Obyvatelstvo by se muselo postarat o sebe v prvních třech dnech. Ve švýcarském kantonu Thurgau k tomu dali tipy.

Pokud dojde k výpadku elektrického proudu po delší dobu, může dojít k problémům, například nepoběží chladničky, systémy pokladnen v obchodech nebudou fungovat a rozvodné sítě pro vodu se zhroutí. V polovině června letošního roku došlo v Argentině a Uruguayi k velkému počtu bouří. Bylo zasaženo 48 milionů lidí. Byli bez elektřiny zhruba osm hodin.

 

[wp_ad_camp_2]

 

I v kantonu Thurgau by byl možný výpadek proudu. „Je to scénář, který je třeba brát vážně,“ říká Hans Peter Schmid, vedoucí oddělení civilní ochrany armády. Důvodem je to, že elektrické rozvodné sítě jsou připojeny k západní evropské síti a fluktuace v síti se v důsledku nové situace v dodávce a obchodu vyskytuje stále častěji. Kromě toho jsou povětrnostní podmínky vždy extrémní. Dokonce i kybernetický útok by mohl přerušit dodávku.

„Dlouhodobý výpadek elektřiny a narušení dodávek pitné vody by měl mnohem dalekosáhlejší důsledky, než si mnozí dokážou představit,“ píše se ve švýcarských novinách tento týden (článek je z konce července 2019, pozn.red.). Kromě toho mnoho lidí neví, že se musí v prvních třech dnech spolehnout sami na sebe, poněvadž tak dlouho může trvat, než úřady podniknou opatření na pomoc.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Vláda jako rezervu radí minimálně devět litrů vody na osobu a jídlo asi na týden. Doporučuje se například rýže, těstoviny, müsli, hotová jídla, čokoláda, olej, sůl, cukr, čaj, UHT mléko a zavařeniny. Do pohotovostních zásob však patří nejen jídlo a pití. Měli byste mít také po ruce rádio s bateriemi, baterku, svíčky, zápalky, plynový sporák a baterie. A pokud máte domácí mazlíčky, měli byste mít dostatek jídla v zásobě i pro ně. Dále se doporučuje mít peníze v hotovosti, protože bankomaty fungovat při výpadku proudu nebudou.

Přeložila tereza | Více v němčině na: www.20min.ch

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.