Poslanec PS PČR a člen KSČM Zdeněk Ondráček se pustil do ministra zahraničí Tomáše Petříčka kvůli jeho prohlášení na Pražském evropském summitu. Ministr uvedl, že kromě zájmů vlastních Evropa totiž musí brát v ohled a sledovat rovněž i americké. To, jak poslanec přeložil výrok ministra z diplomatického jazyka, je opravdu zarážející.

„Přátelé, ministr Petříček v překladu říká, že je třeba naši českou hlavu lva ještě více zastrčit do zadnice amerického orla. Já bych však raději viděl jakéhokoli orla u zadnice lva ležícího se vztyčenou hlavou,“ napsal Ondráček na své stránce na Facebooku.

[wp_ad_camp_2]

 

Příspěvek poslance vzbudil bouřlivou reakci v komentářích. Diskutující převážně s Ondráčkovou metaforou souhlasili a prohlášení ministra zahraničí odsoudili.

„Vysvětlil někdo Petříčkovi, co jeho funkce ministra obnáší? A že má za úkol především hájit České zájmy, že funkce, kterou vykonává, není velvyslanec USA,“ napsal Karel Walach.

„Proč musí Evropa sledovat i americké ‚zájmy‘? Nestačí, že se tu bude producírovat jejich druhý konvoj s více než 350 kusů vojenské techniky a více než 800 osob bude projíždět Českou republikou ve dnech 28. až 30. května. Ale, když českém projížděli na motorkách ruští jezdci, to bylo pozdvižení na vsi,“ okomentoval Honza Kašpárek.

„Ten tam ještě je. ČSSD se rozhodla úplně utopit a dobře ji tak, jen tak dál Petříčku,“ poukázal na propad sociálních demokratů v eurovolbách Martin Janča.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

„Ministr Petříček hlavně musí poslouchat, co mu z Bruselu nařídí – jinak skončí. Je to nejhorší ministr za celé období posledních 30roků, a že těch zmetků už tam bylo hodně! Tohle je katastrofa!“ podělil se svým názorem Melina Pluhakuc.

„Můj názor je ten, že není třeba být proruský, nebo proamerický, je třeba být chytrý,“ uvedl Zdeněk Míka.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v pondělí během mezinárodní konference Pražský evropský summit varoval před právem silnějšího, které by podle něho mohlo zavládnout ve světové politice kvůli oslabení transatlantické vazby a mocenským ambicím Číny. Proto je z Petříčkova hlediska nutné, aby Evropská unie vystupovala jednotně a starala se o své sousedství.

„Vidíme erozi samotného systému, který jsme pomáhali budovat. Částečně kvůli tomu, že Spojené státy nepovažují systém za spravedlivý,“ prohlásil Petříček na úvod pátého ročníku mezinárodní konference.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Zároveň ministr připomněl, že EU má svůj blahobyt do velké míry díky Spojeným státům, které pomohly vybodovat strategický bezpečnostní deštník, jez teď unii chrání. Proto podle Petříčka musí Evropa sledovat i americké zájmy, nikoliv jen vlastni. Ministr také poukázal na nutnost posílení jednání s USA a zdůraznil, že EU musí také aktivně působit ve světě a nesmí ho přenechávat jiným.

Pražský evropský summit probíhá do středy a vystoupí na něm čeští i zahraniční politici, zástupci akademické sféry, výzkumných institutů, novináři a zástupci soukromého sektoru. Cílem konference, která letos nese název „Evropa na křižovatce“, je hledání společných odpovědí na klíčové výzvy, kterým Evropa v současné době čelí v ekonomické, sociální, zahraničněpolitické i institucionální oblasti.

zdroj: 9

Mě by zajímalo, kdo z americké ambasády psal proslov Petříčkovi, jakožto mluvčímu této ambasády.

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.