…..náš dopisovatel z Paříže, Erik Steiner,  nám poslal zajímavou úvahu, ze které až mrazí….

00:05

Informácie za posledného pol roka s otvorených zdrojov ohľadne ekológie a ochrany životného prostredia začínajú prekypovať radikálnejším názormi a riešeniami stále viacej a viacej. Tieto aktivity pochádzajú zo všetkých možných zdrojov od jednotlivcov vyhlasujúcich sa za eko-aktivistov, eko-nadácie, liberálnych ex-politikov, ultra-liberálnych politikov, liberálne parlamentné, ako aj mimo parlamentné ultra-librálne strany, ktoré prvky zastrašovania, umelých hrozieb, snahy cez falošné a chybné informácie pomaličky presadzujú a vyzývajú na extrémne obmedzenia pre väčšinu ľudí! Samozrejme v záujme „ich pravdy o niečom“!

Nechcem tu tvrdiť, že ochrana prírody nie je potrebná, alebo, že nemáme nič robiť, ale určite nie tvrdiť, že len „jedno riešenie je správne“ a to len to, ktoré hlásajú práve títo zástupcovia!

Všetci z týchto táborov svorne hlásajú, akési až podivné náboženstvo s jediným správnym výkladom pre všetkých. Ako to už býva zvykom pri takýchto náboženstvách, vodu kážu, víno pijú!

V čom spočíva prechod od aktivizmu do extrémnej formy? Všetkým známou pomalou, ale istou salámovou metódou, tlačiť kúsok po kúsku na vykonávanie, takých obmedzení, ktoré nemajú nič spoločné s demokratickou formou, ako aj súčasnou ekonomickou formou ekonomického systému a t.j. kapitalizmom. Nasilu a proti vôli ľudí, s jasným cieľom zisku za každú cenu.

Všetky požiadavky a návrhy, ktoré boli nimi predstavované v minulosti nemajú účinok a odozvu, tak sa ich presadzovanie dosť radikalizuje. Niektorý jedinci, ani nie v tak dávnej minulosti, čo je pár rokov dozadu prešli už k priamym činom a vykonali prvé eko-teroristické útoky na území Čiech a Moravy, ako aj na Slovensku. To, že boli osamotené nás však nemá ukľudniť, pretože od extrémnej rétoriky na internete a rôznych podujatiach už vieme, nie je ďaleko k ozajstným činnom! Zradikalizovaný jedinci môžu svoje predstavy uskutočniť kedykoľvek a kdekoľvek! O smutnom stave zabezpečenia kritickej infraštruktúry v Európe je asi márne hovoriť, ako aj obežných ľuďoch vystavených útokom, kdekoľvek a čomukoľvek na verejných miestach. Hlavné sú vyjadrenia, že všetko je v poriadku a podľa predpisov?! To, že predpisy v niektorých prípadoch zaostávajú generácie za vývojom a dianím je asi zbytočné presvedčeným ne-expertom hovoriť!

Čo tie vyjadrenia vlastne znamenajú a aké sú? Pozrime sa na ne podrobnejšie.

„Obmedzenie cestovania leteckou premávkou“

„Obmedzenie cestovania individuálnou auto-moto prevádzkou“

„Obmedzenie výroby, dostupnosti a diverzity elektrickej energie“

„Obmedzenie národnej sebestačnosti vo výrobe elektrickej energie“

„Obmedzenie národnej suverenity pri rozhodovaní o jej nerastných zdroj“

„Obmedzenie vlastníctva nerastných zdrojov štátom na svojom území“

„Obmedzenie práva na reguláciu potravín z iných štátov na svoje územie“

Jednotlivé vyhlásenia útržkovito:

„Osobné separovanie odpadu je nedostačujúce, ľudia by mali prestať lietať na dovolenky lietadlami.“

„Dovolenky sú prežitok a v dnešnej dobe by už nemali byť, je to prežitok minulosti“

„Jadrová energia je špinavá a špinavá je aj elektrická energia z nej, dajme priestor alternatívnym zdrojom a ostatné zničme“

„Súčasnú mobilitu založenú na spaľovacích motoroch je treba nahradiť elektro-mobilitou v najbližších rokoch, každý kto tak nebude chcieť urobiť, prejsť na nový druh mobility je vrah svojich detí a nás ostatných“

„Prechod na elektromobilné vozidla je jediná možná cesta riešenia zníženia emisie plynov v ovzduší! Preto už teraz je neskoro, máme pár minút pred dvanástou“

„Kravy produkujú veľké znečistenie, je treba sa zamyslieť či ich potrebujeme k životu, mäso nie je potrebné sú aj iné možnosti“

„Vlastniť štátom nerastné suroviny nie je efektívne, treba presunúť a tieto predať do súkromných rúk“

„Dvojakosť kvality potravín je normálna, nikto nikoho neklame“

„Voda nie je ľudským právom, mala by sa privatizovať“

V rôznych výrokoch sa dá pokračovať asi donekonečna. Výzvy ešte radikálnejšieho typu, ako nemať deti lebo nešportovať lebo oberáme ostatných o kyslík sú úž tie ťažšieho kalibru! Je to absurdné, ako heslo z jedného humorného seriálu „zabi bobra, zachrániš strom!“. Tu len treba dúfať, že to niekto nebude praktikovať v živote, takto zvrátený pohľad!

Tieto snahy o propagáciu a presadzovanie sú z rôznych úrovní a rôznych organizácií, ako keď rakúske ochranárske organizácie s podporou ich vlády tlačia na Česko a Slovensko, aby zastavili a zatvorili jadrové elektrárne (elektrickú energiu si máme kupovať od nich, tú ktorú oni vyrábajú z alternatívnych zdrojov za peniaze z EÚ projektov). Oslabenie a uvedenie do nesamostatnosti a podriadenosti iným, to je hlavný zmysel. Inak mi to celé príde, ako jasné vydieranie a nátlak. Prečo? Pretože v žiadnom prípade som nepočul ani jednu zmienku o zmene ekonomického systému! Kapitalizmus vládne svetu. Bohužiaľ aj eko-aktivitám. Pokiaľ sa nezmení táto časť, nezmení sa v ochrane prírody nič! Samotná podstata konzumu a spotreby, spolu so stálym rastom a predajom za každú cenu vedú k obrovským škodám na zdrojoch, ako aj na prírode, tým na všetkom vôkol nás! Podstata je, že keď si niečo kúpite mali by ste to rýchlo zahodiť a kúpiť si nové lebo len tak udržíme ekonomiku výroba a spotreba, donekonečna (teda do vyčrpania zásob na výrobu, čo zase nie je tak ďaleko!)

Niekto proste zistil, že sa dá zarábať aj na ekológii! Ovládnuť zdroje a ovládnuť ľudí a ich životy. Proste dokonalá diktatúra, ktorá ešte bude ľudí nútiť mať výčitky. Manipulátorstvo v praxi.

Bez zmeny ekonomického systému „tzv. mamon za každú cenu aj cez mŕtvoly“ všetky predkladané opatrenia a zákazy sú len pokusom ovládnuť zdroje a ľudí. V dejinách pokusy len zakazovať a obmedzovať nikdy nemali dobrý koniec. Neskĺznime k tomu zase, v súčasnej otvorenej spoločnosti existujú aj iné cesty!

 

Erik Steiner

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.