Jaderné super torpédo Poseidon 2M39 znepokojuje vojenské odborníky a úředníky. Může vyvolat radioaktivní vlnu tsunami, která by byla schopna vyhubit život na zasaženém pobřeží na desítky let.

Podle zprávy CNN ruská vojska v Arktidě testují novou zbraň v oblasti, která se vynořila z ledu v důsledku klimatické krize.

Záměrem Ruska je chránit své severní hranice a otevřít nové obchodní cesty z Asie do Evropy. Zbraň testovaná Rusy by byla schopná rozpoutat „radioaktivní tsunami“ s dosahem na pobřežní města.

Tato nová ruská zbraň by mohla zaplavit americká pobřežní města jadernými vlnami tsunami.

Vojenští experti a západní představitelé zdůrazňují své obavy ohledně specifické „superzbraně“ z Ruska, torpéda Poseidon 2M39. Tato zbraň prochází rychlým vývojem od té doby, co ruský prezident Vladimir Putin požádal ministra obrany Sergeje Šojgu o informace ohledně „klíčové fáze“ testů. CNN uvádí ruské zdroje, které hovoří o testech provedených koncem roku 2020.

 

[wp_ad_camp_3]

 

Poseidon 2M39

Tajné torpédo je bezpilotní zbraň vybavená jaderným reaktorem. Jeho cílem je překonat námořní obranu klouzáním na mořském dně. Ruští představitelé tvrdí, že torpédo unese hlavici o síle několika megatun a dokáže vytvářet radioaktivní vlny tsunami, které jsou schopné přeměnit rozlehlé pobřežní oblasti ve smrtící místa na několik desetiletí.

Netřeba dodávat, že se jedná o skutečně hrůzostrašnou zbraň.

Není to blaf

První zprávy o ruském Poseidonu 2M39 se objevily v roce 2015. V té době byl „otec všech Tsunami“ považován za tygra z papíru – odborníci a úředníci si mysleli, že slouží jen pro propagandistické účely. Jelikož testy torpéda pokračují (a byl oznámen vývoj dalších zbraní jako například hypersonických střel), všichni teď začínají tyto zbraně brát vážně.

Ruské jaderné torpédo není „papírový tygr“

Zpráva CNN zmiňuje viceadmirála Nilse Andrease Stensønese, šéfa norské zpravodajské služby. Stensønes potvrzuje testy a říká, že považuje Poseidona za „součást nového typu jaderných zastrašujících zbraní s dosahem daleko za oblast, ve které jsou v současné době testovány“.

Společnost pro vesmírné technologie Maxar pořídila satelitní snímky, které odhalují jasné pokračující budování ruských vojenských základen a zařízení podél arktického pobřeží.

Jednoznačně se jedná o projekt, který se bude v budoucnu používat k zastrašování a vyjednávání, možná při jednáních o kontrole zbraní,“ uvádí Katarzyna Zysk, profesorka mezinárodních vztahů na Norském institutu pro bezpečnostní studia. Ale aby to bylo možné, musí být projekt důvěryhodný. Zdá se, že v tomto případě tomu tak je.“

Ekonomická, humanitární a ekologická katastrofa

Je děsivé představovat si bombu, která spustí radioaktivní tsunami namířenou přímo na pobřežní město a jeho obyvatele. Kromě obětí a ekonomické devastace by ale útok Poseidonem 2M39 mohl způsobit vážné poškození životního prostředí, které je obtížné napravit.

Zbraně jako je tahle by spustily také geopolitickou tsunami.

Přeložila hana | Zdroj: Futuroprossimo

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.