Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Ekolog: Lidem v Čechách je životní prostředí úplně jedno. Máme se příliš dobře. Chápou to, jen když stát dává dotace
ROZHOVOR Je to velký průšvih? Je. O tom, že si americký prezident Donald Trump zaslouží kritiku celého světa, nepochybuje ekolog Milan Orálek. „Tohle je populistické rozhodnutí: my Američané se budeme mít lépe bez ohledu na to, jak to dopadne s planetou, jako by se jich ovzduší netýkalo a oteplování se netýkalo USA. Je to hloupost,“ reaguje na odstoupení Spojených států amerických od Pařížské dohody o změnách klimatu. Ekolog upozorňuje na změny v hodnotovém žebříčků Čechů, kdy je problematika znečištění životního prostředí všem už v podstatě jedno. Tedy pokud lidé nedostanou například kotlíkové dotace.
[wp_ad_camp_1]
V roce 2015 podepsalo Pařížskou dohodu o změnách klimatu 195 zemí. Dohoda je prezentovaná jako naprostý převrat v boji proti klimatickým změnám a teď, jak avizoval americký prezident Donald Trump, od ní druhý největší globální znečišťovatel odstoupí. Je to velký průšvih?
Je to velký průšvih. Když nejmocnější, nejbohatší země světa od takové smlouvy odstoupí, je to problém pro všechny. Smlouva je také o solidaritě, kdy vyvinutější a bohatší země, aby dosáhly zlepšení klimatu a tzv. ochlazení zeměkoule, musejí přispět. Američané byli významným přispěvatelem a jsou po Číně druhý největší znečišťovatel. Bude pokračovat a pravděpodobně se zvyšovat znečišťování a budou chybět prostředky. Angela Merkelová zlomila nad Trumpem hůl. On si mele svoje, z podivného byznysu se dostal do politiky, a než narazí, nadělá spoustu škody. Negativní ohlasy jsou slyšet sice všude, ale zatím nikdo nedokáže říct, jaký to bude mít dopad. Je to ale krátkozraké a hloupé. Globální oteplování existuje a něco se s tím dělat musí. Vidíme, jak se rozpadá Antarktida.
Jeho heslem i v této oblasti bylo „Amerika na prvním místě“. Podle Trumpa klimatická dohoda poškozovala americké hospodářství. Prezident chce naopak podporovat těžbu uhlí a ropy. Zároveň, jak jste už zmínil, se měl Washington spolu s ostatními ekonomickými lídry podílet na finanční pomoci chudým státům, které bojují s dopady klimatických změn. Tato pomoc se měla od roku 2020 každoročně udržovat na částce 100 miliard dolarů. Když vezmete tyto argumenty, zaslouží si Trump kritiku celého světa?
Zaslouží, určitě a hlavně těch států, které jim věřily. Rozvojové státy měly být podpořeny, vždyť od nich naopak Spojené státy získávají lacině suroviny.
I když teď největší globální hráči tvrdí, že nemají důvod na svém stanovisku dodržení dohody nic měnit, mohla by nastat řetězová reakce?
Některé státy rozhodnutí amerického prezidenta ovlivní, hlavně státy, které jsou na tom finančně hůř. Mohou mít pocit, že budou muset platit více peněz. Je to celosvětový problém a Trumpovo vyjádření je sobecké. Dokonce si myslím, že se časem otočí proti Američanům. Kdysi z rozumu a s vědomostí, že je situace s planetou špatná, omezili klasická paliva a on chce provoz obnovovat s tím, že bude více pracovních míst. Ale kdo v těch dolech pracoval? Američanů málo. Většinou tam pracují Hispánci nebo přistěhovalci.
Strašně se podobá našemu panu prezidentovi Zemanovi v tom, že když řekne něco populistického, vždycky najde spoustu příznivců. Tohle je populistické rozhodnutí: my Američané se budeme mít lépe bez ohledu na to, jak to dopadne s planetou, jako by se jich ovzduší netýkalo a oteplování se netýkalo USA. Je to hloupost.
Eurokomisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiky Miguel Arias Cañete uvedl, že Evropská unie hluboce lituje jednostranného rozhodnutí USA. Německo, Francie, Itálie litují. Francouzský prezident Emmanuel Macron sdělil, že ohledně Pařížské klimatické dohody již není nic, o čem by se dalo vyjednávat. Co si myslíte o postoji: litovat a konstatovat, že už se není o čem bavit?
Myslím si, že Macron tohle řekl proto, že Trump naznačoval, že by možná i vyjednával dál. Ale je těžké předbíhat. Některé státy v Americe se už proti tomu postavily a pojedou si hospodářsky po svém. Obrátí se to proti Spojeným státům i proti celému světu.
