Záhy poté, co byl podnik zachráněn miliardami, přemýšlí generální ředitelka o prodeji do Číny.

Je to koncern s dlouhou tradicí: Kořeny Thyssen Kruppu sahají téměř 130 let do minulosti. V roce 1891 vstoupil průmyslník August Thyssen s těžbou uhlí poblíž Duisburgu do výroby oceli. A položil tím základ pro koncern, který měl německý těžký průmysl v následujících letech poznamenat tak, jako žádný jiný.

Ale tím by to mohlo být brzy ukončeno

Již delší dobu bojuje někdejší německá průmyslová ikona o přežití. Dluhy ve výši 7,1 miliard euro zatěžují koncern, v prvním čtvrtletí utrpěl ztrátu 115 miliónů euro.

V průběhu koronavirové krize se musel Thyssen Krupp proto dokonce obrátit na stát a žádat o nouzovou půjčku. Která byla také poskytnuta: Od Förderbanky KjW mu byla přislíbena úvěrová linka ve výši jedné miliardy euro.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Tím byla pracovní místa více než 162 000 zaměstnanců zpočátku zachráněna. Otázka zní: Jak dlouho ještě? Neboť od ředitelky Thyssen Kruppu Martiny Merzové unikla informace, že budoucnost pro německý tradiční koncern v jeho nynější formě nebude existovat.

Obzvláště těžké postavení v podniku má zrovna ústřední obchod koncernu – produkce oceli. Konsolidace ocelářského průmyslu je „výhodná,“ sdělil koncern časopisu BILD na dotaz. Kvůli koronavirové krizi roste nouze, neboť se stávající nadměrné kapacity v Evropě budou strukturálně rozšiřovat.

V rozhovoru pro Sűddeutsche Zeitung ředitelka koncernu Merzová nadbíhala spolu-uchazeči Salzgitteru. „Samozřejmě mají všichni zájem na německém – domácím řešení. Tam máme velký prostor,“ řekla Merzová.

Podle manažerky se znají s ředitelem Salzgitteru, Heinzem Jörgem Fuhrmannem, již dlouho. „Důvěřujeme si a to je dobrým základem pro jednání.“ Uvažuje však o všech možnostech a nerozhodne se pro jednu z nich příliš brzy.

Bizarní řešení: Merzová nevylučuje ani prodej do Číny. „Již jsem zažila, že určité řešení nejprve narazí na jisté pochyby, a že se to potom ale může také změnit“, ospravedlnila Merzová hrátky s touto myšlenkou.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Nechat se zachránit penězi německých daňových poplatníků a potom přesunout obchod na dálný východ? V politice naráží takovéto plány na nepochopení. „Právě firmy, které teď profitují ze státních záchranných půjček mají obzvláště odpovědnost,“ řekl europolitik za CSU Manfred Weber časopisu BILD.

A varoval hned před následky: „Provozně může čínská investice dávat vcelku smysl. Je ale jasné, že se Čína se státní strategií a s mnoha veřejnými penězi nachází na celosvětové nákupní túře. A tady se musíme chránit. Musíme v Evropě mluvit o moratoriu pro čínské investice.

Také ve vlasti tradičního koncernu, Severním Porýní – Vestfálsku, nechtějí o čínském nákupu podniku ani slyšet. „Ocelářství v německém vlastnictví“ je z jeho pohledu „systémově důležité,“ řekl v pátek premiér spolkové země, Armin Laschet. „Závislost na externích silách je tudíž škodlivá pro ekonomiku a střední vrstvu“ v Severním Porýní – Vestfálsku.

Pro tadesco přeložila Andrea | Zdroj: bild.de

Rozkrádání a tunelování se děje nejen v ČR…

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.