Ve stávce proti důchodové reformě potvrdili účast zaměstnanci státních drah SNCF, dopravního podniku v Paříži i dalších městech napříč Francií, státních aerolinek Air France a podle BBC i policie, hasičů, škol a nemocnic. Podle France 24 má potenciál být největší za poslední desítky let.

Stávka proti důchodové reformě prezidenta Emmanuela Macrona, která mimo jiné zvyšuje věk pro odchod do důchodu a snižuje jeho výši, může být největší za poslední roky až desítky let. Oficiálně začala dnes a vyhlášená je na neurčito.

[wp_ad_camp_2]

Francouzský list Le Figaro dnešní situaci popisuje jako „černý den v dopravě“. Vyjede jen 10 % rychlovlaků, některé linky metra v Paříži i dalších městech jsou zavřené, zrušena má být i třetina všech francouzských letů.

Problémy mají ale i jiné sektory, například učitelů dnes do škol přišla jen polovina.

Podle průzkumů má stávka podporu 69 % veřejnosti a nejvíc ji podporují lidé ve věku 18–34 let. „Macronova vláda bude doufat, že zemi nepostihne podobná stávka proti důchodovým reformám jako v roce 1995, kdy byla doprava paralyzována na tři týdny,“ napsala BBC.

 • Jak se stávka dotkne nemocnic zatím nevím, řekl ministr zdravotnictví

  Francouzský ministr zdravotnictví si podle BBC nebyl jistý, jaký dopad bude stávka mít na nemocnice. Řekl, že se francouzské zdravotnictví na stávku připravilo.

[wp_ad_camp_2]

 • Skupiny demonstrantů blokují silnice na severu země

  Na severu země místní média informují o menších skupinách demonstrantů, kteří od rána blokují silnice vedoucí do přístavu u města Boulogne

 • Shrnutí: Stojí 90 % vlaků, 20 % letů a nahlášeno je přes 240 demonstrací

  Nejede také 10 ze 14 linek pařížského metra. Hlavní demonstrace začne v Paříži v odpoledních hodinách.

 

[wp_ad_camp_2]

 • Zavřená je i Eiffelova věž

  „Z důvodů národní stávky jsem i já dnes zavřená, přístup na eslpanádu zůstává volný,“ píše se na oficiálním Twitteru ikony Paříže.

 • Motorka, kolo, skateboard. Pařížané se na cestu do práce připravili

  Pro cestu do zaměstnání Pařížané zvolili nejrůznější alternativy. Ulice zaplavily lidé na koloběžkách, motorkách a skateboardech. Mimo silnice pak byla znát větší hustota chodců.

 • Vlaková nádraží v Paříži dnes ráno zela úplnou prázdnotou

 

[wp_ad_camp_2]

 • Letů ve Francii zruší až třetinu. Dotkne se to i spojením s Prahou

  V letecké dopravě se dnes počítá se zrušením dvaceti až třiceti procent letů. Omezení se už projevila i na spojení francouzské metropole s Prahou. Zrušen byl let v 09:10 z Francie do Česka a také odlet z české metropole do francouzského hlavního města plánovaný původně na 10:00.

   

   

 

Zdroj: Seznam

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.