….přeložila dobrovolná pomocnice hnutí Dobrá síla…..
2015-06-30 (08:18)
29.6.2015
Od konca druhej svetovej vojny Spojené štáty dokončili víťazstvom iba jednu zo svojich piatich veľkých vojenských kampaní – v Perzskom zálive v roku 1991, píše spolupracovník amerického Inštitútu sledovania zahraničnej politiky (FPRI) politológ Mark Moyar pre noviny The Wall Street Journal.
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Upozornil na knihu profesora politológie Swarthmore College (USA) Dominika Tierneya Ako správne prehrať vojnu. Ameriku v časoch nevyhraných vojen (America In An Age Of Unwinnable Wars), kde autor vysvetľuje fenomén porážok americkej armády vo Vietname, Iraku, Kórei a Afganistane.
„Éra rozhodujúcich vojenských víťazstiev sa skončila v roku 1945, pretože vznik Ameriky ako svetovej veľmoci, vyžadoval jej zapojenie sa do rôznych nekonvenčných a občianskych vojen, pozoruhodných novými metódami vedenia bojových operácii“, – cituje Moyar prácu Dominika Tierneya. V týchto vojnách omnoho slabší oponenti „položili na lopatky“ americkú armádu.
Pre pochopenie Tierneyho o tom, že občianske a povstalecké vojny sú charakteristické tým, že sa končia porážkou Američanov, fejtonista The Wall Street Journal navrhuje urobiť niekoľko zmien. USA síce podporovala „víťazné strany“ vo Filipínach, Salvádore a Kolumbii, ale menej úspešnými pre Pentagon sa ukázali bojové akcie pre vedenie ktorých proti povstalcom a ustupujúcim protivníkom bola potrebná pozemná podpora za strany amerických vojakov, ako to bolo vo Vietname a Iraku.
„To, že Amerika nevyhrala tieto vojny vôbec neznamená, že nemohli byť za istých okolností vyhraté. Svoju úlohu v konečnom dôsledku zohrali chyby vedenia, nedostatok vôle alebo vynaliezavosť nepriateľa“, – hovorí publicista WSJ.
Napriek tomu – píše: Washington nemôže odmietnuť zavlečenie do nepríjemných a vleklých vojen len preto, že sa zdajú byť „neatraktívnymi“ pre americké vojenské a politické vedenie. História ukazuje, že dokonca aj najobozretnejší z amerických prezidentov museli sa zapojiť do takýchto kampaní. Napríklad, Dominik Tierney obviňuje súčasného amerického prezidenta Baracka Obamu z toho, že znížil vojenskú prítomnosť v Afganistane do tej miery, že americký kontingent už nebol schopný sa zapojiť do protipovstaleckých operácií. Táto relatívna slabosť len odkryla pre partizánov a povstalcovi možnosť napadnúť americké záujmy v horúcich miestach na celom svete.
Za preklad tohto článku pekne ďakujeme našej dobrovoľnej pomocníčke Márii Shipke