Článok 50 Lisabonskej zmluvy hovorí o postupe pri rozhodnutí členskej krajiny opuštiť Európsku úniu. Britský právny expert, ktorý napísal tento článok, údajne predstúpi s príhovorom obviňujúc vládu zo „zavádzania“ verejnosti o možnostiach ako vziať späť rozhodnutie o Brexite.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Bývalý diplomat Lord Kerr má v úmysle označiť rozhodnutie predsedníčky vlády Theresy May o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ za „politické“. Nasledovne chce vyzvať vládu aby vydala legálne dokumenty, ktoré dokazujú, že Brexit sa dá jednoducho zastaviť. Napísal v správe The Independent.

Podľa publikovaných správ, vo svojom piatkovom prejave, Lord Kerr oznámi: „Pravda je taká, v tejto krajine niekto politicky rozhodol. Rozhodol tak, aby sa ľudia nemohli dozvedieť, že cesta Brexitu sa dá zastaviť. Ale v skutočnosti ešte stále máme na výber, či pokračovať v procese alebo nie.“

V posledných týždňoch je vyvíjaný veľký tlak na vládu aby publikovala právne dokumenty, ktoré dostala. Údajne tieto dokumenty môžu dokázať, že existuje legálna cesta ako zastaviť proces Brexitu podľa článku 50. Ale pri otázke či je toto možné ministri odpovedali, že vláda aj tak nemá v úmysle tento proces zastavovať.

Podľa bývalého diplomata majú občania Spojeného kráľovstva právo vedieť, že článok 50 neobsahuje nič čo by bránilo zvrátiť proces o vystúpeni z Európskej únie.

Nové správy prichádzajú po odštartovaní nového kola rozmluvy o Brexite v Bruseli. Ale zatiaľ bez náznakov toho, že v blízkej budúcnosti je možný prielom v otázkach, ako je britský zákon o vystúpení z EÚ, práva občanov EÚ a írske hranice. Avšak, Londýn a Brusel dúfajú, že sa im v týchto otázkach podarí nájsť konsenzus do konca tohto roku.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Britský tajomník David Davis vo štvrtok povedal, že britská vláda navrhne zmenu návrhu zákona o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie s cieľom stanoviť presný dátum odchodu. V skoršom článku pre Daily Telegraph, premiérka Theresa May varovala zákonodarcov pred pokusmi spomaliť alebo zastaviť ukončenie procesu.

V referende o vystúpení z Európskej únie, 51,9 % hlasujúcich občanov Británie hlasovalo za výstup.

Že by si to nakoniec Briti ešte rozmysleli?

Preklad: anna, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.