Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Británie přiznala, že byla v kontaktu s „ex-teroristickou“ skupinou, která bojovala za svržení Kaddáfího. Přímý zásah, aneb jak v Libyi britské letectvo pomáhalo šířit demokracii
Členům Libyjské islámské bojové skupiny (LIFG) bylo během povstání proti Kaddáfímu „povoleno“ cestovat do válkou zmítané Libye přes Londýn.
Náměstek pro Blízký východ britského ministerstva zahraničí Alistair Burt připustil, že je možné, že během konfliktu v Libyi Londýn kontaktoval členy Libyjské islámské bojové skupiny a Brigády 17. února. Toto šokující odhalení bylo zveřejněno online v písemné odpovědi na parlamentní otázku.
[wp_ad_camp_2]„Během libyjského konfliktu v roce 2011 britská vláda komunikovala se širokým okruhem Libyjců zapojených do konfliktu proti silám Kaddáfího režimu. Je pravděpodobné, že se to týkalo také bývalých členů Libyjské islámské bojové skupiny a Brigády 17. února, jako součásti naší tehdejší široké angažovanosti, „řekl Alistair Burt.
Podle zpravodajského portálu Middle East Eye (MEE), Loyd Russel Moyle, autor originálního dotazu a člen parlamentu, prohlásil, že tato odpověď vyvolává „závážnou otázku“, zda britská vláda usnadnila Salmanu Abedimu, který 22. května 2017 spáchal v Manchester Areně sebevražedný bombový atentát, odchod do Libye. Další člen parlamentu, Fabian Hamilton, uvedl, že případ poukazuje na to, že by Spojené království mělo věnovat větší pozornost tomu, koho v Libyi i mimo ni podporuje.
MEE cituje jednoho z bývalých libyjských bojovníků, který sdělil, že jemu i jeho „starým parťákům z LIFG“ bylo umožneno cestovat do Libye bez „jakýchkoli dotazů“. LIFG (Libyan Islamic Fighting Group) je v Británii od roku 2005 na seznamu teroristických organizací, kvůli jejím vztahům s Al-Káidou. V roce 2011 se však britský premiér David Cameron obrátil na parlament z požadavkem na odstranění LIFG ze seznamu. Tvrdil, že s teroristickou organizací již tato skupina veškeré vztahy ukončila.
[wp_ad_camp_2]Zvláštní je, že podle MEE poté, co během 90. let členové LIFG postupně uprchli z Libye do Velké Británie, zahájili britské bezpečnostní služby na tuto skupinu rozsáhlý zátah – a to v roce 2004, tedy ještě předtím, než byla přidána na seznam teroristických organizací, v době „vřelých“ vztahů mezi britskou a libyjskou vládou. Podle dokumentů libyjské zpravodajské agentury byli dva hlavní představitelé skupiny vysláni do Tripolisu, kde byli údajně mučeni.
Libye: Před a po Kaddáfím
Od „revoluce svobody“ byla Libye během šesti let rozdělena na mnoho částí kontrolovaných rozličnými ozbrojenými silami. Dvě hlavní opoziční politické síly v zemi stále nejsou schopny zformovat vládu.
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.