Spolkový správní soud rozhodl, že vycházková omezení v Bavorsku kvůli Covidu na jaře 2020 byla nepřiměřená, a tudíž neúčinná. Podle zemské vlády mají být uložené pokuty nyní částečně vráceny občanům.

Po bavorském správním soudu rozhodl v listopadu také Spolkový správní soud v Lipsku, který na jaře 2020 zpětně vyhodnotil obzvláště přísná Covidová pravidla v Bavorsku jako nepřiměřená. Spolkoví soudci proto odvolání podané spolkovou zemí Bavorsko zamítli jako „neopodstatněné“.

Zemská vláda pak 30. listopadu zveřejnila na svých webových stránkách tiskovou zprávu s těmito informacemi: „Na nařízení o vrácení pokut z programu Corona se v určitých případech pracuje.“

„Zemská vláda pečlivě analyzuje rozsudek a jeho důvody a vyvodí z toho potřebné závěry. To se týká také otázky, jak dále nakládat s oznámeními o pokutách. Nezávisle na tom se naše ministerstva radí, jak postupovat v případě žádostí o vrácení pokut.“

Vzhledem k tomu, že konečný rozsudek bude vynesen až v příštím roce, budou dané pokyny stanoveny až poté. Regionální vysílání BR24 uvádí, že „v Bavorsku bylo od 1. do 19. dubna 2020 uloženo více než 22 000 pokut za porušení tehdejšího přísného výjezdního omezení Svobodného státu“.

Kandidátem na zápis do historie je reakce mnichovské policie na Twitteru ze 7. dubna 2020 na téma venkovních aktivit, které jsou v souladu s pravidly, a těch, které jsou zakázané:

„Ne, čtení knih na lavičce není povoleno. Sport, procházky a pohyb na čerstvém vzduchu jsou povoleny, nikoli však dlouhodobý pobyt v parcích bez pohybu (např. dlouhodobé sezení na lavičkách v parku s výjimkou krátkého odpočinku), aby se tak obešlo omezení odchodu.“ – Mnichovská policie (@PolizeiMuenchen) 7. dubna 2020

Podle deníku Süddeutsche Zeitung (SZ) požaduje jednatel Bavorského svazu měst Bernd Buckenhofer od zemské vlády „vyjasnění jednotného provádění obcemi“. Koneckonců, zemská vláda nese také „věcnou a politickou odpovědnost“ za nařízení, které Spolkový správní soud později označil za nepřiměřené, uvedl Buckenhofer v článku SZ.

Zdroj: just-now.news

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.