…..jak jednoduché je okrádat díky politikům, kteří neznají nejen zákony a v hlavě mají slámu, celý národ a zabavit nám peníze….

08:54

 

Česká republika prohrála v Lucembursku soud s Diag Human. Firma Josefa Šťávy může k bankovním účtům ČR

[wp_ad_camp_1]

 

clause-paragraph-right-blood-dna-dns

Zdroj Autor: Foter.com

Soud v Lucembursku na svém jednání 27. dubna rozhodl, že firma Diag Human může nechat zabavit finanční hotovost České republiky na účtech vedených v Lucembursku.

Jde o verdikt odvolacího soudu, proti němuž je již možná jen kasační stížnost. Ta však nemá odkladný účinek.

“Na základě informací z Ministerstva zdravotnictví, v jehož je arbitráž s Diag Human v plné kompetenci, máme informaci, že došlo k pravomocnému rozsudku lucemburského soudu o tom, že nález z 13. srpna 2008, podle kterého  ČR arbitráž s Diag Human prohrála, je na území Lucemburska vymahatelný,” potvrdil pro HlídacíPes.org mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

“Rozhodnutí lucemburského soudu bylo dne 27. 4. 2017 vyneseno v neprospěch České republiky. Je ale potřeba zdůraznit, že řízení před soudy v Lucembursku tímto rozhodnutím nekončí a Česká republika se nepochybně obrátí s opravným prostředkem na lucemburský Nejvyšší soud. V tuto chvíli probíhá právní analýza tohoto rozhodnutí a není možné k věci poskytnout podrobnější komentář,” reagovala za ministerstvo zdravotnictví mluvčí Štěpánka Čechová.

“Nemohu nic komentovat, jsem zavázán mlčenlivostí,” řekl na dotaz HlídacíPes.org právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda.

Do Lucemburska dnes shodou okolností odletěl na pracovní návštěvu premiér Bohuslav Sobotka.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Stovky milionů eur. Nebo nic?

Už v září 2011 lucemburský soud v prvním stání vydal příkaz ke zmrazení veškerých pohledávek z účtů České republiky u banky KBL European Private Bankers a banky BGL BNP Paribas.

Ministerstvo financí tehdy ale informovalo o tom, že Česká republika na účtech v Lucembursku žádnou finanční hotovost nemá.

Na druhé straně právní zástupci Česka už v červnu 2012 požádali lucemburský soud, aby obstavení účtů bylo omezeno pouze na tehdy vymáhanou částku, v přepočtu bezmála 420 milionů eur (viz tabulka níže – Diag Human versus Český stát v Lucembursku).

Současný verdikt lze však vyložit i tak, že firma Čechošvýcara Josefa Šťávy, může získat k přístupu k jakýmkoli účtům ČR i k jinému majetku Česka na území Lucemburska.

“O žádném zadržení prostředků ČR nemáme informace,” říká mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Podle Newyorské úmluvy

Soudní spory mezi Diag Human a Českou republikou probíhají i v dalších zemích. V řadě jurisdikcí už firma se svým požadavkem neuspěla – prohrála například definitivně v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii.

Diag Human požaduje naplnění výsledku arbitráže z roku 2008 a vyplacení částky, jež každý den narůstá o 1,5 milionu korun. Dnes jde o více než 13,5 miliardy.

Opírá se o takzvanou Newyorskou úmluvu “o výkonu cizích rozhodčích nálezů”.

Na základě ní například v květnu 2011 nechal Diag Human v Rakousku zajistit trojici uměleckých děl – obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu ve Vídni. Rakouský soud ale později exekuci zrušil a díla se vrátila do Česka.

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.