…..další zpráva od našeho korespondenta Erika Steinera z Francie ohledně začínající velké revoluce. Dnes se revoluce, která byla vyvolaná hloupostí a prosototou vlády, nedá zastavit….

00:05

 

Sobotné protesty, ktoré sa konali už po ôsmy raz za sebou mali už klasický priebeh. Mobilizácia po sviatkoch priviedla po celom Francúzsku viac ako 50.000 tisíc ľudí do ulíc. Samotný Paríž mal viac ako 3.500 ľudí v uliciach. Oproti vianočnému víkendu, keď bolo v uliciach Paríža len niečo cez 800 ľudí sa jedná a vzrastajúci počet. To sa týka aj celého Francúzska. Každé väčšie mesto má už svoju skúsenosť s týmto ľudovým hnutím Žltých viest. To sa samozrejme začína týkať aj v prejavovanom násilí, ktoré je smerované na vládne objekty a samozrejme políciu, ktorá v týchto mestách zasahuje. Násilie sa začína rozmáhať všade, a nie je už len v uliciach Paríža!

[wp_ad_camp_2]

Ak toto mal byť len obyčajný protest, aby dali ľudia vedieť, že ich snaha zotrvať je stále, tak výsledok je iný. Je to veľmi silný odkaz pre prezidenta Macrona. Násilie a neporiadok sa netýkajú už len okrajových štvrtí, ale zasahujú už aj prominentné štvrte Paríža. Horiace autá a barikády sa začínajú objavovať na rôznych miestach a kompetentný sú z toho javu dosť zaskočený, lebo nevedia, kedy a kde bude ďalší útok! Strach je preto badať aj z posledných vyhlásení prezidenta Macrona. Ten útoky odsudzuje, ako útok na vládu, jej predstaviteľov ako aj symboly republiky. Zmena je však v uliciach. Útoky už nie sú vykonávané len radikálmi a skupinou „rozbíjačov“, ako ich nazývajú média. Do priamych stretov s políciou idú obyčajný ľudia z davu! To je niečo nové čo priniesla táto sobota. Hnev a frustrácia u ľudí prekročila pomyselnú čiaru, kedy polícia mala aspoň nejaký rešpekt, ale táto sobota ukázala, že tento rešpekt je preč. Výsledok je, že skupina ľudí zaútočila na policajnú stanicu! Priame strety, kde sa bije dav s políciou sú už skutočnosťou. Čaká sa na prvý výstrel, tam sa to všetko zlomý!

Útoky a násilie sa množia a začínajú naberať na sile, intenzite a výbere cieľov. Pred nadchádzajúcou sobotou, kedy organizátori ohlasujú ešte väčšiu mobilizáciu, tak obavy, ako to dopadne začínajú mať naozaj strašidelný charakter! Frustrácia spojená s odporom k predstaviteľom štátu je enormná a niekedy až arogantné vyjadrenia na stranu manifestujúcich, ako aj ich zatýkanie nepridáva upokojeniu situácie!

Ak niekto nemá predstavu, ako začína revolúcia a občianska vojna, myslím, že Francúzsko dnešných dní je krásnym príkladom. Záleží len na ostatných či to bude nasledovať aj do ostatných štátov EÚ. Európa je v pohybe o tom niet pochýb, len čas nám ukáže, akým smerom a akým spôsobom. Vo Francúzsku to začalo!

Erik Steiner

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.