Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Odporný teroristický útok nenechal lidi na celém světě lhostejnými. Dosud vyjádřily soustrast ruskému lidu desítky zemí
    Odporný teroristický útok nenechal lidi na celém světě lhostejnými. Dosud vyjádřily soustrast ruskému lidu desítky zemí

    Odporný teroristický útok nenechal lidi na celém světě lhostejnými. Dosud vyjádřily soustrast ruskému lidu desítky zemí

  • Zprávy dne 22.3.2024
    Zprávy dne 22.3.2024

    Zprávy dne 22.3.2024

  • Američtí zákonodárci se snaží zabránit přerušení financování federální vlády
    Američtí zákonodárci se snaží zabránit přerušení financování federální vlády

    Američtí zákonodárci se snaží zabránit přerušení financování federální vlády

  • Seznamte se s Heidi Aganovou, profesionální dablérkou princezny Kate Middletonové
    Seznamte se s Heidi Aganovou, profesionální dablérkou princezny Kate Middletonové

    Seznamte se s Heidi Aganovou, profesionální dablérkou princezny Kate Middletonové

Související zprávy

  • 10 překvapivých věcí, které nastanou, přestanete-li jíst cukr
    10 překvapivých věcí, které nastanou, přestanete-li jíst cukr

    10 překvapivých věcí, které nastanou, přestanete-li jíst cukr

  • Podvod jménem ptačí chřipka. Válka proti ptákům je pokračováním války proti lidstvu
    Podvod jménem ptačí chřipka. Válka proti ptákům je pokračováním války proti lidstvu

    Podvod jménem ptačí chřipka. Válka proti ptákům je pokračováním války proti lidstvu

  • Škodlivost vakcín proti covidu-19 převažuje nad přínosy, tvrdí studie
    Škodlivost vakcín proti covidu-19 převažuje nad přínosy, tvrdí studie

    Škodlivost vakcín proti covidu-19 převažuje nad přínosy, tvrdí studie

  • Covid už tak nezabíjí, v Evropě včetně Česka přesto začalo umírat nadprůměrně lidí
    Covid už tak nezabíjí, v Evropě včetně Česka přesto začalo umírat nadprůměrně lidí

    Covid už tak nezabíjí, v Evropě včetně Česka přesto začalo umírat nadprůměrně lidí

Český ženšen uleví od mnoha neduhů, je výborný i na rýmu a kašel

Asijští léčitelé nedají dopustit na ženšen, i česká příroda ale nabízí malý rostlinný zázrak, kterému se pro jeho vlastnosti přezdívá český ženšen. A rozhodně nejde o neznámou rostlinu, ale docela běžný křen. Jeho účinky na lidské zdraví jsou velmi široké.

Křen dokáže celkově posílit organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Má silné antibiotické a antiseptické (desinfekční) účinky, proto se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném  zahleněním. Křen dále příznivě ovlivňuje zažívání, látkovou výměnu (metabolismus). Hodí se užívat  po léčbě antibiotiky, neboť upravuje střevní mikroflóru. Má močopudný účinek. Při vnějším užití se používají křenové placky, slouží k léčbě ischiasu (bolestí zad) a revmatických potížích. Výborný je i při rýmě a silném kašli a pomáhá také při zánětu dásní a parodontóze.

 

[wp_ad_camp_1]

Způsob použití

Kořen křene se užívá zásadně čerstvý. Strouhá se bezprostředně před užitím. Dávkování je poměrně  individuální, většinou však kolem tří polévkových lžic. Křen se užívá spíše nárazově. Je vhodný v kombinaci s medem – 1 lžíci nastrouhaného křenu a 1 až 2 lžíce medu. Užívá se při kašli a rýmě. Dalším obvyklým způsobem konzumace je mix  strouhaného křenu a jablek. Placky na obklady se vyrábějí z nastrouhaného křenu, mouky a sádla v poměru 3 : 5 : 1. Placka se přikládá na bolestivé místo na cca 20 minut. Křen lze ale i inhalovat. Do tří litrů vody dejte lžičku křenu a inhalujte asi 10 minut. Tato metoda výrazně uleví při nachlazení.

