Osm tisíc zlatých cihel v hodnotě přibližně 4,5 miliardy EUR bylo po mnoha letech vráceno z Londýna zpět do Polska. Jednalo se o zlato, které bylo ze země na začátku 2. světové války odesláno pryč.

zlat_00
Foto: Když v září 1939 vypukla 2. světová válka napadením Polska, tamní úřady okamžitě zajistily evakuaci veškerých zásoby zlata v zemi.

Když v září 1939 vypukla 2. světová válka napadením Polska, tamní úřady okamžitě zajistily evakuaci veškerých zásob zlata v zemi. Na dalekou cestu, která vedla přes Rumunsko, Turecko, Afriku, Francii a americký New York, bylo odesláno asi 80 tun zlatých cihel, jakož i další polská aktiva a bankovky.

 

[wp_ad_camp_2]

O čtyři roky později byla tato národní rezerva země rozdělena na tři díly a uložena v Bank of Canada v Ottawě, Federal Reserve Bank v New Yorku a Bank of England v Londýně.

Právě zlato uschované v Londýně bylo nedávno repatriováno a v rámci osmi transportů převezeno zpět do Polska za pomoci speciálního bezpečnostního týmu.

zlat_01
Foto: 12,5 kg těžké zlaté cihly byly umístěny do dřevěných beden a naloženy do bezpečnostních vozidel | G4S

Zlaté cihly o hmotnosti 12,5 kg byly umístěny do dřevěných beden a naloženy do bezpečnostních vozů, které vždy za tmy cestovaly z nezveřejněného místa v blízkosti Londýna.

Kamiony cestovaly s policejním doprovodem a helikoptérou nad hlavou na londýnské letiště, kde byl cenný náklad přeložen do transportního letadla.

 

[wp_ad_camp_2]

Zlato pak bylo letecky převezeno na dvě letiště v Polsku, kde bylo následně naloženo do speciálních obrněných vozidel opět pod přísným policejním doprovodem. Náklad pak směřoval přímo do trezorů polské centrální banky.

zlat_02
Foto: Kamiony cestovaly s policejním doprovodem a helikoptérou nad hlavou na londýnské letiště, kde byl cenný náklad přeložen do transportního letadla. | G4S

Během osmi transportů bylo nakonec přepraveno do polské centrální banky Narodowy Bank Polski cca 100 tun zlata. „Přesun zlata byl pečlivě naplánován v koordinaci se všemi, včetně policie, Bank of England, Narodowy Bank Polski a G4Si,“ řekl John Lennox z bezpečnostní společnosti G4S.

 

[wp_ad_camp_2]

Jeden ze zaměstnanců G4S, který se podílel na dvou transportech, k celé události řekl: „Toto je jeden z největších soukromých pohybů zlata mezi bankami na celém světě.“

Autor: Fels | Zdroj: Armyweb

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.