Bahrajn, Saudská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty se v pondělí rozhodly zrušit diplomatické vztahy s Katarem.

UAE
[wp_ad_camp_1]
Bahrajn byl první stát, který toto rozhodnutí učinil. Podle oficiálního prohlášení, které zveřejnila zpravodajská služba v Bahrajnu, byl krok hlavního města Manáma motivován trvalými pokusy Dauhy destabilizovat situaci v Bahrajnu.

„Vzhledem k tomu, že stát Katar stále pokračuje v pokusech o destabilizaci bezpečnosti a stability v Bahrajnském království a dále zasahuje do jeho záležitostí, snaží se ovlivnit média a podporuje ozbrojené teroristické útoky… Bahrajnské království oznamuje, že s Katarem ukončuje diplomatické vztahy,“ uvádí prohlášení.

Bahrajn dal katarským diplomatům 48 hodin na opuštění území království. Manáma též přerušila leteckou a námořní komunikaci s Dauhou a zakázala svým občanům pobývat v Kataru nebo jej navštěvovat a občanům Kataru zabránila navštěvovat Barhajn

O pár minut později Rijád, Káhira a Abú Dhabí vydali podobná prohlášení, přičemž Saudská Arábie a Egypt s Katerem taktéž přerušili leteckou a námořní komunikaci.

„Vláda Egyptské arabské republiky se rozhodla přerušit diplomatické vztahy s Katarem kvůli neustávajícímu nepřátelství katarských orgánů vůči Egyptu,“ sdělil egyptský ministr zahraničí.

Současně koalice vedená Saúdskou Arábií oznámila zrušení účasti Kataru na vojenské operaci v Jemenu a jako důvod uvedla to, že Dauhá podporuje al-Káidu a teroristické skupiny Daeš.

Flag of Saudi Arabia

Konflikt mezi Katarem a sousedními státy se objevil týden po arabsko-islámském americkém summitu v Rijádu, kdy tisková agentura Kataru zveřejnila projev katarského emíra, který hovořil v duchu podpory a budování vztahů s Íránem. Na summitu Saúdská Arábie odsoudila Írán za jeho nepřátelskou politiku a pohrozila odpovídající odezvou. Později oficiální zástupce katarského ministra zahraničí uvedl, že stránky oné tiskové agentury byly napadeny a že projev ve jménu emíra byl publikován hackery a neměl nic společného s vůdcem Kataru.

Nicméně Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn považují toto vysvětlení za nepřesvědčivé a i nadále zastávají názor, že slova o normalizaci vztahů s Íránem skutečně patří katarskému emírovi.

[wp_ad_camp_1]

překlad: raja

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.