Aktualizácia na konci článku 12:54

Dnes o tretej hodine ráno na sputniku.com vyšla správa, že Washington a Moskva sa dostávajú k bodu, kedy by sa mohli zhodnúť na tom ako sa bude vyvíjať situácia v Sýrii, kde Daeš vytvára vojnou zmietaný národ.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Dohoda o Sýrii by mohla byť oznámena už v piatok, po stretnutí prezidenta USA Donalda Trumpa a prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina vo Vietname.

Podľa publikovaných správ sa dohoda bude týkať zrušenia konfliktu na základe neustálej prítomnosti vojenských síl USA a aj Ruska v Sýrii a jej okolí. Ďalej by sa mala týkať znižovania celkovej úrovne násilia medzi rôznymi militantnými skupinami v Sýrii a oživením mierových rozhovorov prostredníctvom OSN.

Ale 7:37 už na sputniku ČR vydali správu, že hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová, ktorú cituje agentúra Bloomberg sa formálna schôdzka prezidentov USA a Ruska na samite APEC vo Vietname konať nebude. Sarah Sandersová tvrdí, že sa schôdzku nepodarí zorganizovať kvôli nabitému grafikonu amerického prezidenta.

Pritom samotný Trump pred tým označil možný rozhovor s Vladimírom Putinom za dôležitý. Podľa jeho slov by Moskva mohla byť nápomocná pri nátlaku na Pchjongjang. A taktiež plánoval prejednať s Putinom mierový proces na Ukraine.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Čo sa stalo, že sa takéto dôležité stretnutie odrazu nemôže usutočniť? A na svetovom sputniku ešte stále žiadne správy o zrušení stretnutia.

 

Okolo deviatej hodiny vyšla správa na sputniku o údajnom stretnutí.

Sarah Sanders sa vyjadrila ku stretnutiu prezidentov nasledovne: „Teraz, keď sa budú obaja nachádzať na tom istom samite, ťuknú do seba a pozdravia sa? Určite je to možné a pravdepodobné. Ale nemáme dohodnuté žiadne formálne stretnutie a ani neočakávame, že by sa ešte mohlo naplánovať. „

Hovorca Kremlinu Dmitry Peskov sa taktiež vyjadril k situácii: „Organizácia aktivít ešte stále prebieha. Stále nie je jasné ako všetko prebehne.“

Putin a Trump usporiadali svoje prvé dlho očakávané oficiálne stretnutie na okraji samitu G20 v Hamburgu siedmého júla. Ich rozhovor trval viac ako dve hodiny namiesto naplánovanej polhodiny. Témy rozhovorov zahŕňali krízu v Sýrii a na Ukrajine, boj proti terorizmu a nový pracovný postup riešenia kybernetických hrozieb.

anna

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.