Rok definovaný vlnou protestů, požárů a smrtící pandemie přinesl pro Národní gardu milník, který povolal do aktivní služby více vojáků než kdykoli předtím od konce druhé světové války, uvedli důstojníci. Podle údajů Národní gardy byly letos mobilizováno na desítky tisíc gardistů ve všech 50 státech, ve třech teritoriích i ve Washingtonu, kde letos zaznamenali více než 8,4 milionu dní ve službě. Převážná část úsilí se zaměřila na pandemii koronaviru s úkoly jako provádění testů, distribuci ochranných prostředků a v některých případech i oživování lidí.

V rozhovorech gardisté popsali svou práci různorodými způsoby: jako svou misi, od hrdosti na pomoc sousedům v krizi až po frustrace z byrokratických překážek. Jiní uvedli, že se cítili rozporuplně ohledně některých misí týkajících se potlačování občanských nepokojů poté, co zabití George Floyda v květnu rukou policisty vyvolalo celostátní demonstrace. Jason Robertson, poddůstojník Kalifornské národní gardy byl povolán počátkem dubna k pomoci a podpoře operace potravinových bank, když vzrostla poptávka. Vojáci balili produkty, distribuovali konzervy a dávali logistické tipy pracovníkům potravinových bank. Vojáci, kteří se nemohli v noci vrátit domů, protože bydleli příliš daleko, na několik týdnů ubytovali v hotelech. Hmatatelná mise na pomoc lidem v nouzi pomohla zmírnit stres, řekl Robertson a posílil smysl pro účel, když se mnoho jeho civilních kolegů izolovalo. „Jsem velmi vděčný za to, že mě na to zavolali,“ řekl.

[wp_ad_camp_2]

 

Některé mise neproběhly hladce. V Severní Karolíně, uprostřed obav z ochromených nemocnic pod náporem, pracovní skupina asi 40 vojáků z technické jednotky v dubnu provedla průzkum míst pro dočasnou polní nemocnici. V případě potřeby by vojáci navrhli a postavili zařízení. Národní garda má v případě nouze s prací společně s vládními agenturami rozsáhlé zkušenosti: např. s hurikány, ale málokdy s nutností koordinovat práci se soukromými úředníky ve zdravotnictví, uvedl voják národní gardy v Severní Karolíně. „Generální ředitel nemocnice má k dispozici jen to, co vidí od inženýrů v televizi,“ řekl voják v souvislosti s polní nemocnicí, která byla zřízena v New Yorku letos na jaře, když ve městě začaly první případy nakažení. „Postavili jsme ji víceméně za pochodu.“

Rozhovory s pracovníky polní nemocnice byly zrušeny poté co se začaly objevat osobní otázky. Voják, který promluvil pod podmínkou anonymity uvedl, že zdravotnický personál z Gardy nemohl být stažen ze svých povinností, aby odpovídali médiím, ani nebyli oprávněni s nimi mluvit. Vojáci na misi, podle vojáka, zaživali i další frustrace, včetně příliš malého počtu počítačů s potřebným softwarem. Nakonec polní nemocnice postavena nebyla. Nemocnice dospěly k závěru, že by poptávku mohly zvládnout. Vojáci však uchránili úsilí shromážďováním knih těch nejlepších postupů, které by mohly být užitečné při další pandemii.

Povolávání gardistů do aktivní služby v létě v Minneapolisu po smrti Floyda prudce vzrostlo. Nejrušnějším dnem roku byl 8. červen, kdy se po celé zemi nacházelo 86 400 mobilizovaných gardistů. Asi polovina z nich byla podle údajů Národní gardy na misích řešících civilní výtržnosti. Napětí uvnitř gardy kvůli její úloze posílit policii dorazila na veřejnost 30. května. Khaled Abdelghany, voják černé pleti gardy Washingonu DC v okamžik, kdy byl viděn ve videu, kde promítl emocionální protestující chorál „Jsem černý a jsem na to hrdý“ se video stalo okamžitě virálním.

„Byli jsme v konfliktu, měli jsme bolesti, cítili jsme všechny emoce,“ řekl Abdelghany pro The Washington Post s odkazem na sebe a další členy menšin ve službě. „Jsem černý muž předtím než si obleču uniformu.“ Image Národní Gardy, který se od temných dnů vraždění ve státě Kent v roce 1970 zlepšil, byl následující den znovu testován. Federální policie podporovaná národními gardisty z Washintonu D.C. vystřelila pepřové kuličky a gumové pelety na náměstí Lafayette před Bílým domem na demonstranty. O několik hodin později sestoupila dvojice vrtulníků armádní stráže D.C. pouze do výšky 14 metrů nad demonstranty ve zjevné snaze je rozptýlit, což vyvolalo odpor a vyšetřování Gardou DC.

Spád byl na některých místech okamžitý. Někteří gardisté odmítli dobrovolné výzvy k podpoře občanských nepokojů, protože nechtěli být spojováni s možným násilím, uvedl armádní důstojník Národní gardy. „Je těžké to udělat i když tvrdíte, že jste na každou misi připraveni,“ řekl policista, který také hovořil pod podmínkou anonymity. Nebyl oprávněn mluvit s médii. „Někteří vůdci doporučili, aby vojáci při cestování za vojenskými povinnostmi nenosili uniformy a vyhnuli se tím střetům s civilisty,“ uvedl důstojník. Ostatní gardisté se vzpružili, když se spojili s protestujícími ve snaze odlišit se od policie. V červnu při nepokojích položili gardisté v Nashvillu na žádost demonstrantů své štíty na zem.

„Byl jsem hrdý na to, že jsem součástí organizace, která to udělala,“ řekl Thomas Hayden, praporčík z Mainské národní gardy, jehož povinností je se věnovat nakaženým koronavirem a zásobovat pečovatelské domy ochranným koronavirovým vybavením. „Slyšíte policii brečet. Ale o gardě nikdo nemluví.“ Gardisté se také mobilizovali na mise s hurikány, záplavami a požáry. Piloti Kalifornské národní gardy v září zachránili více než 200 lidí uvězněných severovýchodně od Fresna a letecky je třemi nebezpečnými lety hustým černým kouřem přepravili do bezpečí.

Přeložila adri | Zdroj: THE HOUR

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.