Deň rozhodnutia o ďalšom priebehu v korona kríze: Vláda v pondelok 1. februára rokovala viacero hodín s opozíciou, najvyššími poslancami a odborníkmi o tom, ako bude pokračovať lockdown v Rakúsku po 8. februári. Zatiaľ čo je počet infekcií stále v štvorciferných číslach, kancelár Kurz večer oznámil, že dôjde k prvým zmierňovacím krokom, ale aj k sprísneniu.

Sebastian Kurz okrem iného potvrdil, že mutácie sa šíria čoraz viac a „do istej miery požierajú úspech nášho lockdownu.“ To vedie k tomu, že počet nových infekcií stagnuje. „Preto je dnes maximálne možné urobiť iba veľmi opatrné kroky čo sa týka uvoľňovania lockdownu.“

ŠKOLY: „Dohodli sme sa, že školy by sa po prázdninách mali vrátiť k normálnej výučbe“, uviedol kancelár. Od 8. februára bude na základných školách prebiehať vyučovanie, nižšie a vyššie ročníky budú vyučované na smeny. Výučby v školách sa môžu zúčastniť iba tí, ktorí sa dajú otestovať, inak platí účasť na dištančnej výučbe. Testy budú prebiehať na školách. Kurz jasne uviedol, že iba testované deti sa môžu zúčastniť na osobnej výučbe.

[wp_ad_camp_2]

 

KADERNÍCTVA a ďalší poskytovatelia služieb ako kozmetika alebo pedikúra môžu takisto za prísnych podmienok znovu otvoriť. Ale zákazník bude potrebovať negatívny korona test, nie starší ako 48 hodín.

OBCHODY sú taktiež od 8.februára otvorené, pričom povinné sú FFP2 respirátory a maximálne jeden zákazník na 20 metrov štvorcových. „Tu sa budeme spoliehať na vstupné testy“, uviedol Kurz. V obchodoch s potravinami zostáva pravidlo 10 metrov štvorcových na jedneho zákazníka.

VOĽNÝ ČAS: Od 8. februára sa môžu dve domácnosti počas dňa stretnúť, pričom druhá domácnosť už nemusí pozostávať iba z jednej osoby. Zákaz vychádzania od 20:00 do 06:00 zostáva v platnosti.

KULTÚRA: Aj čo sa týka kultúrneho života dôjde k opatrnému reštartu. Múzeá, zoologické záhrady a knižnice sú od 8. februára otvorené s podmienkou FFP2 respirátorov a maximálneho počtu ľudí.

CESTOVANIE A POKUTY: Mandáty na pokuty orgánov za porušenie nariadení (povinné rúško, 2-metrový odstup) sa zvýšia. Presné sumy budú zverejnené. Ùčelom prísnejších hraničných predpisov je zabrániť šíreniu infekcií a mutácií.

Správanie v súkromnom živote je obzvlášť dôležité. Kurz tiež apeloval na obyvateľov, aby prevzali zodpovednosť: „Len čo sa v súkromí stretnete, nielenže padnú rúška, ale už neexistuje strach z nákazy vírusom.“ Preto je jeho veľkou požiadavkou byť opatrný, najmä v súkromi a vyhnúť sa im „aby sme mali šancu, že tieto opatrné úvodné kroky aj vydržia“.

DVA MILIÓNY OČKOVACÍCH DÁVOK DO VEĽKEJ NOCI

Minister zdravotníctva Rudolf Anschober (strana Zelených) hovoril o očkovacom pláne. Predpokladá sa, že do Veľkej noci bude možné podať dva milióny očkovacích dávok a poskytnúť tak ochranu jednemu miliónu ľudí. V nasledujúcich týždňoch pôjde o to, získať čas. „Nasledujúce týždne sú pravdepodobne najťažšou fázou,“ hovorí Anschober.

[wp_ad_camp_2]

 

ZABRÁNIŤ VÝBUŠNÉMU NÁRASTU

Najskôr sa nám musí podariť, napriek pomalému uvoľňovaniu opatrení „zabrániť výbušnému zvýšeniu počtu prípadov“. Cieľom je výskyt 50, čo znamená asi 700 nových infekcií denne. Pri výskyte od 200 v jednom kraji by mala byť obrovská poplašná nálada. Pretože potom dochádza k riziku zrútenia sa zdravotníctva.

