Databáze National Institutes of Health, která sleduje výzkumné granty podporované americkými daňovými poplatníky – včetně kontroverzní zakázky agentury Anthonyho Fauciho pro Wuhanský virologický institut – již není přístupná.

Při vyhledávání v databázi, která podrobně popisuje miliardy z grantů hrazených daňovými poplatníky a rozdělovaných různými agenturami Národních institutů zdraví (NIH), se neobjevují žádné výsledky a uživatelé uvidí chybové hlášení. Mezi agenturami zahrnutými v registru je i Fauciho vedený Národní institut pro alergie a infekční choroby (NIAID), který se dostal pod drobnohled kvůli financování výzkumu ve Wuhanském virologickém institutu.

Webové stránky také již dříve odhalily, že NIAID směřuje finanční prostředky na společný výzkum mezi organizací EcoHealth Alliance zneuznaného výzkumníka COVID-19 Petera Daszaka a čínskou vládní laboratoří pod záštitou grantu s názvem „Porozumění riziku vzniku koronaviru netopýrů“ ve výši téměř 3,7 milionu dolarů.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Archivní verze téhož odkazu však odhalují význam studie pro COVID-19, protože se zaměřuje na viry podobné SARS přenášené netopýry:

Využijeme data o sekvencích S-proteinů, technologii infekčních klonů, in vitro a in vivo infekční experimenty a analýzu vazby na receptory k ověření hypotézy, že prahové hodnoty procentuální divergence v sekvencích S-proteinů předpovídají potenciál šíření.

Tyto údaje zkombinujeme s distribucí netopýrů hostitelů, virovou diverzitou a fylogenezí, průzkumem rizikového chování a onemocnění u lidí a sérologií, abychom identifikovali ohniska rizika šíření SARSr-CoV v jižní Číně. Tyto údaje a analýzy budou mít společně zásadní význam pro budoucí vývoj zásahů v oblasti veřejného zdraví a zvýšený dohled s cílem zabránit opětovnému výskytu SARS nebo výskytu nového viru SARSr-CoV.

Studie rovněž popisují granty řízené Faucim, které obdržel jak prezident EcoHealth Alliance Peter Daszak, tak Shi Zhengli, ředitel Centra pro vznikající infekční nemoci Wuhanského virologického institutu.

Například v jedné studii se uvádí, že „Národní ústavy zdraví poskytly finanční prostředky Peteru Daszakovi a Zheng-Li Shi v rámci grantu číslo NIAID R01AI110964.“

Tyto finanční vazby odhalené v nyní již neexistující databázi jsou v rozporu s Fauciho snahou distancovat sebe a svou agenturu od Wuhanského virologického institutu.

Přeložila tereza | Zdroj: The National Pulse

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.