Pokud by měl být proveden velký reset v dobrém významu toho slova (tedy jakási náprava nejhorších průšvihů globalistického systému), rozhodně by k němu mělo patřit nucené rozdělení farmaceutických firem.

Tak, aby se žádný výrobce léků nesměl zabývat jejich vývojem a testováním. Dnes ospravedlňují nehorázné ceny léčiv údajnými náklady na vývoj. Jenže ten vývoj stejně platí z podstatné části daňoví poplatníci – prostřednictvím grantů, příspěvků nebo přímých objednávek (jako letos u anticovidových vakcín). Navíc je tendence odfláknout testování či zakrýt nežádoucí účinky, protože výrobní a obchodní jednotky stejné korporace zoufale čekají na zdroj výnosů. A vývoj je směřován víc k tomu, co přináší peníze než k tomu, co by opravdu zachraňovalo životy.

V rozumném uspořádání by tomu bylo tak, že vláda či zdravotní pojišťovny objednají u nezávislých laboratoří vývoj a testování určitého léku. Za to zaplatí. Úplně jiné podniky se pak budou zabývat výrobou – vlastně stejně jako dnes výrobou generik.

Rozdělení by snad umožnilo překonat současné dilema. Na jedné straně chceme těžit z vědecko-technického pokroku a chceme stále lepší preparáty, na druhou stranu víme o sklonu ke zneužívání situace, cpaní zbytečných léků, utajování vedlejších účinků apod.

Petr Hampl | www.petrham.pl

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.