SPOLOČNÝ POSTUP VŠETKÝCH KRAJOV RAKÚSKA

Predsedovia krajov po niekoľkých hodinách rokovania potvrdili prvé uvoľňujúce kroky. Predseda korutánska Peter Kaiser (SPÖ) uviedol, že nebudú existovať žiadne špeciálne regionálne nariadenia, ale spoločný postup zo strany krajov. Tirolský regionálny šéf Günther Platter (ÖVP) zdôraznil potrebu vyslať signál. Pre cestovný ruch je to stále veľmi ťažké: „Toto je horká pilulka“. Už dávno bolo zrejmé, že cestovný ruch a gastronómia otvoria až v marci.

UVOĽŇOVANIE OPATRENÍ AKO KROK DO NEZNÁMA

Opatrné kroky pri otváraní sú tiež krokom do neznáma, pretože skutočný cieľ 700 nových infekcií za deň bol zjavne prekročený. Počet prípadov niekoľko týždňov stagnoval na stále vysokej štvorcifernej úrovni. K tomu prispeli nielen nové mutácie, ale aj tzv. Korona-únava populácie. Pretože stále menej ľudí v Rakúsku je ochotných dodržiavať tieto opatrenia. Dokazujú to aj súčasné analýzy mobility, v ktorých sa hodnoty prvého lockdownu ani zďaleka nedosahujú.

FRONTÁLNY ÚTOK NA ZÁKLADNÉ PRÁVA A SLOBODY

Aj takzvané víkendové „corona-prechádzky“ s približne 10.000 účastníkmi to potvrdzujú. Zásah polície proti demonštrantom bol nevyhnutný. Došlo k nepokojom a zatýkaniu. Strana FPÖ navyše priliala olej do ohňa kvôli zákazu demonštrácií. Predseda klubu Herbert Kickl hovoril dokonca o „frontálnom útoku na základné práva a slobody“.

ZVYŠUJÚCI SA POČET INFEKCIÍ STOPERCENTNE ISTÝ

Šéf FPÖ Norbert Hofer za obáva nových mutácií. Nárast počtu infekcií je preto „stopercentne istý“, citoval z rozhovoru s vládou. Keby doterajšie očkovania fungovali len v obmedzenej miere, znamenalo by to, že terajšiu stratégiu očkovania môžme zavesiť na kliniec. Napriek tomu sa vyslovil za uvoľnenie opatrení v rámci najprísnejších opatrení. Líderka SPÖ Pamela Rendi-Wagner sa už popoludní vyjadrila skepticky voči uvoľneniu lockdownu. Otvorenie škôl považuje za správne a nevyhnutné. Ale zo zvyšnými uvoľneniami opatrení podstupuje vláda veľké riziko, uviedla vo vyhlásení.

KONTROLOVANÉ OTVÁRANIE S ROZUMOM

Líderka strany NEOS Beate Meinl-Reisinger na tlačovej konferencii kritizovala, že opozícia sa viac nezúčastňuje rokovaní s odbornou komisiou pre coronu. „Pri prijímaní politických rozhodnutí nepotrebujeme klapky na očiach, ale skôr dohľad nad tým, čo sa deje v skutočnosti. Vydržia to naši obyvatelia?“ Záver NEOS je taký, že od 8.februára musí fungovať kontrolované otvorenie s rozumom. Očkovací plán musí byť masívne prepracovaný, pretože pôvodný cieľ čo najrýchlejšie zaočkovať všetkých nad 65 rokov nebude obhájiteľný.

Zostáva nádej, že s určitými uvoľneniami opatrení by sa občania mohli uvoľniť aj emocionálne. Okrem toho stúpajú obavy odborníkov, podľa ktorých sú najmä deti a mladí ľudia čoraz viac konfrontovaní s psychickými problémami v dôsledku ich výrazne obmedzených sociálnych kontaktov.

Pro tadesco přeložila zuzka | Zdroj: Kronen Zeitung 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.