Zabývat se korupcí vypadá jako ten nejlepší počin v oblasti podnikání. Alespoň to lze konstatovat na základě sum, které ParlamentníListy.cz postupně vydávají v souvislosti s neziskovkou Transparency International. Naší redakci se konečně podařilo získat i data Ministerstva vnitra, která nyní vydáváme. Souhrnně se přitom bavíme o téměř 15 milionech korun z resortu, kam spadají například policisté nebo hasiči.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Jak ParlamentníListy.cz uvedly v minulosti, Transparency International brala, kde to šlo. Peníze zkasírovala i za kurzy občanské protikorupční sebeobrany. Ministerstvo školství jí za to zaplatilo přes tři miliony. A nebylo jediné. Téměř půl milionu odeslal do TI například Sociologický ústav AV ČR (nynějším ředitelem je Tomáš Kostelecký). Také v tomto případě nás zajímal důvod. „Společnost Transparency International zpracovávala analýzy pro projekt Snižování bezpečnostních rizik korupce a organizovaného zločinu v ČR, který byl realizován v letech 2010 až 2013 a jeho poskytovatelem bylo Ministerstvo vnitra.“

Z přesných podkladů, které máme k dispozici, vyplývá, že Transparency International v posledních letech na darech a příspěvcích získala astronomických 80 milionů korun. Na tuto sumu se složilo několik desítek firem, subjektů či státních institucí. Jmenujme České dráhy, v minulosti Český svaz ledního hokeje a řadu jiných.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Z těchto subjektů se zády k našim dotazům stavělo po dobu několika týdnů především Ministerstvo vnitra. To se zkrátka rozhodlo nesdělit, z jakých důvodů obrovské sumy (téměř 15 milionů korun) Transparency International kasírovala. Až po novém roce nastala změna a resort Jana Hamáčka (ČSSD) s námi začal komunikovat.

Z jeho odpovědí tak vidíme, jak závratné cifry neziskovka dostávala a jak plytké „plnění“ za to resort obdržel.

„Nezisková organizace Transparency International – Česká republika, o. p. s., od roku 2009 do roku 2017 čerpala z dotačních programů, zaměřených na prevenci korupčního jednání, vedených Ministerstvem vnitra finanční prostředky v úhrnné výši 14 812 457,70 korun. Jednalo se o finanční prostředky zaměřené na projekty prevence korupčního jednání. Dotační řízení zaměřené na prevenci korupčního jednání realizované v rámci MV podléhá,“ sdělila ParlamentnímListům tisková mluvčí Hana Malá.

A za co přesně tyto částky vnitro platilo? Namátkou vybíráme projekty, u kterých budeme požadovat přesné plnění, konkrétní výstupy a hmatatelný přínos pro Ministerstvo vnitra České republiky

2010: Provoz protikorupční linky 199 – 2 600 000
2010: Provozování právní poradny – 750 000
2011: Prevence korupčního jednání – 2 000 000
2013: Prevence korupčního jednání – 1 200 000
2014: Prevence korupčního jednání – 1 115 000
2015: Maják v moři korupce – 1 100 000
2016: Maják v moři korupce – 850 000
2016: Veřejné peníze ve sportu – 100 000
2017: Právní poradna a whistleblowerské centrum TI – 850 000
Snažili jsme se zjistit, co Maják v moři korupce, na který Ministerstvo vnitra přispělo téměř dva miliony korun, vlastně znamená.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Jde prý o bezplatnou právní poradnu lidem, kteří se setkali s korupčním jednáním a chtěli o něm informovat. „Poradna dále zaměřuje svůj zájem na pomoc zaměstnancům orgánů veřejné moci a soukromých subjektů, kteří se dozvědí o korupčním jednání na svém pracovišti, tzv. whistleblowerům. Právní poradenství poskytujeme pouze osobám, které se na nás obrátí v dobré víře, tj. jsou upřímně přesvědčeny o tom, že poskytnutá informace je pravdivá a úplná,“ stojí v materiálu, které TI vydala.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.