„Dalo se to čekat z těch signálů, které Donald Trump vysílal mnoho měsíců,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. „Bezpochyby Pařížská dohoda bude platit i nadále,“ doplnil. Pokud Spojené státy nebudou snižovat emise skleníkových plynů, bude to podle Brabce znamenat větší tlak na ostatní státy, aby byly schopny závazky pařížské dohody dorovnat. Jistě, větší tlak na ostatní státy, ale budou vlastně ostatní státy schopny závazky pařížské dohody dorovnat?
To právě nikdo neví. Problém je v tom, že Američané mají velké území a měli dát velké peníze. Ale to je stejný princip jako s NATO, Američané přispívali nejvíc a teď nás nahánějí, ať platíme víc my.
Od politiků je slyšet kritika, ale výjimkou je exprezident Václav Klaus, jehož názory v této věci jsou dlouhodobě známé. „Je to nejvýznamnější rozhodnutí prezidenta Trumpa, kterým on opravdu může ovlivnit svět, mnoho dalších věcí byly hříčky vnitřní americké politiky, ale toto je fatální změna, v mých očích samozřejmě k lepšímu,“ prohlásil Klaus v rozhovoru pro Seznam.cz s odkazem na vypovězení dohody, o které mluvíme…
To je až komické. Dlouho už se ho na to nikdo neptal. Teď to byl vítr do jeho plachet, aby se mohl blýsknout. Je zatvrzelý, umíněný, necháme ho být.
A jak se tohle může odrazit u nás na vnímání problematiky znečištění životního prostředí? Obecně, jak jsme na tom s přístupem k ekologii?
Lidé zareagují ve chvíli, kdy přijdou kotlíkové dotace. Envirnomentální výchova občanů je dost bídná. Po listopadu 1989 byl hodnotový žebříček tento: na prvním místě svoboda a na druhém životní prostředí, dnes je na desátém místě. Lidem je to jedno. Na prvním místě jsou peníze, což tehdy nebylo. Hodnotové žebříčky se mění, máme se příliš dobře na to, abychom se pro něco sami obětovali. V okamžiku, když stát bude něco dotovat, lidé to budou chápat a něco udělají. Ale konkrétní člověk aby něco udělal? Jen v případě, když za tím bude nějaká dotace.
[wp_ad_camp_1]
zdroj: 1
Ono je možné, že to „globální oteplení“ nebude až tak způsobeno vytvářením „poklopu“ CO2, ale bude to spíše zastírací akce. Dovolím si připomenout, že původní teorie přišla s tím, že nadměrným spalováním CO2 se zvyšuje podíl tohoto plynu v ovzduší. Ten pak vystoupá vzhůru a vytvoří efekt skleníku. Tedy propustí sluneční paprsky k zemskému povrchu, ty se však částečně po dopadu mění na infrazáření a tato vrstva CO2 ho propustí jenom částečně a zbytek záření vrací zpět k zemi. Jenomže CO2 je těžší, nežli ostatní vzduch, proto nevystoupá do horních vrstev atmosféry. Když lezou jeskyňáři či studnaři do hloubky, zjišťují třeba svíčkou, zda se tam tento plyn (nebo příbuzné plyny) nevyskytuje. Když zraje ve sklepech víno, tak kam dává vinař svíčku? Ke stropu, či na podlahu? Nafoukněte si balonek jenom tak vzduchem a druhý čistým CO2. Potom je pusťte oba najednou a pozorujte, který spadne na zem dříve.
A to nemluvím o tom, že se otepluje i na ostatních oběžnicích sluneční soustavy. Možná, že to Trump ví a proto je mu líto strkat do toho prachy. Je v pozici, kdy si to může dovolit.
A ještě jsem si vzpomněl, jak nějací vzdělanci přišli s nápadem, že prý za to může vysoký počet hovězího dobytka, protože jak krkají a prdí, tak se tvoří „kamarádský plyn CO2 – metan“, a ten prý plní tu skleníkovou úlohu taky dobře. On časem ve vzduchu klasicky zoxiduje opět na CO2. Jenom pro zopakování – organický materiál když roste, absorbuje CO2 ze vzduchu a staví z toho své tělo. Když umře, tak uvolní do ovzduší stejný objem CO2 bez ohledu na to, zda shoří, nebo zetlí. Jiným způsobem řečeno, krávy neuvolní do vzduchu ani o molekulu CO2 víc, než by ji uvolnila příroda sama.
Mám dojem, že to všechno bylo vymyšleno s cílem skrýt před lidmi tu skutečnost, že se naše sl. soustava nasouvá do energeticky nasyceného oblaku, kterým budeme prolétat 2000 let. Ta energie sytí vše, s čím se setká. Oceány se oteplují ode dna, kdy byla teplota konstantní. Ledovce tají odspodu. Možná by bylo všechno trochu jasnější, kdyby někdo napsal článek o tom, kdo s tím nápadem přišel a kdo má banku, která zobchodovává ty kvóty CO2 mezi státy (a tím z toho i žije).
