«Dobrý den, jmenuji se Prozorov, Vasilij Nikolajevič. Od roku 1999 do roku 2018 jsem byl spolupracovníkem SBU (ukrajinská analogie české BIS)». Těmito slovy začal svou výpověď bývalý zpravodajec, který se rozhodl po Majdanu zůstat pracovat na Ukrajině, ale už proto, aby mohl svědčit o zrůdnostech postmajdanného režimu. Z jeho slov vyplývá, že se Ukrajinská vrchnost podílela na tragédii pádu Boeingu, že minimálně věděla o vraždách v Oděsse, o tajných věznicích – mučírnách, vraždách Giviho a Motoroly i dalších polních velitelů.

Informace, které uveřejnil Prozorov na tiskové konferenci pro novináře, jistě nejsou všechny, ale i ty, které sdělil, jsou alarmující. «V květnu 2014 jsem pracoval v ústředním aparátu, v štábu protiteroristického centra SBU). Tak jsem se ocitl v samotném centru ukrajinských zpravodajských služeb, antiteroristického centra SBU. Abyste rozuměli úrovni mé informovanosti – právě Antiteroristické centrum Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) do jara 2018 roku de facto řídila «Antiteroristickou operaci (ATO)», konstatoval zpravodajec.

 

[wp_ad_camp_2]

Pomahači teroristů

Prozorov se vyjádřil i ke vztahu Kyjeva vůči civilním obyvatelům na Donbassu.

«Padaly tam i návrhy zdůvodnit nutnost provedení brutálních operací s použitím jednotek ozbrojených sil. Přičemž, u těchto speciálních operací se už předem předpokládala přítomnost velkého počtu  obětí mezi civilním obyvatelstvem, které by bylo ihned označeno za pomahače teroristů», upozornil Prozorov.

«Ukrajinské zpravodajské služby likvidovaly mnohé lídry a polní velitele DLR a LLR», tvrdí Prozorov.

«Skutečně s podivem jsem se dozvěděl, že v ruském informačním poli je poskytnut prostor verzi, že mnohé lídry, polní velitele DLR a LLR likvidovali vlastní lidé kvůli vnitřním šarvátkám. Chci vás ujistit, že tomu tak není. Jejich likvidace jsou akce zvláštních jednotek Ukrajiny a myšlenku o tom, že jde o vnitřní tahanice, jde vnucovaná jednotkami informačně-psychologických operací bezpečnostních složek ukrajinské armády», konstatoval Prozorov

Prozorov je si jist, že donbaské velitele Motorolu a Giviho zlikvidovaly ukrajinské zpravodajské služby.

«Navíc se kontrarozvědka SBU zabývá organizací diverzních akcí a teroristických útoků na území samovyhlášených republik DLR a LLR», dodal bývalý spolupracovník SBU.

Utajené věznice a mučírny zřizují nejen mocní z Kyjeva

 

[wp_ad_camp_2]

«V místech akcí ATO (Antiteroristické operace) Kyjev zřídil tajné věznice», prohlásil Prozorov. «Mluvím pouze o tom, co jsem zažil a viděl na vlastní oči», dodal. Podle jeho slov jedna z těchto věznic, kterou viděl osobně, je umístěna na letišti v Mariupoli, a které se ve zpravodajské hantýrce říká «Knihovna» v níž vězňové jsou «knihy».

«O „Knihovně“ se mi mluví těžko. Byl to jeden z nejtěžších okamžiků v mé  rotaci v ATO. K lednu 2017 tato věznice existovala. Pozdější informací nedisponuji. O zavražděných – bezpečně vím o dvou. Dva lidé zemřeli během mučení právě v tomto prostoru, ale věřte, může jich být i více», říká Prozorov.

Zpravodajská služba prý ale nebyla jedná, kdo disponoval takovými věznicemi. Podle Prozorova měl své věznice i nacionalistický batalion, nechvalně známý «Azov».

Co je to «Azov» a jak vlastně funguje?

Bývalý pracovník SBU zdůraznil, že jednotka «Azov» je podřízena pouze svému veliteli, ministru vnitra Ukrajiny Arsenu Avakovovi.

«Fakticky, v okamžiku, kdy pluk (Azov) plní své bojové úkoly v rámci akcí ATO, není Azov podřízen ani velení Národní gardy, ani dokonce velení ATO », upřesnil Prozorov.

Jak uvádí ruská TA Ria, je «Azov» jedním z takzvaných dobrovolnických batalionů, které byly financovány ze soukromých zdrojů a účastnily se vojenských operací na Donbassu. V Rusku je proti bojovníkům «Azovu» zavedeno trestní stíhání, týkající se unesených osob, týrání a používání zakázaných prostředků i metod vedení války.

Korupční vertikála vede až k prezidentovi – nelegálně se prodávalo na Donbass

Za účelem realizace akcí ATO byla vytvořena mohutná korupční vertikála: odzdola až k administrativě prezidenta Ukrajiny, tvrdí Prozorov.

«Činnost těchto korupčních osob spočívala v nelegálním přemísťování různého druhu zboží přes hraniční linii mezi Ukrajinou a Donbassem», upřesnil zpravodajce.

