S pomocí satelitních snímků v Google Earth objevili australští vědci v Saúdské Arábii stovky záhadných kamenných formací. Vypadají jako uměle postavené stavby a mnohé z nich připomínají svým tvarem brány. Kde se vzaly v nehostinné poušti a k čemu sloužily, je pro vědce velkou záhadou. Podle předběžných odhadů mohly být vytvořeny před 9000 lety neznámou kulturou.

[wp_ad_camp_2]

Tyto formace se nalézají v odlehlé sopečné pustině v západo-centrální části Saúdské Arábie, v regionu zvaném Harrat Khajbar. Už od 20. let minulého století je registrovali piloti letecké pošty létající na trase z Egypta do Indie. Jsou totiž vidět pouze z výšky.

“Máme tendenci si představovat Saúdskou Arábii jako poušť, ale ve skutečnosti jde o obrovskou archeologickou pokladnici, a je třeba ji prozkoumat a zmapovat,” upozornil australský archeolog David Kennedy.

Podle všeho se jedná o umělé stavby. O jejich stavitelích se ovšem nic moc neví. Má se za to, že šlo o předky dnešních beduínů žijících v tomto regionu. Ti ostatně stavby označují za dílo “starých mužů.” Není však jasný jejich účel. “Otázka, kterou stále diskutujeme, když je zkoumáme, je, proč je postavili právě tady v této kamenité, pusté a drsné zemi,” svěřil se Kennedy. Většina z formací byla nalezena téměř výhradně v lávových polích, kde je nedostatek vody a řídká vegetace. Nicméně lze předpokládat, že v době jejich vzniku byla zdejší krajina i klima mnohem vlídnější.

Podle vědců láva pokryla některé z těchto staveb ještě před tím, než sopečné dómy přestaly být aktivní.”Všímáme si, že na některých místech jsou mladší vrstvy lávy úplně bez těchto struktur, ačkoliv kolem se jich nachází několik,” sdělil webu Live Science vulkanolog Vic Camp. Odhaduje proto, že některé z kamenných bran byly vybudovány před 7000 lety. Brány se jim říká proto, že z horizontálního pohledu připomínají polní bránu se dvěma silnými kůly po stranách, spojenými jednou nebo více latěmi. Nezdá se, že by sloužily ani jako pohřebiště, ani jako obydlí.

Jiné kamenné formace zase mají tvar kruhu nebo dětského draku. “Draci” jsou to ovšem obrovští, jejich tělo tvoří kamenná ohrada o průměru přes sto metrů, z níž vybíhají dvě i více hradeb, které mohou být dlouhé až dva nebo tři kilometry. Archeologové se domnívají, že je dávní lovci používali k lovu zvěře. Dvě dlouhé, sbíhající se zdi jim umožnily nahánět gazely do středu ”draka”, kde je pak poráželi.

[wp_ad_camp_2]

K pochopení smyslu těchto ohromujících kamenných staveb bude však ještě zapotřebí rozsáhlého výzkumu přímo v terénu. V každém případě je jasné, že jde o místo velkého historického významu, a můžeme jen doufat, že se podaří v brzké době odkrýt některá z jeho dávných tajemství.

Zdroj: 1

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.