;

Dlouho očekávaný globální reset přijde již brzy na scénu. Zahrnuje přesun nejméně 60 % globální ekonomiky na zlatý standart a další měny založené na aktivech. Je to poprvé, co země oznámily tento záměr jako skupina.

Podle prvního místopředsedy Ruské centrální banky Sergeje Švetsova země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) diskutují o možnosti zřízení samostatného systému obchodování se zlatem.

„Tradiční (obchodní) systém založený v Londýně a částečně ve švýcarských městech se stává méně relevantním, jelikož se objevují nové obchodní uzly, především v Indii, Číně a Jižní Africe,“ dodává. „Diskutujeme o možnosti vytvořit jediný systém obchodu se zlatem, a to jak v zemích BRICS, tak i na úrovni dvoustranných kontaktů. „

Země BRICS představují velké ekonomiky se značnými rezervami zlata a působivým objemem výroby a spotřeby drahých kovů, uvedl Švetsov. Podle něj může nový systém sloužit jako základ pro vytváření nových standardů.

Banka Ruska již s čínskými partnery podepsala memorandum o rozvoji bilaterálního obchodování se zlatem. Plánuje se, že další krok bude v roce 2018  vytvořit s Čínskou lidovou republikou jediný obchodní systém.

„Předpokládáme, že by měly být vytvořeny samostatné obchodní a zúčtovací vazby. Znamená to, že kupci zlata by měli rozhodnout o místě nákupu,“ řekl Švetsov a dodal, že obchodní vztahy umožní účastníkům trhu uzavírat dohody o mezinárodních burzách prostřednictvím centrální protistrany.

Minulý rok Banka Ruska a Čínská lidová banka oznámily plány na vytvoření platformy, která by díky dvoum největším zemím skupujícím zlato obchodování se zlatem sjednotila.

Podle Světové rady pro zlato je Rusko největším oficiálním kupcem zlata a třetím největším světovým producentem, přičemž  jej centrální banka kupuje od domácích horníků prostřednictvím komerčních bank. Rusko za posledních deset let své tempo v nákupu zlata více než zdvojnásobilo a do jeho zlaté rezervy přibylo více než 1 250 tun zlata. Ve druhém čtvrtletí roku 2017 bylo 38 % veškerých zásob zlata majetkem centrálních bank.
Překlad: raja, Zdroj: 1

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.