Zákaz RF na vývoz surové ropy a řady druhů ropných produktů na Ukrajinu může vést ke kolapsu v ukrajinské ekonomice a ohrozit národní bezpečnost, sdělila ve čtvrtek tisková služba ukrajinské společnosti Ukrtatnafta.

Ve čtvrtek Rusko přijalo odvetná opatření na jednání kabinetu ministrů Ukrajiny, který rozšířil seznam zakázaného ruského zboží pro dovoz. Od 1. června bude Rusko dodávat Ukrajině uhlí, benzín a dieselové palivo pouze na základě zvláštního povolení. Vývoz ropy, ethanu, butanu, živice, ethylenu a propylenu z RF na Ukrajinu bude zcela zakázán.

[wp_ad_camp_2]

„Teď, když se zastavení takových dodávek stává realitou, může to skutečně vést ke kolapsu nejen na palivovém trhu, ale i v ukrajinské ekonomice, a ohrozit národní bezpečnost země,“ uvádí se ve zprávě.

Ve společnosti uvedli, že Ukrtatnafta potvrzuje své plány a možnosti stabilizovat situaci na ukrajinském trhu cestou zvýšení zpracování ropné suroviny kaspických nalezišť a zajistit zemi ropnými produkty vysoké kvality v plném rozsahu.

Ukrtatnafta také upozorňuje státní orgány na nutnost okamžitého zpracování a realizace souboru opatření ohledně odstranění daňových a jiných preferencí, které se vztahují na dodávky ropných produktů z RF.

Pomoc domácím ropným rafinériím při zvyšování jejich vlastní produkce bude současně  klíčem k uspokojení palivových potřeb státního hospodářství a diverzifikace dodávek ropných produktů, uvádí se také ve zprávě.

Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.