…..náš dopisovatel z Paříže, Erik Steiner,  nám poslal zajímavou úvahu, ze které až mrazí….

00:05

Informácie za posledného pol roka s otvorených zdrojov ohľadne ekológie a ochrany životného prostredia začínajú prekypovať radikálnejším názormi a riešeniami stále viacej a viacej. Tieto aktivity pochádzajú zo všetkých možných zdrojov od jednotlivcov vyhlasujúcich sa za eko-aktivistov, eko-nadácie, liberálnych ex-politikov, ultra-liberálnych politikov, liberálne parlamentné, ako aj mimo parlamentné ultra-librálne strany, ktoré prvky zastrašovania, umelých hrozieb, snahy cez falošné a chybné informácie pomaličky presadzujú a vyzývajú na extrémne obmedzenia pre väčšinu ľudí! Samozrejme v záujme „ich pravdy o niečom“!

Nechcem tu tvrdiť, že ochrana prírody nie je potrebná, alebo, že nemáme nič robiť, ale určite nie tvrdiť, že len „jedno riešenie je správne“ a to len to, ktoré hlásajú práve títo zástupcovia!

Všetci z týchto táborov svorne hlásajú, akési až podivné náboženstvo s jediným správnym výkladom pre všetkých. Ako to už býva zvykom pri takýchto náboženstvách, vodu kážu, víno pijú!

[wp_ad_camp_2]

V čom spočíva prechod od aktivizmu do extrémnej formy? Všetkým známou pomalou, ale istou salámovou metódou, tlačiť kúsok po kúsku na vykonávanie, takých obmedzení, ktoré nemajú nič spoločné s demokratickou formou, ako aj súčasnou ekonomickou formou ekonomického systému a t.j. kapitalizmom. Nasilu a proti vôli ľudí, s jasným cieľom zisku za každú cenu.

Všetky požiadavky a návrhy, ktoré boli nimi predstavované v minulosti nemajú účinok a odozvu, tak sa ich presadzovanie dosť radikalizuje. Niektorý jedinci, ani nie v tak dávnej minulosti, čo je pár rokov dozadu prešli už k priamym činom a vykonali prvé eko-teroristické útoky na území Čiech a Moravy, ako aj na Slovensku. To, že boli osamotené nás však nemá ukľudniť, pretože od extrémnej rétoriky na internete a rôznych podujatiach už vieme, nie je ďaleko k ozajstným činnom! Zradikalizovaný jedinci môžu svoje predstavy uskutočniť kedykoľvek a kdekoľvek! O smutnom stave zabezpečenia kritickej infraštruktúry v Európe je asi márne hovoriť, ako aj obežných ľuďoch vystavených útokom, kdekoľvek a čomukoľvek na verejných miestach. Hlavné sú vyjadrenia, že všetko je v poriadku a podľa predpisov?! To, že predpisy v niektorých prípadoch zaostávajú generácie za vývojom a dianím je asi zbytočné presvedčeným ne-expertom hovoriť!

[wp_ad_camp_2]

Čo tie vyjadrenia vlastne znamenajú a aké sú? Pozrime sa na ne podrobnejšie.

„Obmedzenie cestovania leteckou premávkou“

„Obmedzenie cestovania individuálnou auto-moto prevádzkou“

„Obmedzenie výroby, dostupnosti a diverzity elektrickej energie“

„Obmedzenie národnej sebestačnosti vo výrobe elektrickej energie“

„Obmedzenie národnej suverenity pri rozhodovaní o jej nerastných zdroj“

„Obmedzenie vlastníctva nerastných zdrojov štátom na svojom území“

„Obmedzenie práva na reguláciu potravín z iných štátov na svoje územie“

[wp_ad_camp_2]

Jednotlivé vyhlásenia útržkovito:

„Osobné separovanie odpadu je nedostačujúce, ľudia by mali prestať lietať na dovolenky lietadlami.“

„Dovolenky sú prežitok a v dnešnej dobe by už nemali byť, je to prežitok minulosti“

„Jadrová energia je špinavá a špinavá je aj elektrická energia z nej, dajme priestor alternatívnym zdrojom a ostatné zničme“

„Súčasnú mobilitu založenú na spaľovacích motoroch je treba nahradiť elektro-mobilitou v najbližších rokoch, každý kto tak nebude chcieť urobiť, prejsť na nový druh mobility je vrah svojich detí a nás ostatných“

[wp_ad_camp_2]

„Prechod na elektromobilné vozidla je jediná možná cesta riešenia zníženia emisie plynov v ovzduší! Preto už teraz je neskoro, máme pár minút pred dvanástou“

„Kravy produkujú veľké znečistenie, je treba sa zamyslieť či ich potrebujeme k životu, mäso nie je potrebné sú aj iné možnosti“

„Vlastniť štátom nerastné suroviny nie je efektívne, treba presunúť a tieto predať do súkromných rúk“

„Dvojakosť kvality potravín je normálna, nikto nikoho neklame“

„Voda nie je ľudským právom, mala by sa privatizovať“

V rôznych výrokoch sa dá pokračovať asi donekonečna. Výzvy ešte radikálnejšieho typu, ako nemať deti lebo nešportovať lebo oberáme ostatných o kyslík sú úž tie ťažšieho kalibru! Je to absurdné, ako heslo z jedného humorného seriálu „zabi bobra, zachrániš strom!“. Tu len treba dúfať, že to niekto nebude praktikovať v živote, takto zvrátený pohľad!

[wp_ad_camp_2]

Tieto snahy o propagáciu a presadzovanie sú z rôznych úrovní a rôznych organizácií, ako keď rakúske ochranárske organizácie s podporou ich vlády tlačia na Česko a Slovensko, aby zastavili a zatvorili jadrové elektrárne (elektrickú energiu si máme kupovať od nich, tú ktorú oni vyrábajú z alternatívnych zdrojov za peniaze z EÚ projektov). Oslabenie a uvedenie do nesamostatnosti a podriadenosti iným, to je hlavný zmysel. Inak mi to celé príde, ako jasné vydieranie a nátlak. Prečo? Pretože v žiadnom prípade som nepočul ani jednu zmienku o zmene ekonomického systému! Kapitalizmus vládne svetu. Bohužiaľ aj eko-aktivitám. Pokiaľ sa nezmení táto časť, nezmení sa v ochrane prírody nič! Samotná podstata konzumu a spotreby, spolu so stálym rastom a predajom za každú cenu vedú k obrovským škodám na zdrojoch, ako aj na prírode, tým na všetkom vôkol nás! Podstata je, že keď si niečo kúpite mali by ste to rýchlo zahodiť a kúpiť si nové lebo len tak udržíme ekonomiku výroba a spotreba, donekonečna (teda do vyčrpania zásob na výrobu, čo zase nie je tak ďaleko!)

Niekto proste zistil, že sa dá zarábať aj na ekológii! Ovládnuť zdroje a ovládnuť ľudí a ich životy. Proste dokonalá diktatúra, ktorá ešte bude ľudí nútiť mať výčitky. Manipulátorstvo v praxi.

Bez zmeny ekonomického systému „tzv. mamon za každú cenu aj cez mŕtvoly“ všetky predkladané opatrenia a zákazy sú len pokusom ovládnuť zdroje a ľudí. V dejinách pokusy len zakazovať a obmedzovať nikdy nemali dobrý koniec. Neskĺznime k tomu zase, v súčasnej otvorenej spoločnosti existujú aj iné cesty!

 

Erik Steiner

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.