Na turistických pochodoch, v oblastiach bojových konfliktov alebo v prírode, existujú situácie, keď je nedostatok pitnej vody, alebo jej kvalita nie je bezpečná na pitie. V takých situáciách je možné použiť profesionálne filtre na vodu, ale pokiaľ nemáme taký filter k dispozícii, môžeme si vyrobiť náhradu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Môžeme si vyrobiť filter na báze dreveného uhlia (nie popola) a filtrovať vodu z potoka, alebo rybníka. Konštrukcia filtra je jednoduchá. Filter je možné vyrobiť z obyčajnej plastovej fľaše. Drevené uhlie sa nazbiera pomocou noža alebo iného nástroja z obhorených kusov dreva.

Drevené uhlie sa nazbiera do nejakej látky alebo vrecka a roztlčie sa na homogénny prášok. Potom zoberieme plastovú fľašu so zátkou, odrežeme jej dno a do zátky narobíme dierky, aby mohla voda odkvapkávať.

 

 

Zátka sa nasadí na fľašu, ktorá sa obráti zátkou dolu a môžu sa ukladať vrstvy materiálu. Prvú vrstvu tvorí napríklad bavlna, polyesterová výplň, vata, gáza, alebo iná tkanina. Prvá vrstva je potrebná, aby sa s vodou nevyplavoval prášok z dreveného uhlia. Vrstva by mala tvoriť asi jednu tretinu fľaše. Je možné vytvoriť niekoľko rôznych vrstiev.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Druhú vrstvu tvorí prášok z dreveného uhlia a tretia vrstvu tvorí riečny piesok. Piesok bude čistiť vodu z väčších frakcií nečistôt a uhlie z menších. Uhlie má navyše dezinfekčný účinok, preto vyčistená voda bude oveľa bezpečnejšia.

Prvá voda, ktorá prejde filtrom bude ešte sfarbená uhlím, ale po určitom množstve vody bude voda číra. Namiesto dreveného uhlia môžeme použiť aj obyčajné aktívne uhlie z lekárne. Tablety sa rozdrvia na prášok a použijú sa ako drevené uhlie. Filter je možné použiť aj bez piesku.

Preložil: OZ Biosféra, Zdroj: (1)

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.