06:54

Dve dôležité veci, ktoré nás učia včely

[wp_ad_camp_1]

Dve dôležité veci, ktoré nás učia včely

Mnohí včelári sa o svoje včely starajú s láskou. Veď napokon sú to práve včely, ktorým vďačíme za väčšinu nášho jedla a život na Zemi.

Vyznačujú sa dvoma vlastnosťami, ktoré by sme sa od nich mohli naučiť.

Byť citlivý a priebojný zároveň

Všetky včely robotnice sú samičky. V úli sú aj samci, ktorých nazývame trúdy, ale ich jedinou úlohou je oplodnenie kráľovnej. Ako sa včelia kráľovná spári s trúdom je jeden z najzaujímavejších faktov o včelách, ktoré poznám.

Kráľovná a trúd sa stretnú letiac vo vzduchu a splynú na sekundu alebo dve. Hneď na to, trúd zahynie. Trúdy nemajú žihadlá, ani nepomáhajú včelám v úli. Okrem rozmnožovania, sú vlastne nepotrební.

Vo včeľom svete vládnu “ženy”. Sú to rázne, ťažko pracujúce robotnice. No zároveň je to jeden z najcitlivejších hmyzov našej planéty. Absolútne oddané svojej matke a sestrám, včely sú ochotné kedykoľvek obetovať svoje životy pre spoločné dobro úľa.

Prepojené jedna s druhou, včela ľahko odhalí, keď je iná včela v nebezpečenstve a ponáhľa sa jej na pomoc.

Dve dôležité veci, ktoré nás učia včely

Hociktorý včelár vám potvrdí, že včely nie sú útočné. Milujú jedna druhú svojím zvieraco-hmyzím spôsobom. Ak ste pokojní vy, budú aj ony. Rýchlo sa prispôsobia a dôverujú. Niekedy, keď prehliadam úľ, nechtiac prederavím včelí plást.

Keď sa to stane, do pár sekúnd príde včela a začne opravovať narušené miesto. Je na tom niečo úchvatné, ako rýchlo si všimnú poškodenie a začnú ho opravovať.

Veľkosť nie je prekážkou dokázať veľké veci

Mozog včely je menší ako ľanové semienko. Napriek tomu, využívajú prepracovaný systém dorozumievania – tancom. Nazýva sa to “kruhový tanec” a včely sa pri ňom natriasajú a pohybujú často v smere osmičky.

Kruhovým tancom si odovzdávajú informácie, ktorým smerom a v akom uhle letieť, aby sa dostali k zaujímavej znáške nektáru.

Krídla včely predstavujú 1/18-inu veľkosti tela a pohybuje krídlami 230 krát za sekundu počas letu.

Jedna včela doletí aj desať kilometrov od svojho úľa a celý úľ nalieta takmer 150 tisíc kilometrov, čo je vzdialenosť väčšia ako 3 krát obvod Zeme, aby dopracovala jeden kilogram medu (minulé leto naše včely nazbierali v priemere 50 kg medu na jeden úľ).

Zaujímavé pritom je, že včely nikdy nespia. Týmto malým opeľovačom, veľkosti menšej ako papierová spinka, priamo vďačíme za tretinu všetkého jedla, ktoré konzumujeme.

Viem, priame porovnávanie ľudí a včiel nie je spravodlivé, keďže nemáme rovnaké schopnosti ako včely, ale máme iné – svoje. Čo tým chcem povedať, je, že včelám nik nehovorí, čo môžu a čo nemôžu urobiť.

Oni jednoducho sú, robia si svoju prácu, ľúbia sa navzájom…a sú tým najproduktívnejším spoločenstvom, aké vo svete existuje. Ak ich budeme počúvať, pozorovať a starať so o nich, kým sú tu.

Viac informácií nájdete aj TU.

Od včiel sa totiž môžeme veľa naučiť nielen o svete, ale aj o nás samých.

Spracoval: Badatel.net, článok pripravený pracovitými Sv. Včelami

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.