 

 

[wp_ad_camp_2]

Podíl Kyjeva na havárii malajského Boeingu

Prozorov je přesvědčen, že i s havárií malajského Boeingu má co do činění ukrajinská strana.

«Po pádu letadla následovala „fenomenálně rychlá reakce ukrajinského vedení“. Jednoznačně to svědčilo o tom, že minimálně prezident Porošenko a jeho tiskový odbor o tom věděli předem», je si jistý zpravodajec.

Mimoto, zaujalo Prozorova, že «vzdušný prostor nad zónou bojové aktivity nebyl uzavřen».

Podle mínění zpravodajce mají vztah k tragédii dva lidé – nynější náměstek šéfa Porošenkovy Prezidentské kanceláře, bývalý náčelník útvaru kontrarozvědky Valerij Kondraťuk a stávající velitel Hlavní správy ministerstva obrany Vasilij Kurbatov.

O spolupráci Kyjeva a Washingtonu.

Prozorov uvedl, že jsou v Kyjevě přítomni zástupci amerických zpravodajských služeb, ale do budovy SBU přijíždějí pouze na porady a k plánování konkrétních operací.

«Tato praxe existovala v roce 2005, po vítězství prvního majdanu. Tehdy byli skutečně zástupci americké CIA v budově ústředního aparátu SBU. Po roce 2014, nevím z jakého důvodu – bezpečnost, konspirace… jsou spolupracovníci CIA v konspirativních bytech v domech mimo město», upřesnil bývalý ukrajinský zpravodajec.

Vztah k novinářům

Ruským novinářům z redakce LifeNews zachránil Prozorov život, když se novináři dostali do zajetí vojáků ATO. Jde o Olega Sinjajeva a Marata Sajčenkova, které ukrajinští vojáci zadrželi nedaleko města Slavjansk v roce 2014.

 

[wp_ad_camp_2]

«Mezi ukrajinskými vojáky se našlo mnoho horkých hlav, které se snažily představit vaše kolegy jako pacovníky zpravodajských služeb», vysvětlil Prozorov. Podle něj byl u zadržení přítomen zástupce velitele zvláštních operací štábu ATO – plukovník Dmitrij Kobec, který si rok před tím přivydělával v jednotkách speciálních operací NATO v Afghánistánu. Právě Kobec prý navrhoval postavit novináře pod pražící slunce s igelitovými taškami na hlavě s tvrzením, že v Afghánistánu tak donutili «zpívat» i nejtvrdší bojovníky Talibánu.

Falzifikace voleb

Prozorov je přesvědčen, že Porošenko volby vyhraje. «Bez ohledu na jeho negativní vlastnosti, má velmi bohaté zkušenosti s falzifikací, má pod kontrolou zpravodajské služby a všechny finanční zdroje země», vysvětlil Prozorov.

Připomeňme, že prezidentské volby se na Ukrajině uskuteční 31. března 2019 a o úřad prezidenta se bude ucházet 39 kandidátů.

Vražednou tragédii v Oděsse vrchnost buď umožnila, nebo sama organizovala

Bezpečnostní služba Ukrajiny podle Prozorova minimálně věděla a maximálně sama organizovala události v Oděsse, 2. Května 2014.

«Hybnou silou zločinu v Oděsse byli Ultras a nacionalisticky laděné organizace. Jakákoli zpravodajská služba světa má, v takovém okamžiku, hromadu vlastních informátorů. A jestliže SBU umožnila hromadné vraždění lidí v Oděsse, znamená to, že pracovníci úřadu ochrany národních zájmů a státnosti minimálně věděli, a maximálně to sami organizovali», vysvětlil zpravodajce.

Připomeňme, že v důsledku střetu mezi účastníky „antimajdanu“ na straně jedné a fotbalovými „Ultras“ z Charkova a Oděssy ve spolupráci s radikály „euromajdanu“ na straně druhé, byl podpálen oděsský Dům odborů v němž uhořelo nebo bylo jinak zavražděno 48 civilistů.

 

[wp_ad_camp_2]

Nacistické nálady se šíří mezi silovými strukturami Ukrajiny

Bývalý zpravodajec také konstatoval, že mezi ukrajinskými silovými strukturami se stále více šíří nacistické a fašistické nálady.

Na závěr Prozorov přesto vyjádřil přesvědčení, že se nynější ukrajinský režim nemůže udržet dlouho a vyzval bývalé kolegy z SBU aby se zamysleli, zda je možné takovému režimu sloužit.

«V SBU, v armádě Ukrajiny, národní gardě i policii je hodně rozumných a řádných lidí, schopných profesionálů Jsou tam lidé, kterých si vysloveně vážím. A obracím se právě na ně… Chlapi, buďte čestní sami vůči sobě. V hloubi duše i v soukromých rozhovorech mnozí z vás velmi dobře chápou, že v únoru 2014 uchvátila moc hrstka mizerů. Zamyslete se nad tím, co bude s vámi. Je třeba něco dělat», konstatoval závěrem Prozorov.

Zdroj: ISSTRAS, TV kanál Rossia1, TA RIA

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.