;

Pred niekoľkými mesiacmi sa rozohrala fraška s jedovatým Novičokom a otravou ruského špióna. Prečo k tomu došlo, sa dalo vysvetliť použitím viacerých teórií. Prečo sa však podobná fraška deje znova, je ťažké pochopiť. Čo je veľa, to je veľa… 

Zdalo by sa, že po druhom prípade otrávenia (opäť blízko mesta Salisbury) by britskí kompetentní mali urobiť poriadok vo vlastných radoch. Ale kdeže… Hneď po zverejnení informácie o ďalšom prípade otrávenia všetci britskí vedúci politici a médiá obvinili opäť Rusko. Presvedčiť sa o tom môžete, napríklad, ak si pozriete prehľad britskej tlače, ktorý včera pripravila svetoznáma BBC.

 

 

Takmer všetky perličky BBC zhrnulo do článku zverejnenom tiež včera popoludní pod názvom „Ministerstvo vnútra Veľkej Británie: Rusko by malo vysvetliť novú otravu Novičkom“. Britskí kolegovia uvádzajú, že britský minister vnútra Sajid Javid vyzval ruské úrady, aby vysvetlili, ako a prečo dvaja britskí občania, ktorí žijú v grófstve Wiltshire, boli otrávení nervovo-paralytickou látkou Novičok.

Fakt, je to zábavné. Ľudia sa vo Veľkej Británie trávia ako muchy, ale Londýn sa pýta Moskvy, prečo sa to stalo. Nebolo by jednoduchšie a správnejšie pozametať pred vlastným prahom a pokúsiť sa nájsť chybu vo vlastných radoch a napraviť ju?

BBC vysvetľuje, čo sa stalo: „Ako už bolo povedané, v sobotu 30. júna 45-ročný Charlie Rowley a 44-ročná Don Sturgessová boli hospitalizovaní s príznakmi otravy, podobne ako tomu bolo v marci tohto roka v prípade bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry. Rowley a Sturgessová, ktorí sú v kritickom stave, žijú v meste Amesbury, ktoré sa nachádza 11 kilometrov od mesta Salisbury, kde boli nájdení v bezvedomí aj Skripaľovci. Javid povedal, že nervovo-paralytická látka, ktorou bol otrávený pár v Amesbury, patrí do rovnakej skupiny ako aj látka, ktorou Sergeja a Juliu Skripaľovcov otrávili v marci,“ uvádza BBC.

To je logika, však? Jedovatá látka patrí do tej istej skupiny, ako aj tá, ktorou otrávili Skripaľovcov. Nenašli žiadne dôkazy, že Skripaľovcov otrávili mýtickí „ruskí agenti“, ale na základe podobnosti jedovatých látok britskí „kompetentní“ robia geniálny záver: aj tento pár otrávili Rusi. Chýba však motív: v prípade Skripaľovcov tvrdili, že Rusi otrávili bývalého dvojitého agenta, na ktorého však Rusi už dávno zabudli. Ale čo zlé urobil Rusku, Putinovi, Moskve, Kremľu a FSB mierumilovný pár z Amesbury? Načo by Rusi otrávili týchto ľudí?…

BBC síce spresňuje, že Charlie Rowley a Don Sturgessová žijú v meste Amesbury, ktoré je vzdialené iba 11 kilometrov od Salisbury, ale nerobí z toho žiadne závery. Jednoducho si súvislosti akoby ani nevšíma. A určite by to bolo vhodné: všetci vedia, že v Salisbury funguje podnik, ktorý vyrábal a vyrába podobné jedovaté látky ako Novičok. Nebolo by logickejšie pohľadať odpoveď na otázku, prečo sa otrávil už druhý pár vo Veľkej Británii v blízkosti Salisbury, namiesto toho, aby bezdôvodne obviňovali Moskvu, Putina a FSB?

„Vo štvrtok Ben Wallace, prvý námestník ministra obrany Spojeného kráľovstva, zodpovedný za bezpečnosť a hospodárske zločiny, vyzval Rusko, aby spresnilo podrobnosti atentátu na bývalého dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéru s použitím nervovo-paralytickej látky Novičok,“ prízvukuje BBC.

 

 

Rusko sa jednoducho musí priznať. V čom sa má priznať? V tom, čo neurobilo? Nemali by sa všetci britskí kompetentní pozrieť na to, ako je zabezpečená výroba, skladovanie a distribúcia „tovaru“ v laboratóriu Porton Down v Salisbury? Nestratilo sa tam náhodou niekoľko fľaštičiek s Novičkom? Nič v podniku nechýba? Ako sa táto látka dostala za brány podniku? A tam by mali hľadať odpoveď na otázku, prečo sa v okolí Salisbury stále trávia ľudia.

Možno všetky tieto nepríjemnosti vznikli ozaj iba kvôli tomu, že v laboratóriu v Porton Down je skutočný bordel a jedovaté látky odtiaľ unikajú ako voda cez piesok. Práve túto verziu považujú za správnu takmer všetci ruskí analytici a médiá. Pridržiava sa jej aj oficiálny Kremeľ.

Na druhej strane, oba prípady otrávenia sa dajú spojiť s niektorými udalosťami vo svete. Napríklad, Skripaľovcov (náhodou!) otrávili práve vtedy, keď Londýn veľmi potreboval odlákať pozornosť celého sveta od hádok na margo brexitu, keď Veľká Británia kvôli tomuto chaosu strácala rešpekt, prestíž a, čo najhoršie, množstvo peňazí.

Druhý pár v okolí Porton Down bol otrávený pred niekoľkými dňami, keď praskli snahy Londýna bojkotovať majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku. Dokonca aj členovia švédskej vlády vyhlásili, že kašlú na britské sankcie a idú do Ruska na štvrťfinálový zápas (zhodou náhod) Švédsko – Anglicko. Svetové médiá písali o vynikajúcej atmosfére na majstrovstvách sveta a vysokej úrovni ich organizácie. A hneď na to došlo k druhému prípadu otrávenia vo Veľkej Británii. Nuž, taká náhoda.

Niekedy v budúcnosti sa určite dozvieme, či sú tieto prípady otrávenia vo Veľkej Británii dielom rúk britskej či inej rozviedky, alebo sa to všetko stalo preto, že v laboratóriu v Porton Down jednoducho nevedia zabezpečiť bezpečnosť práce. V každom prípade takmer rétorická otázka: Čo s tým má Putin, FSB a ruskí hackeri?

Eugen Rusnák

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.