Aby Sebastian Kurz úplne nestratil tvár, odstúpil. Jeho výhovorka nemôže byť absurdnejšia: podľa jeho slov odchádza z terénu, aby sa vyhol vláde pod alebo s Kicklom. Ale neodchádza úplne, zostáva predsedom klubu ÖVP. Jeho blízky dôverník a dlhoročný spoločník Alexander Schallenberg teraz kráča v jeho stopách.

Nový kancelár Alexander Schallenberg je už dlhé roky hlboko zakorenený v ÖVP. Pri pohľade na jeho životopis nie je prekvapujúce, že bol vybraný za nástupcu Sebastiana Kurza. Bývalý diplomat pracuje na ministerstve zahraničných vecí už viac ako 20 rokov a rovnako ako Kurz pochádza z klanu Spindeleggerovcov. To je spoločný menovateľ tyrkysovej vlády. Počas druhej Kurzovej vlády bol Schallenberg opäť vymenovaný za ministra zahraničných vecí. Ako minister zahraničných vecí sa Schallenberg toto leto vyznamenal veľmi osobitým spôsobom. Koncom augusta rakúska armáda vyzdvihla z Afganistanu množstvo žiadateľov o azyl a letecky ich previezla do Rakúska. Niektorí majú rakúske občianstvo, iní len platné povolenie na pobyt. Všetci strávili dovolenku v krajine, kde sú údajne prenasledovaní, a preto hľadajú ochranu tu v Rakúsku.

Sme povinní pomáhať, komentoval Alexander Schallenberg repatriáciu 15-ročného chlapca, ktorý pricestoval do Afganistanu, aby sa zúčastnil pohrebu svojho brata. Schallenberg sa nezmienil o tom, že pre Afganistan už nejaký čas platí varovanie pre cestovanie.

Corona testy a obmedzenie slobody len pre Rakúšanov

Corona testy sa pravdepodobne týkajú len Rakúšanov. Sotva sa totiž nejaký žiadateľ o azyl podrobí predpisom 3G (genesen, getestet, geimpft: uzdravený, testovaný, očkovaný) predtým, ako ho z Afganistanu privezie „taxislužba rakúskej armády“. Pretože aj žiadatelia o azyl, ktorí mali byť deportovaní, mohli odmietnuť corona testy bez toho, aby museli počítať s negatívnymi dôsledkami. Policajti vo Viedni museli zadržané osoby prepustiť, ak sa odmietli podrobiť testom.

Test mohol byť odmietnutý, pretože jeho vykonanie by predstavovalo zásah do telesnej integrity podľa článku 8 európskeho dohovoru o ľudských právach, uvádza sa v liste.

Otázne zostáva, či sa zvolením nového kancelára niečo zmení. V každom prípade nie k lepšiemu. Schallenberg bude pravdepodobne pokračovať v doterajšom kurze vlády.

Preložila zuzka | Zdroj: wochenblick.at

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.