Nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) ve své zprávě tvrdí, že čínské úřady v autonomní oblasti Sin-ťiang vylepují na domech muslimů QR kódy. Jedná se o jeden z prostředků, s jejichž pomocí chtějí policejní orgány sledovat muslimské Ujgury.

 

 

Podle zprávy HRW, která byla zveřejněna v neděli, se QR kódy začaly na obydlí instalovat na jaře roku 2017 a obsahují záznamy o obyvatelích domu. Každý den, či jednou za dva dny, někdo z úřadů přichází a kód snímá. Pokud se v domě nachází někdo, kdo tam nebydlí, ptá se jich, proč přišli. HRW se přitom odvolává na svědectví bývalých obyvatel provincie Sin-ťiang.

Když tito lidé žádají o výměnu dokladů, úřady jim odebírají vzorky DNA a skenují jim oční duhovku. Dále shromažďují také hlasové záznamy Ujgurů. Ti musí dokonce na policejních stanicích „chodit dokolečka“, aby policisté mohli zaznamenat na kameru způsob jejich chůze.Podle HRW se až milion muslimských Ujgurů zdržuje v „politických vzdělávacích zařízeních“, kde čelí indoktrinaci a musí se zříct svého náboženství a etnické identity. Ti, kteří neuposlechnou, jsou fyzicky trestáni. Musí například stát po dobu 24 hodin nebo jsou umístěni na samotku.

Jak uvádí agentura Reuters, na čínském ministerstvu zahraničí tvrdí, že se vláda snaží podporovat stabilitu, rozvoj, jednotu a existenční jistotu, a přitom potlačit etnický separatismus a násilné teroristické a kriminální aktivity. O obsahu zprávy na ministerstvu mluvit nechtěli, ale uvedli, že HRW je vůči Číně zaujatá.

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...