Mezinárodní agentura Moody´s změnila výhled českého bankovního sektoru z „pozitivní“ na „stabilní“. Jako důvod je uvedeno očekávané zpomalení ekonomického růstu. Zároveň se v Česku pohybuje už přes 12 milionů vydaných platebních karet.

[wp_ad_camp_2]

Agentura Moody´s  na začátku října poprvé za 17 let zvýšila české ratingové hodnocení. Tehdy o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová.

„Moody’s právě zvýšili ratingové hodnocení ČR na Aa3 se stabilním výhledem. Stalo se tak po 17 letech. Ocenili zejména naši fiskální politiku. Světové finanční trhy považují naší zemi za důvěryhodného a spolehlivého partnera,” napsala ministryně na Twitteru.

Dnes ale vyšlo najevo, že stejná agentura snížila ratingový výhled pro české banky z „pozitivního“ na „stabilní“. Důvodem má být zpomalení ekonomického růstu a očekávání, že po několika letech rychlého růstu objemu úvěrů dojde k určitému zhoršení jejich kvality.

Nehledě na tyto předpoklady bude však český bankovní sektor podle Moody´s v následujících 12-18 měsících stále v dobré kondici.

[wp_ad_camp_2]

Počet platebních karet v Česku roste

Ze statistik Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že počet vydaných platebních karet v Česku ve 2. kvartálu dosáhl čísla 12 240 289. Za letošní první pololetí bylo vydáno přibližně 430 tisíc nových karet. Přičemž už od roku 2011 se v České republice pohybuje přes deset milionů karet.

V Česku nadále roste i počet bankomatů, aktuálně jich v zemi najdeme 5 461. Přičemž ale zároveň klesá počet výběrů hotovosti z bankomatů, meziročně jde o pokles o 15 milionů na 46,8 milionu Kč. Naopak se zvyšuje objem transakcí, ten meziročně stoupl zhruba o deset miliard korun.

[wp_ad_camp_2]

Agentura Moody´s

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service zahájila svou činnost v roce 1909. Agentura je jedním z nejuznávanějších a nejpoužívanějších zdrojů úvěrových ratingů, analytických studií a materiálů pro analýzu rizik na světě.

Ratingové a analytické studie agentury sledují dluhové závazky pokrývající více než 110 zemí, asi 12 000 firemních emitentů, 25 000 emitentů veřejného práva a více než 106 000 strukturovaných finančních závazků.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.