Vzorky plísně ze Země urazily již dlouhou cestu na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS), ale nikdo nevěděl, že by mohla přežít 200krát vyšší dávku radiace, než jakákoliv lidská bytost, a představovat „planetární“ hrozbu pro sluneční soustavu, uvádí nová studie.

Některý druh se zdá všudypřítomný a Mezinárodní kosmická stanice není výjimkou. Některé spóry jsou pěstovány astronauty během experimentů, zatímco jiné vypadají přirozeně.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Dvě zcela běžné formy na palubě ISS jsou Pennicillium a Aspergillus. Nový výzkum mikrobioložky Marty Cortesãové z německého leteckého střediska v Kolíně nad Rýnem ukazuje, že oba tyto mikroorganismy mohou přežít šílené dávky záření, které mohou snadno zabít člověka.

Vědkyně to zjistila bombardováním rentgenovými paprsky a vysokofrekvenčním ultrafialovým světlem v laboratoři. Expozice záření se měří jednotkou gray, která popisuje, kolik energie může absorbovat. Cokoliv nad polovinu gray způsobuje radiační nemoc, zatímco pět grayů je pro člověka smrtelné. Tento druh přežil RTG paprsky až do 1000 grayů.

přeložila tereza | zdroj: rt.com

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.