Publikují se zprávy, které nahánějí lidem strach. Již několik týdnů stoupá počet nakažených koronavirem. Čísla stále rostou. Média hlásí: „V Německu je více než 2000 případů za den.“ „Přes 2500 nově nakažených.“

Ale co k nárůstu nakažených říkají odborníci?

Prof. Hendrik Streeck, Virolog, Uniklinikum Bonn: „Čísla nám rozhodně něco signalizují – máme jen malý počet případů, které skutečně potřebují lékařskou péči.“

Andreas Gassen, člen představenstva Spolkové asociace lékařů: „Samozřejmě, že zaměření na covid je už extrémní, ráno posloucháte zprávy o počtu nakažených a večer jdete spát se zprávami o počtu nakažených.“

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Profesor Torsten Bauer, Klinika Helios Emil von Behring, Berlín: „Měli bychom se přestat soustředit na tato čísla.“

Profesor Torsten Bauer je šéfem plicní kliniky v Berlíně. Testovací centrum na covid, které se nachází v jeho blízkosti, je již 2 týdny prázdné, stejně jako mnoho nemocnic v Německu. Neustálé zvyšování statistik nakažených podle něj není přesvědčivé.

„Celá nemocnice se připravila na počet hospitalizací, jenže absolutní počty nakažených říkají, kolik lidí se nakazilo. Neříkají, kolik bylo skutečně nemocných. V nemocnici musíme vědět, na co se připravit.“

Na jaře prudce vzrostl počet lidí infikovaných covidem, v létě se stejně rychle opět snížil. A nyní zase pomalu stoupá.

Červená křivka ukazuje, kolik nakažených bylo v nemocnici ošetřeno. Na jaře to bylo kolem 20%. Toto číslo je od léta trvale nízké. V posledním zářijovém týdnu bylo v nemocnici ošetřeno přibližně 6%.

Nedávný nárůst nových infekcí zatím nevede k většímu počtu hospitalizací, protože jsou nakaženi převážně mladí lidé, kteří onemocní lehce nebo vůbec. Prozatím by tedy nárůst nových infekcí neměl být problém.

Hendrik Streeck: „Žádný virolog nebude popírat, že všichni očekáváme, že se počet infekcí bude vyvíjet jinak, že bude masivně růst. 20 000 nových infekcí denně, to zní jako apokalypsa. Je to obrovské množství. To by nás ale v zásadě nemělo děsit, protože mírný průběh nebo průběh bez příznaků nepřispívá takovou měrou k výskytu infekce.“

Na zhruba 300 000 lůžkách na jednotkách intenzivní péče v německých nemocnicích leží v současné době pouze 447 nakažených. Od března do začátku října zemřelo v Německu 9 534 lidí na covid nebo s covidem. Zní to dramaticky. Většina lidí však neví, že v Německu každý týden umírá průměrně 16 000 až 20 000 lidí – na infarkt nebo rakovinu.

V  koronavirovém roce 2020 zemřelo do poloviny března méně lidí, než je průměr v předchozích letech. V dubnu kvůli Coroně na několik týdnů výrazně více. Od konce dubna nezemřelo víc lidí než obvykle. Nárůst v polovině srpna byl způsoben vedry, což ukazuje následující křivka. Červená křivka ukazuje počet lidí, kteří letos zemřeli na covid nebo s covidem. V dubnu bylo 20 479 mrtvých a z nich 1736 zemřelo na covid nebo s covidem. Od té doby zemřelo na covid jen velmi málo lidí. V týdnu velkých veder v polovině srpna zemřelo 19 450 lidí a z nich pouze 27 bylo nakaženo covidem.

Andreas Gassen: „V Německu nezaznamenáváme nadměrnou úmrtnost. Stručně řečeno, letos neumírá více lidí než v jakémkoli jiném roce, kdy nebyl covid.“

Hendrik Streeck: „Musíme se vrátit do normálu, obezřetně, ale do normálu, kdy každému člověku, který bude mít těžký průběh, poskytneme nejlepší možnou péči. Viru se nezbavíme, nesnížíme jeho výskyt, musíme se teď naučit s ním žít.“

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Dalšímu šíření nezabráníme. Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, můžeme tak přejít do druhé fáze – soužití s virem.

