Tisíce demonstrantů o víkendu pochodovaly v Římě a dalších italských městech na protest proti vládnímu nařízení o očkování covid vakcínou – jednomu z nejpřísnějších na světě.

Od 15. října se povinnost předložit „zelenou propustku“ (chcete-li Covidpass, Greenpass)  bude vztahovat na pracoviště v soukromém i veřejném sektoru, a zaměstnavatelům i zaměstnancům hrozí vysoké pokuty, pokud se jí nepodřídí. Očkovací pas je již nyní vyžadován před vstupem do restaurací, tělocvičen, divadel a dalších zařízení, stejně jako při vnitrostátních letech, cestách autobusem nebo dálkovými vlaky.

Někteří protestující se při pochodu k úřadu italského premiéra Maria Draghiho střetli s policií. Policie na to reagovala nasazením vodních děl a slzného plynu. Podle záběrů a fotografií pořízených na akci se jedna skupina pokusila prorazit policejní řady, aby se dostala k Draghiho kanceláři, ačkoli na záběrech bylo vidět, jak se policie proti demonstrantům ohání obušky.

Draghi odsoudil protestující, kteří se střetli s policií, a uvedl, že jeho vláda široké jednoty je i nadále odhodlána dokončit očkovací kampaň.

„Právo demonstrovat na podporu svých myšlenek se nikdy nesmí zvrhnout v agresi a zastrašování,“ uvedl v prohlášení, které vydal jeho úřad.

Podobné prohlášení vydal i jeden z největších italských odborových svazů CGIL poté, co 9. října demonstranti vstoupili do jeho kanceláří.

„Pokud někoho napadlo nás zastrašit, vyděsit, donutit nás mlčet, musí vědět, že nás nevyděsí,“ uvedl podle agentury ANSA šéf CGIL Maurizio Landini v přeloženém prohlášení.

Po demonstracích bylo zatčeno nejméně 12 lidí, uvedli úředníci pro agenturu ANSA. Asi 38 policistů utrpělo podle nich většinou lehká zranění, jeden policista však utrpěl zlomeninu žeber.

Odpůrci zeleného pasu tvrdí, že pošlapává svobody a je nepřímým způsobem, jak lidem vnutit očkování. Jinde kritici očkovacích pasů uvádějí, že takové systémy by vytvořily segregovanou, dvoustupňovou společnost očkovaných a neočkovaných.

Pravicový italský lídr Matteo Salvini, jehož strana Liga je partnerem Draghiho koalice, navrhl částečné uvolnění systému zelených pasů.

„Prodloužit minimální dobu platnosti zelené karty ze 48 na 72 hodin,“ napsal Salvini v příspěvku na Twitteru a označil to za krok, který „zabrání chaosu“.

Jinde v Evropě protestující ve Francii již několik měsíců každý víkend demonstrují proti očkovací hysterii v zemi, která nutí restaurace, tělocvičny, některé cestovní systémy a divadla, aby před vstupem požadovaly po zákaznících doklad o očkování. Další vyšli do ulic 9. října v Paříži a dalších městech.

Přeložil roman | Zdroj: The Epoch Times

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.