Vláda chcela od začiatku nepekné scény a spoliehala sa na eskaláciu situácie. Po zákaze demonštrácie „ZA SLOBODU“ a liberálnom náhradnom zhromaždení, boli mierumilovní občania držaní celé hodiny ako v kotli, na čas bol dokonca zatknutý aj jeden novinár. Demonštranti sa tým ale nenechali vydesiť. Zostali pokojní a nakoniec sa mohli vydať na tzv. prechádzku Viedňou.

Napísal Alfons Kluibenschädl

Je to víťazstvo slobody nad represiou, nad svojvôľou a nad uplne bez zábran smerovaného kurzu vlády Kurza a Nehammera proti svojmu vlastnému ľudu. Ďaleko viac ako 20.000 ľudí sa nenechalo vydesiť pokusmi o zastrašenie a prišlo do Viedne nenásilným, ale rozhodným spôsobom vybiť si svoju nespokojnosť. Napriek všetkým protivníkom, šikanovaniu zo strany médií a politiky, sa táto demonštrácia stala doteraz najväčším protestom voči nariadeniam vlády. Z tisícok hrdiel sa ozývalo ulicami hlavného mesta Rakúska: „Kurz musí odísť.“

[wp_ad_camp_2]

 

STRATÉGIA ESKALÁCIE ZLYHALA NA PLNEJ ČIARE

Je to niečo ako úplná porážka jednej totálne absurdnej eskalačnej stratégie. Ani nie viac ako dve hodiny v kotlíku plnom policajtov s hrou na mačku a myš sa silná vôľa ľudí a ich odpor prelomil. Napriek tejto nepeknej hre a provokáciám zostala demonštrácia pokojná a ľudia sa nenechali vyprovokovať k násilným činom. Hrôzostrašné obrázky, o ktorých Kurz a jeho kúpené médiá špekulovali, sa nenaplnili.

Namiesto toho sa krátko po 15:30 rozbehol pokojný protestný pochod, ktorý potom policajti aj sprevádzali a regulovali bezpečný priebeh a dopravu. Boli sme dokonca schopní zachytiť na kameru policajtov, ktorí zložili prilby a pochodovali na čele tohto pochodu. Akýkoľvek pokus o rozpory medzi ľuďmi a políciou bol preto neúspechom.

TOTALITNÉ FANTÁZIE BOLI RÁZNE ODMIETNUTÉ

Nie je isté, či toľko ľudí prišlo napriek zákazu alebo práve kvôli zákazu. Je dosť možné, že mohlo prísť aj ďaleko viac ľudí. Nikto nevie, koľkým ľuďom z okolia bolo zabránené pricestovať do Viedne kvôli malicherným kontrolám. Čo sa ale ráta, že prišli vo veľkom počte a dali jasne najavo: Už sa nedajú oklamať, pretože sloboda je najvyššou prioritou. A tak nakoniec vznikli impozantné obrázky pokojnej prechádzky za základné práva a slobodu. Jeden z našich externých reportérov sa nemohol prestať čudovať, keď okolo neho prechádzalo počas 20.minút viac a viac ľudí. A všetci niesli jasný odkaz, že už nechcú tolerovať podpichovanie tejto vlády: Na svojich transparentoch, na svojich perách a vo svojich srdciach. Tým grandiózne napľuli do polievky vláde a jej totalitnému režimu.

MAJÁK ZA SLOBODU

Zákaz zhromažďovať sa mal za následok dočasný negatívny vrchol v druhej republike. Prvýkrát prišlo k cenzúre hlasov kritických voči vláde – nikto by si nemyslel, že je to možné. Dnes ľudia ukázali, čo je dôležité a následne dosiahli pozitívny vrchol. Všetci vedeli: Keď sa správne stane nesprávnym, odpor sa stane povinnosťou. Pokojní a nenásilní – ale odhodlaní, nezdolateľní a neprehliadnuteľní. Nemá sa chváliť deň pred večerom, ale: Trpezlivosť a odpor ľudu zostali nezlomné – a mohli sa tak stať skutočným majákom slobody. A tým zostáva dôležitá požiadavka: Kurz musí odísť.

Pro tadesco přeložila zuzka | Zdroj: Wochenblick

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.