Dlouho očekávaný globální reset přijde již brzy na scénu. Zahrnuje přesun nejméně 60 % globální ekonomiky na zlatý standart a další měny založené na aktivech. Je to poprvé, co země oznámily tento záměr jako skupina.

[wp_ad_camp_1]

Podle prvního místopředsedy Ruské centrální banky Sergeje Švetsova země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) diskutují o možnosti zřízení samostatného systému obchodování se zlatem.

„Tradiční (obchodní) systém založený v Londýně a částečně ve švýcarských městech se stává méně relevantním, jelikož se objevují nové obchodní uzly, především v Indii, Číně a Jižní Africe,“ dodává. „Diskutujeme o možnosti vytvořit jediný systém obchodu se zlatem, a to jak v zemích BRICS, tak i na úrovni dvoustranných kontaktů. „

Země BRICS představují velké ekonomiky se značnými rezervami zlata a působivým objemem výroby a spotřeby drahých kovů, uvedl Švetsov. Podle něj může nový systém sloužit jako základ pro vytváření nových standardů.

[wp_ad_camp_1]

Banka Ruska již s čínskými partnery podepsala memorandum o rozvoji bilaterálního obchodování se zlatem. Plánuje se, že další krok bude v roce 2018  vytvořit s Čínskou lidovou republikou jediný obchodní systém.

„Předpokládáme, že by měly být vytvořeny samostatné obchodní a zúčtovací vazby. Znamená to, že kupci zlata by měli rozhodnout o místě nákupu,“ řekl Švetsov a dodal, že obchodní vztahy umožní účastníkům trhu uzavírat dohody o mezinárodních burzách prostřednictvím centrální protistrany.

Minulý rok Banka Ruska a Čínská lidová banka oznámily plány na vytvoření platformy, která by díky dvoum největším zemím skupujícím zlato obchodování se zlatem sjednotila.

[wp_ad_camp_1]

Podle Světové rady pro zlato je Rusko největším oficiálním kupcem zlata a třetím největším světovým producentem, přičemž  jej centrální banka kupuje od domácích horníků prostřednictvím komerčních bank. Rusko za posledních deset let své tempo v nákupu zlata více než zdvojnásobilo a do jeho zlaté rezervy přibylo více než 1 250 tun zlata. Ve druhém čtvrtletí roku 2017 bylo 38 % veškerých zásob zlata majetkem centrálních bank.
[wp_ad_camp_1]
Překlad: raja, Zdroj: 1

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.