Jako by britská premiérka Theresa May už tak nečelila mnoha výzvám, nejnovější průzkum od The Bank of England (BoE) naznačuje, že britští spotřebitelé budou čelit největší úvěrové krizi od velké finanční krize.

Po opakovaných varováních BoE o nárůstu úvěrů domácností plánují britští věřitelé za posledních deset let největší omezení spotřebitelských úvěrů (očekávaný pokles půjček u poskytovatelů úvěrů bez ručitele se odhaduje až na  28 %).

[wp_ad_camp_1]

Začátkem letošního roku BoE varovala, že poskytovatelé úvěrů mohou být „smeteni spirálou lhostejnosti“, přičemž úvěry na automobily jsou obzvlášť znepokojivé, a nyní, jak uvádí The New York Times, tento poslední průzkum signalizuje nejsilnější pokles od konce roku 2008, kdy ekonomika byla v nejhorším propadu od poválečné recese.

Výsledky průzkumu ve čtvrtek ukázaly, že britská spotřebitelská ekonomika se vyčerpává, říká Joanna Daviesová, ekonomka společnosti Fathom Consulting, která jako jediná v nedávných anketách Reuters předvídá recesi.

„Jsme docela znepokojeni spotřebitelským vyčerpáním,“ uvedl Davies s odvoláním na klesající mzdy očištěné o inflaci a historicky nízké úspory domácností.

„Pokud k tomu přidáte zpřísňující se úvěrové podmínky, nebude to znamenat nic dobrého.“
Ochlazování nadějí na růst způsobilo, že po sedmi letech přetrvávající prognózy v oživení produktivity to Úřad pro rozpočtovou odpovědnost vzdal.

„Vzhledem k tomu, že období historicky slabého růstu produktivity se prodlužuje, zdá se méně pravděpodobný předpoklád, že potenciální a skutečný růst produktivity se ve střednědobém horizontu obnoví v rozsahu našich nejnovějších prognóz,“ uvedl dozorový orgán.

„Za posledních pět let vzrostla produktivita za jednu hodinu v průměru o 0,2 %.“

Překlad: tereza. Zdroj: 1

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.