Spravna odpoved.
Nestačí, že cálujme Grékom, Španielom, teraz budeme aj Aziatom. Pretože „neomarxistickí “ zalení si to želajú? Tak to teda nie! http://aeronet.cz/news/video-proc-mainstream-taji-argumenty-ktere-vedly-trumpa-k-odstoupeni-od-parizske-klimaticke-dohody-protoze-smlouva-je-hoax-nema-s-ochranou-klimatu-nic-spolecneho-je-to-nastroj-na-likvidaci-usa/
Je to dnes hnus v tomto státě žít – topí se uhlím a odpadky, všude se stříkají chemikálie proti plevelům, na pole se sypou tuny chemikálií, voda je otrávená, nesmyslně se převáží zboží, takže už i vzduch je toxický. A protože je to stále málo – tak dále betonujeme pole a stavíme nesmyslné průmyslové zóny, budujeme nepotřebný průmysl a stále více otravujeme vzduch a vodu. A lidé v této zemi – jsou to ubožáci, neboť jim to je jedno, souhlasí s tím a podporují to. Hlavně že mají práci a mohou dělat otroky ve fabrikách.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ekolog-Lidem-v-Cechach-je-zivotni-prostredi-uplne-jedno-Mame-se-prilis-dobre-Chapou-to-jen-kdyz-stat-dava-dotace-490677/diskuse?p=2 time 21:54:27
CHKO Beskydy, eno, 5. 6. 2017 8:39:07
Tento pan Orálek mám pocit je na CHKO Beskydy. Byl na Valašsku známý tím, že se asi před 15 roky zastával medvěda, kterému říkali Míša z Brodské. Toho tady vypustil nějaký ukrajinský cirkus a on se tady na Valašsku volně pohyboval, byl zvyklý na lidi, nebál se jich. Nezřídka se stávalo, že když šly děti do školy, tak se ten medvěd před něma objevoval. Vybíral králíkarny a chlévy. Říká se, že když ho jednou potkal tento Orálek, tak si pustil do kalhot. Jinak tady tento spolek tzv. ochránců rabují na dotacích stát, každým rokem na podzim se asi dva měsíce věnují počítání šelem, které tady chtějí za každou cenu dotáhnout. Přitom tu snad nevidíte jediného zajíce. Stejně tak jejich posedlost ochranou Chřástala polního je naprosto zvrácená. Vždy, když tu nějaký stavebník chce něco postavit, tak naráží na problém, jestli tu náhodou nežije Chřástal polní. Nevím, co je na něm tak cenného. Že jsou na Valašsku všude přemnožené klíšťata je také způsobeno zákazem vypalování staré trávy. Dříve se pěkně vypalovalo od domků směrem na kopce a klíšťata tu vůbec nebyla!!! Měli by si vzít příklad od amerických soudruhů-tam když vznikne v národním parku požár, tak ho nechají většinou přírodní cestou vyhořet-je to vždy konec starého a začátek nového života.
Reagovat
Má to cenu něco třídit když?, eno, 5. 6. 2017 8:22:31
A co třeba tady toto? K čemu potom se má člověk chovat ekologicky. Úřady nás buzerují za katalyzátory a filtry pevných částic. http://auto.idnes.cz/patnact-nejvetsich-lodi-znecisti-zivotni-prostredi-vice-nez-vsechna-auta-sveta-gdn-/automoto.aspx?c=A090426_191128_automoto_vok Být ním, jdu se nechat připoutat k některému trajektu třeba v
Jak uvedený pan ekodemagog naznačil, klimatická (ne)dohoda je další krok k odstavení a snad i rozpadu či restrukturalizace americké federace. Plus dění ve VB potvrzuje to, co bylo „předpovězeno“ (rozdělení světa na sektory – „anglosaský“ /USA + VB – Skotsko?/, „euroafrický“ /ZápEvr + Afrika + Blízký východ, Indie?…/, „euroasijský“ /VýchEvr + Rusko + Irán + Čína/ a možná „pacifický“ /Jap + Jižní Am + Indonésie/ vzájemně se držící za kulky tj. smlouvy typu TTIP, CETA)
Pan V.K. z Aeronetu to vidí jinak. Cílem prý bylo zničit hospodářsky USA, zatímco Indie a Čína si limity navýšily. Globalisty nezajímá ekologie, ale přesunutí ekonomické nadvlády do Asie.
http://aeronet.cz/news/video-proc-mainstream-taji-argumenty-ktere-vedly-trumpa-k-odstoupeni-od-parizske-klimaticke-dohody-protoze-smlouva-je-hoax-nema-s-ochranou-klimatu-nic-spolecneho-je-to-nastroj-na-likvidaci-usa/