;

Odedávna byl proces vaření na Rusi vnímán (a nejenom na Rusi) jako sakrální akce. Není divu, jedno jídlo přece mohlo poskytnout sílu a léčit, jiné zase mohlo uškodit nebo dokonce i zabít. Ale v dnešní době je těžké si představit, že dříve některé ženy měly vaření zakázáno.

Tady je přehled hlavních důvodů, proč ve starověku mohli uvalit ženě tabu nebo omezení na vaření.

1. Žena, která se právě vdala

Když se dívka na Rusi vdávala, ráno následujícího dne nemohla v žádném případě vařit. Její hlavní povinností bylo truchlení po domu otce a také proplakané ráno nebo dokonce i den. Až další den mohla začít se svými manželskými povinnostmi.

2 Těhotné ženy

Dříve se předpokládalo, že 40 dnů před porodem a 40 dnů po porodu byla žena „nečistou“. Nesměla v této době vařit. Co se týče jejího jídelníčku, nemohla konzumovat červené bobule, vejce s dvojitým žloutkem, ryby atd.

3. Nemocné ženy

Ve starověku věřili, že se nemoc může vstřebat do jídla a přenést se na všechny, kdo ho snědl. Takže pokud se žena neuzdravila, k vaření ji nepouštěli.

 

4. Ženy s fyzickými vadami

Pokud měla žena nějaký fyzický defekt (šilhavost, kulhavost, ošklivé mateřské znamínko nebo bradavici na obličeji nebo vůbec byla velmi ošklivá), nedovolili jí vařit jídlo pro všechny. Dříve věřili, že zmrzačenost připadala ženě od ďábla, a zpravidla se takové ženy považovaly za čarodějnice, které mohly začarovat jídlo.

5. Když nebyla u sebe doma

Také žena neměla právo vařit v domě, kde nebyla hospodyní. Výjimka se týkala těch případů, když dům byl její sestry, dcery, maminky nebo další blízké příbuzné.

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.