Britská domácí zpravodajská služba MI5 je u vrchního soudu žalována pro porušení práva při shromažďování dat a nakládání s nimy, a že informace o soukromých osobách hromadně ukládala bez řádné ochrany.

MI5 nemá žádnou kontrolu nad ukládáním obrovských objemů dat, hovorů, zpráv, historie prohlížení webových stránek a dalších osobních údajů, které se agentuře podařilo získat na základě dohledových příkazů, které byly často vydávány pod falešnou záminkou. Soud v úterý vyslechl žalobu podanou organizací pro lidská práva – Liberty.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Liberty tvrdí, že MI5 trvale porušuje práva dána zákonem Investigatory Powers Act (IPA), který umožňuje bezpečnostním službám proniknout do počítačů a telefonů jednotlivců ve jménu národní bezpečnosti. Selhání agentury byla zjištěna vedoucím Úřadu komisaře pro vyšetřovaní pravomoci (IPCO) Sirem Adrianem Fulfordem, který je pověřen dohledem nad uchováváním a včasným mazáním hromadných údajů. Série deseti dokumentů a dopisů od MI5 a Úřadu komisaře byla předložena soudu na podporu tvrzení.

Špionážní agentura si byla vědoma porušování zákona IPA nejméně tři roky, ale podle předložených důkazů „to držela v tajnosti.“ Zpracování osobních údajů o lidech ze strany MI5 bylo podle Fulforda „nepochybně protiprávní“, a obvinil zpravodajskou službu z „historického nedodržování“ záruk daných zákonem IPA.

Kromě toho je špionážní aparát obviněn ze zavádění soudců při žádostech o dohled a sledování či odposlouchávání, kterým byla dána falešná jistota, že bude splněno řádné uchovávání osobních dat. Pokud by bylo známo porušování předpisů, nikdy by nebyly vydány tyto soudní příkazy na sledování, upozornil Fulford.

přeložila tereza | zdroj: rt.com

Pod „národní bezpečnost“ se schová vše. To samé dělají Amíci a jiní.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.