Páteční bezpečnostní chyba Facebooku způsobila, že bylo možné pomocí historie úprav příspěvků vysledovat, kdo spravuje konkrétní profily na této sociální síti. Nepříjemnost se dotkla mnoha osobností. Zjistilo se tak, kdo například píše příspěvky na profil amerického prezidenta Donalda Trumpa či kdo je skutečný autor příspěvků klimatické aktivistky Grety Thunbergové. Perné chvíle musel řešit i marketingový tým okolo premiéra Andreje Babiše. Největší problém by ovšem mohl mít především bývalý brněnský radní za hnutí Žít Brno Svatopluk Bartík, jenž je ve sporu s prezidentem Milošem Zemanem za svá slova, že hlavě státu před prezidentskými volbami mělo zbývat jen několik měsíců života. Ukázalo se totiž, že v možných pomluvách hlavy státu nadále pokračuje.

 

[wp_ad_camp_2]

Na chybu Facebooku musel zareagovat například tým spravující profil premiéra Andreje Babiše (ANO). Než Facebook chybu „vyřešil“ tím, že zamezil zobrazovat historii úprav, bylo totiž možné zjistit, že facebookový profil premiéra nespravuje pouze on sám či jeho marketingový poradce a jak sám Babiš tvrdí „génius sociálních sítí“ Marek Prchal, nýbrž i další lidé z tiskového odboru hnutí ANO a vlády. Babiš přitom opakovaně i prostřednictvím svých příspěvků tvrdí, že svá sáhodlouhá týdenní shrnutí píše samostatně.

Babišův marketingový tým se tedy rozhodl stránku předsedy vlády na Facebooku na tři hodiny zcela zablokovat. „Facebook má zjevně bezpečnostní chybu, na kterou jsme byli upozorněni. Dokud to neopraví, stránky zůstanou shozené,“ informoval v té souvislosti pro Deník N Prchal.

Po třech hodinách, kdy již chyba na sociální síti vymizela, se profil Andreje Babiše opět zviditelnil a přistál na něm příspěvek s pozdravem „Čau lidi“, typickým pro premiérova týdenní hlášení. Babiš se v něm dotazoval, zda se něco dělo během jeho nepřítomnosti na této sociální síti. „Čau lidi. Stalo se něco, co jsem tu nebyl?“ napsal.

 

[wp_ad_camp_2]

Premiér Andrej Babiš ovšem nebyl jediným politikem, který se dostal do nepříjemnosti v souvislosti s touto chybou. Obdobně šlo zjistit, že ostatními lidmi je spravován i profil amerického prezidenta Donalda Trumpa. Spatřit tam kupříkladu šlo jméno Mika Hahna z prezidentova týmu.

Mnohem zajímavější zjištění však skrýval profil klimatické aktivistky Grety Thunbergové. Najevo vyšlo to, že její příspěvky na Facebooku za ni píše její otec Svante Thunberg.

A není jediným člověkem, který píše obsah facebookového profilu mladé aktivistky. Dalo se totiž zjistit, že příspěvky sem dodává i jistý muž pod jménem Adarsh Prathap.