Redaktorka: Je tu s námi profesorka Ursel Heudorf, odborná lékařka zabývající se ochranou veřejného zdraví, do roku 2019 zástupkyně vedoucího Zdravotního úřadu ve Frankfurtu. Paní Heudorf, zabývala jste se aktuálními daty. V současné době se vždy zaměřujeme na čistý počet nově nakažených. Je v tom podle Vás nějaké nebezpečí?

Prof. Heudorf: Jak říkáte, nyní jsem se tím zabývala, velmi přesně jsme vyhodnotili údaje z Frankfurtu a ty ze Spolkové republiky také ukazují stejné výsledky. Na jaře jsme měli mnoho případů, mnoho souvisejících s covidem, mnoho závažných případů a také mnoho úmrtí. Nyní máme znovu mnoho případů, ale vidíme, že došlo k oddělení, máme spoustu případů, ale jen málo hospitalizací a málo úmrtí, právě jste ukázali ta čísla.

Redaktorka: To znamená, že bychom k tomu měli vždy říci, co se v současné době děje v nemocnicích? Nebo co doporučujete?

Prof. Heudorf: Myslím, že musíme obyvatelstvu poskytnout přesnější informace. Nejen o počtu těch, kteří byli pozitivně testováni nebo nakaženi, ale také reálně o počtu závažných případů, což znamená, že musíme SOUČASNĚ informovat o hospitalizacích – Institut Roberta Kocha to dělá každý den ve svých zprávách, které zveřejňuje na webu. Ale bohužel je o tom běžná populace informována velmi málo a měli bychom skutečně uvádět, že v současnosti musí do nemocnice chodit jen velmi málo lidí. A jen velmi málo z nich zemře.

Hlásili jste počet 9 500 případů úmrtí, k tomu ale můžeme říci ještě více, konkrétně to, že 9 000 z těchto 9 500 zemřelo před červencem a za poslední tři měsíce zemřelo 500, i když máme nárůst o 100 000. Takže to je velký rozdíl. A toto je třeba říci lidem.

Redaktorka: Je ještě jeden důvod, proč sledujeme čísla, v Německu je nyní více rizikových oblastí – jen v Berlíně jsou to 4 okrsky – čím dál více měst překračuje hranici 50 nově nakažených na 100 000 obyvatel. Jak to mají tedy úřady sledovat? Už máme problémy s personálem.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Prof. Heudorf: Otázkou je, co je užitečné, a pokud hovoříme o zdravotnických úřadech, udělaly za posledních několik měsíců opravdu úžasné věci a postaraly se o to, že jsme nebyli zaplaveni covidovou vlnou, opravdu odvedli velmi dobrou a vynikající práci. Ale nyní si musíme položit otázku, zda má smysl pokračovat v této strategii omezování?

Nebo musíme pomalu přejít do druhé fáze, se kterou počítá i pandemický plán Institutu Roberta Kocha – tedy naše úsilí zaměřit na ochranu ohrožených skupin?

Redaktorka: Přesně o to jde. Abychom chránili starší lidi, zabránili nákaze v domovech s pečovatelskou službou, abychom nyní předešli, jak sama říkáte, těžkým průběhům a úmrtím. Jak má vypadat podle Vás tento druhý krok?

Prof. Heudorf: Dalším krokem je, že se poučíme z posledních několika měsíců. Naučili jsme se, jak se vyhnout vážným případům, protože teď máme po mnoho měsíců jen několik závažných případů.

Ve Frankfurtu zemřel v červnu rezident domova důchodců, který měl covid, a nemáme žádné další případy z domovů důchodců, víme jak se chovat, musíme vybavit pečovatelské domy ochrannými pomůckami, zajistit personál a předat know-how, jak tyto pomůcky používat.

Potom sice nebudeme schopni zabránit výskytu jednotlivých infekcí v pečovatelských domech, ale budeme moci zamezit dalšímu šíření nákazy v této rizikové skupině. Tohle jsme se naučili a musíme v tom pokračovat velmi intenzivně.

Redaktorka: Srdečně děkuji za rozhovor.

Pro tadesco přeložila hana | Zdroj: youtube.com

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.