Diplomatická ofenzíva Pekingu má zabránit izolaci Číny na půdě červnového summitu skupiny G20.

Čínská diplomacie před summitem skupiny G20 mobilizuje proti americkému unilateralismu. Summit G20 se má konat na konci měsíce června v japonské Ósace.

Naposledy se k chóru čínských diplomatů, kteří svolávají k podpoře „globálního obchodního pořádku“, přidal podle listu South China Morning Post také velvyslanec Číny v Indonésii Siao Čchia. Podle jeho slov: „Zneužívání celních opatření a využití maximálního tlaku Spojenými státy se neshoduje s principy tržní soutěže ani se základní obchodní etikou.“ Indonésie je jednou ze zemí, kterou současná obchodní válka mezi USA a Čínou ovlivňuje, a to velmi smíšeně co se dopadů týče.

Peking začal tvrdě kritizoval Spojené státy prostřednictvím svých velvyslanců v zemích G20 hned poté, co v květnu 2019 zkrachovaly obchodní rozhovory a byla zavedena další cla. Čína se tak snaží zabránit tomu, aby na summitu G20 v Japonsku byla izolována.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Další čínský velvyslanec ve Velké Británii Liou Siao-ming napsal pro britské noviny stať, která naznačovala, že hlavním tvůrcem problémů v globálním hospodářství jsou USA díky clům a vedení obchodní války. Liou navrhl společný postup proti protekcionismu.

Ve Francii vydal v místních novinách ambasador Čaj Ťün článek, v němž zdůraznil potřebu odvahy a rozhodnosti k obraně multilateralismu a nejmenovanou stranu obvinil ze snahy revidovat dějiny prostřednictvím unilaterálního vydírání a maximálního tlaku.

V rámci nadcházejícího summitu dvaceti největších ekonomik světa v japonské Ósace se předpokládá setkání prezidentů Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga. Trump už v rozhovoru pro televizní stanici CNBC v pondělí naznačil, že by se schůzka obou politiků měla konat a opět tvrdil, že čínská strana se s USA nakonec dohodne, protože „bude muset“.

zdroj: 9

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.