Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Tajný deník admirála Byrda
[wp_ad_camp_1]
[wp_ad_camp_1]
[wp_ad_camp_1]
Úkol, kterým NAVY pověřila admirála Byrda byl jasně definován – přeletět severní pól. To se mělo stát 12.2.1947. Ale on ve skutečnosti vletěl, aniž by si to zpočátku uvědomoval, do nitra země. Objevil vchod do „vnitřního světa“.
Tento deník píši potají, ve skrytu. Obsahuje zápisky z mého Arktického letu 19.2. 1947. Jsem si jist že přijde čas, kdy všechny domněnky a úvahy lidí o této věci se stanou bezvýznamnými a lidé tu nezvratitelnost pravdy budou muset přijmout. Nebylo mi dáno, abych sám tyto zápisky zveřejnil. Možná, že se ani nikdy na veřejnost nedostanou, ale já musím svůj úkol splnit a všechno co jsem prožil, zde zapíši. Jsem si jist, že si je lidé jednou přečtou, a že nadejde čas, kdy chamtivost, nenávist a moc určité skupiny, člověka na jeho cestě k pravdě již více nezadrží.
[wp_ad_camp_1]
Máme značné turbulence. Stoupáme do výšky 2900 stop (885m). Letové podmínky jsou opět dobré. Pod námi vidíme obrovské masy ledu a sněhu. Všimli jsme si žlutavého zabarvení sněhu pod námi. To zabarvení dělá rovnoměrný vzor. Klesáme dolů, abychom se na ten fenomén mohli lépe podívat. Nyní můžeme rozeznat různé barvy.Vidíme i červenou a fialovou barvu. Letíme přes toto území ještě dvakrát a pak se vracíme zpět na náš původní kurs. Provádíme opět kontrolu pozice s naší základnou. Předáváme všechny informace ohledně zabarvení sněhu a ledu. Naše kompasy se zbláznily. Oba kompasy, Kreisel jakož i Magnetkompas se točí dokola a vibrují. Pozici a směr nemůžeme našimi přístroji přezkoušet. Zbývá nám jen sluneční kompas. S ním můžeme držet směr. Všechny přístroje fungují nedostatečně a velice pomalu. Zamrznutí můžeme však vyloučit. Nelze jej prokázat. Uviděli jsme před sebou hory.
[wp_ad_camp_1]
[wp_ad_camp_1]
[wp_ad_camp_1]
[wp_ad_camp_1]
[wp_ad_camp_1]
Nacházíme se opět nad obrovským územím ledu a sněhu. Od naší základny jsme vzdáleni ještě asi 27 minut. Můžeme vysílat a oni odpovídat. Hlásíme, že je všechno v pořádku. Základna se raduje, že je kontakt opět navázán. Přistáváme měkce. Mám před sebou úkol.
[wp_ad_camp_1]
Léta po roce 1947 nebyla pro mne právě příjemná. Dělám nyní poslední zápis do tohoto mimořádného deníku. Chtěl bych ještě zmínit, že jsem ty objevy, které jsem učinil, uchoval v tajnosti, jak mi bylo nařízeno. To se však neslučuje s mým přesvědčením. Už cítím, že se mě přibližuje dlouhá noc. Avšak že tato moje tajemství se mnou nezemřou, nýbrž vyjdou najevo, jako všechny pravdy. Tak se stane!!!
[wp_ad_camp_1]
Pavel – Uz historicky sa deju udalosti vyznamne pre ludstvo a deju sa za aktivity ludi (alebo verejnych organizacii). Na druhu stranu sa samozrejme deju udalosti, ktore su pod kontrolou armady a tajnych sluzieb, ktore sa zverejnuju bud dodatocne, alebo sa o nich mlci (z roznych dovodov). Inak by totiz nefungoval moment prekvapenia, alebo technologicky naskok. Ak totiz ma armada zakladnu priamo v relativnej „blizkosti“ serverneho alebo juzneho polu, o ktorej vojenski konkurenti potencialne vedia, ale vacsina sveta o tom nema ani potuchu, tak nebudu do sveta vytrubovat odkial vzlietli, kam leteli, a kam sa vratili. Nebudu vytrubovat svetu, aku konstrukciu lietadla pouzili, ake materialy, aby ich zbytocne viac krajin nedobehla. Cize akcie armady sa len zriadkavo dostanu do historie bez oneskorenia. Museli by byt dostatocne velke a priamo ovplyvnit obyvatelstvo. Urcite nie nejaky prelet. Cize s preletmi nad polmi mas skutocnu historicku pravdu, ale vzlietnutie v blizkosti polu, jeho prelet a navrat naspat nie je historicky vyznamny, kedze nepreletel cely kontinent (alebo ladovec) cez severny alebo juzny pol. Okrem toho (teoreticky) ak je vo vnutri zeme (alebo na inej planete z ktorej nas sleduju) vyspela rasa, mesta vystavane z krystalov, lietajucimi taniermi… tak preco by nemohli konkretne vybranej osobe otvorit „portal“ pre priamy vstup do ich zeme? Za inych okolnosti tam proste je pevnina. Myslis, ze hocijaky v dnesnych skolach vzelany pilot hned zbada… Číst vice »
Pro Pavla,.. nevím možná se mýlím, ale není pravda , že nebylo v roce 1916 čím létat. Za 1. světové války se již létalo a bombardovalo nepřátelské území, dokonce byli i piloti stihači. Pokud se zmíněný přelet severního pólu konal v roce 1947, mohl se příběh stát, jak sám autor popisuje,nevidím v tom nic nemožného..ještě se o severním pólu veřejnost vše podstatné ani zdaleka nedozvěděla. Hrát si na vševědoucího nám nepřísluší.