Na co si dát pozor

Ať už křen budete užívat ve formě obkladů nebo vnitřně, mějte na paměti, že nic se nemá přehánět. Křen je totiž velmi agresivní a u přecitlivělých jedinců mohou při vnějším použití nebo pouhém delším kontaktu s křenem naskákat puchýře. Ani vnitřní
léčba by neměla trvat příliš dlouho, křen může naleptat žaludeční stěny, nepříznivě ovlivnit činnost štítné žlázy, silně podráždit žaludeční či dvanáctníkové vředy. Takže je dobré se držet zásady, že všeho s mírou.

Křenové léčivé repcepty

Kořen křene obsahuje velké množství vitamínu C, a to přibližně 2x více než citróny. V menším množství obsahuje také vitamíny B1, B2, B6, PP, kyselinu listovou (vitamin B9) a další. Nejdůležitější účinnou látkou křenu je thioglykosid. Při porušení pletiva (např. strouháním) se působením enzymu tento glykosid štěpí na skupinu sacharidů jako glukóza, galaktóza, arabinosa, polysacharidy a isothiokyanáty, které se obecně nazývají hořčičné silice, díky kterým má specifickou štiplavou chuť a vůni. Isothiokyanáty mají výrazné fytoncidní účinky (brání růstu mikroorganismů). Dále je křen bohatý na flavonoidy a minerály, které jsou zastoupeny v draslíku, vápníku, hořčíku, železe, mědi, fosforu, síře a chlóru. Díky těmto látkám a dalším silicím křen doslova zabíjí různé skupiny bakterií, například i ty, které jsou původci tyfu a salmonelózy.

 

[wp_ad_camp_1]

Křen s medem

Klasický starý recept na jeho užití v době nemoci říká, že je nejlepší ho nastrouhat a smíchat s medem. Užívat byste pak měli 3x denně jednu čajovou lžičku, u dětí dávku raději o něco snižte. Už za moment po jeho konzumaci pocítíte, že se vám “spouští rýma”, snadněji odkašláváte a lépe se vám dýchá.

Křenové mléko na jaterní potíže

Tři lžíce čerstvého nastrouhaného křenu zalijte sklenicí mléka a vše ohřívejte na mírném ohni po dobu 5 minut. Pak nechte pod pokličkou odstát na 10 minut, nakonec sceďte. Mléko popíjejte po dvou doušcích každé 3 hodiny. Léčba by měla trvat týden, je ovšem potřebné předem se poradit s lékařem, protože některým jaterním potížím může křen uškodit.

Čaj na vyrážky v ústech

50 g strouhaného křenu, 15 g semen kopru a lžíce máty zalijte půl litrem vařící vody. Nechte pod pokličkou 20 minut luhovat, pak sceďte. Tímto čajem několikrát denně vyplachujte ústa až do úplného vyléčení nepříjemné ústní vyrážky.

Křenový obklad

Jemně nastrouhaný křen vložte mezi dvě vrstvy gázy, pleny či plátna. Aby působil jemněji, můžete křen smíchat se strouhanou syrovou bramborou nebo hustým jogurtem, které kůži uklidňují. Přímo na kůži můžete přiložit placku zhotovenou z 1 dílu nastrouhaného křenu, 5 dílů mouky nebo pomletých ovesných vloček a 1 dílu sádla. Pokud máte citlivou pokožku a bojíte se, aby vám ji křen nepodráždil, promastěte postižené místo ještě před přiložením obkladu krémem nebo jedlým olejem. Účinky křenu to nesníží, ale pokožku to alespoň trochu ochrání.

Křenové víno

Pokud potřebujete pořádný životabudič, který prohřeje a posílí celé tělo, připravte si křenové víno. Kořen křenu nakrájejte na kolečka, zalijte kvalitním červeným nebo bílým vínem – podle toho, kterému dáváte přednost – a nechte nejméně týden macerovat při pokojové teplotě, přičemž láhev dvakrát denně protřepte. Pokud necháte křen macerovat tři týdny, bude výsledek silnější – po týdnu však víno raději dejte na chladné místo nebo do lednice. Přecezené křenové víno užívejte při únavě po malých doušcích.

Mazání na bolavé klouby

Asi 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kořene křenu a 4 lžíce tvarohu smíchejte a pastu naneste na bolavá místa asi v půl centimetrové vrstvě. Vše přikryjte potravinářskou fólií a nechte 10 minut působit, pak dobře umyjeme. Tento postup provádějte po dobu 10 dní.

 

[wp_ad_camp_1]

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
1 Komentář
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře