Novými členy Rady České televize se po dnešním tajném hlasování poslanců stali ekonomka Hana Lipovská, novinář Pavel Matocha a moderátor Luboš Xaver Veselý. Byla tak obsazena poslední tři volná místa v patnáctičlenné radě.

Hanu Lipovskou v tajném hlasování podpořilo 114 poslanců. Pavlu Matochovi odevzdalo hlas 108 zákonodárců. Luboš Xaver Veselý obdržel 111 hlasů.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Mezi poraženými skončili mediální manažer Michal Klíma (70 hlasů), psycholog Ivan Douda (60 hlasů) nebo filmař Zdeněk Holý (72 hlasů).

„K volbám se dnes dostavil vysoký počet poslanců, 193, možná rekordní počet, co si pamatuji,“ řekl poslanec Martin Kolovratník (ANO).

Průběh volby kritizovala opozice. „Volba členů rad může zásadně ovlivnit nezávislost a nestrannost těchto veřejnoprávních médií. Je veřejným tajemstvím, že vládní koalice s podporou KSČM a SPD naopak o nestrannost a nezávislost nestojí, a proto mají největší šanci uspět Pavel Matocha, Hana Lipovská a Lubomír Veselý,“ prohlásila před volbou předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Rada České televize volí a odvolává generálního ředitele České televize, schvaluje také rozpočet a dlouhodobé plány personálního, technického nebo programového rozvoje. Momentálně Radu České televize řídí místopředseda Jaroslav Dědič, další místopředsedy ani předsedu se jí nepodařilo vybrat.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Hnutí ANO nyní usiluje o odvolání jednoho ze stávajících členů Rady České televize, publicisty Zdeňka Šarapatky. Poslankyni Barboře Kořanové (ANO) vadí jeho lednový příspěvek na Twitteru, kde ke společné fotografii zesnulého senátora Jaroslava Kubery s prezidentem Milošem Zemanem napsal, že je smrt popleta. Pokud by sněmovna Šarapatku odvolala, bude na jeho místo vypsána nová volba, kam se opět budou moci přihlásit kandidáti z řad široké veřejnosti s podporou nominujících organizací.

Rada České televize by se měla v nové sestavě poprvé sejít na svém veřejném zasedání ve středu 3. června 2020.

Poslanci rozhodovali také o doplnění Rady Českého rozhlasu. Žádný kandidát ale nedostal dostatečný počet hlasů. Hanu Dohnálkovou podpořilo 94 poslanců, potřebovala by ještě o tři více. Historik Jaroslav Šebek dostal 69 hlasů. Poslanecká sněmovna vypíše novou výzvu pro přihlašování zájemců o volná místa v radě, která jsou nyní dvě. V polovině května totiž skončil mandát radního Ivana Vodochodského. Zájemci se budou moci hlásit od 1. do 15. června 2020.

Zdroj: 1

Zpráva z podobného soudku. Na údajné české nesmysly na Facebooku bude nově oficiálně dohlížet Demagog.cz. Půjde o tzv. fact-checking (ověřování faktu) obsahu na Facebooku. Proč se tato sorta lidí, kteří si myslí, že mají patent na pravdu, jmenuje tak pitomě? „Pravdu“ zkoumají kromě Demagogů i Konspirátoři a Manipulátoři. Nomen omen?!? Mluví tím sami o sobě.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.