Z článku „raja“ – Údajně roku 1916 měl poprvé přeletět severní pól a v červnu následujícího roku podnikl Byrd dramatický transatlantický let z New Yorku do Ver- sur Mer v Normandii. Tuto vzdálenost, 6000 km opakoval ve 46 hodinách zpět. V té době to byl obrovský výkon. Byrd vedl rovněž různé expedice v Antarktidě a r. 1919 byl za své velké zásluhy povýšen na Kontraadmirála.
Na toto jsem reagoval, že to nebylo fyzicky možné neb nebylo čím se tam dostat. V tom roce 1916 byli piloti rádi za hodinu max. dvě hodiny letu. Podívejte se do historie čím se létalo za 1. světové války – a roky kdy byly tyto stroje nasazeny. Prostě ze mne je přelet severního pólu v roce 1916 letadlem nemyslitelný.
Z archivu,kdy se ještě radio dalo poslouchat https://rutube.ru/video/bf42689f215d296f8213a161fc3f7a7a/?ref=search
https://www.youtube.com/watch?v=3oSNzr37KEQ&t=4s
Zde je odkaz na nějaký antikvariát, kde tuto knihu mají myslím za 50,- Kč plus poštovné. Což může být levnější než si pořizovat registraci v některé knihovně a platit výpůjční poplatky. https://antikvarium.cz/kniha/54913-sam-a-sam
Raja – při vší úctě k vaší práci – první přelet Atlantiku uskutečnil až Lindberg se speciálně upraveným strojem. První přelet severního pólu uskutečnila až vzducholoď Italia v roce 1929 a pak ruské letadlo s ruskou posádkou – někdy mezi rokem 1930 – 1939, si už nepamatuji ta data přesně. V roce 1916, kdy měl přeletět Byrd Atlantik tak nebylo čím. Takže pro mne je všechno další co je v tomto vašem článku rovněž pouze pohádka. Ale děkuji za ni – je to pěkné vrátit se takto do fantazijních dětských let. Ostatně soudím, že to je docela věrohodně napsané ten „Deník admirála Byrda“, ale podle mne pod vlivem LSD a dalších drog. On měl částečně poškozený mozek od doby, kdy přenocoval sám a sám na jižním pólu – tenkrát neměl jiné topení než naftová kamínka a ta vytvářel díky nedokonalému tahu kysličník uhelnatý a on jen zázrakem unikl smrti. Tenkrát přišel na to, že je něco špatně, když omdlel (díky otravě kysličníkem uhelnatým) a upadl na podlahu toho iglů, které mu tam kolegové pomohli postavit. Když se na zemi po čase probral tak přišel na to, že ta kamínka jsou problém (CO je lehčí vzduchu, proto u země žádný nebyl a on se probral). Měl problém – buď bude nadále topit a otráví se, nebo nebude topit a zmrzne – neb jiné topení tam neměl.… Číst vice »
Pavle Raja uvedla část z deníku a uvědomte si, že spoustu informaci nebylo a není dovoleno zveřejňovat. Kdo se o to pokusil nebo to udělal byl odstraněn a byly vytvořené oblíbené dezinformace a manipulace se skutečností.To co píšete jsou Vaše domněnky a vytvořené souvislosti z toho co víte. Váš komentář je k nějaké části u které jste sám nebyl a ani nevíte co bylo v té době možné a uskutečněné bez informování veřejnosti. I dnes je toho utajované hodně jak z minulosti tak z přítomnosti.
Od r 47 to byl na světě obrovský fofr ve výzkumu a v produkci. Byla to priprava na válku.
Od 60. Let meli rusové protiraketovou obranu , kterou amici nemeli ani po roce 2000 přes neskutečné prachy , co do toho narvali.
Dneska je všechno jinak, ve vyvoji je stagnace, produkce cehokoliv krom mobilů o ničem. I ty mobily budou zřejmě dál rok od roku čím dál tím stejné.
Turecko koupí od ruský s400 ,který je schopen sestřelit ve vzduchu vše od nato.
Zeman by měl mluvit o tom , že ho chce taky a že s tim jako první sundáme demonstrativne naše vlastni gripeny za divokého aplauzu příslušníků ča.