Nelze vyloučit, že se objeví další falešné snímky o ruské armádě na Ukrajině, jako byl ten natočený v Buči. Moskva bude i nadále pečlivě odhalovat tyto lži a oddělovat je od pravdy, řekl v úterý médiím mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„Všichni slyšeli varování představitelů ministerstva obrany, že je pravděpodobné, že se objeví další falešná videa, podobná tomu, které bylo natočeno v Buči. To nelze vyloučit. Pokaždé budeme pečlivě vysvětlovat, co je pravda a co je lež,“ řekl Peskov.

Ruské ministerstvo obrany 3. dubna odmítlo obvinění kyjevského režimu, že jeho jednotky údajně zabíjely civilisty v obci Buča v Kyjevské oblasti. Ministerstvo připomnělo, že ruské síly opustily Buču 30. března, zatímco zfalšované důkazy o údajném zabíjení byly předloženy o čtyři dny později, kdy do lokality dorazili agenti ukrajinské bezpečnostní služby SBU. Ruské ministerstvo obrany rovněž uvedlo, že 31. března starosta obce Bucha Anatolij Fedoruk ve videopřenosu prohlásil, že v obci nejsou žádní ruští vojáci. Nezmínil se ani o žádných místních obyvatelích, kteří byli údajně zastřeleni na ulici. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl incident v Buči jako „falešný útok“.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenza v pondělí uspořádal naléhavou tiskovou konferenci poté, co současná předsedající země Rady bezpečnosti OSN, Velká Británie, dvakrát během jednoho dne odmítla žádosti Ruska o svolání naléhavého zasedání k Buči. Na tiskové konferenci ruští diplomaté předložili videa z Buči, která zachycují ukrajinské síly bezprostředně poté, co ruská armáda obec opustila: na ulicích nebyla vidět žádná těla. Ukrajinští vojáci a starosta města se tvářili vesele a ujišťovali o svém „vítězství“, ale nezmínili se o žádném zabití.

Zdroj: TASS, 5.4.2022

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.