Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Od netrpělivosti ke klidnému očekávání
  Od netrpělivosti ke klidnému očekávání

  Od netrpělivosti ke klidnému očekávání

 • Melania si přeje, aby se Tucker Carlson stal v roce 2024 Trumpovým viceprezidentem
  Melania si přeje, aby se Tucker Carlson stal v roce 2024 Trumpovým viceprezidentem

  Melania si přeje, aby se Tucker Carlson stal v roce 2024 Trumpovým viceprezidentem

 • Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování
  Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování

  Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování

 • Starý finanční systém dosáhl svého konce
  Starý finanční systém dosáhl svého konce

  Starý finanční systém dosáhl svého konce

Související zprávy

Elektřina?

…..nadnárodní koncerny nevědí jak by okradly lidi a nejjednodušším způsobem, bez práce, shrábly peníze. I když neodeberete, zaplatíte. Proto si vymyslely další nesmysl a tím je placení energií ne za spotřebu, ale za jističe. Brzy nám nezbude nic jiného, než vypovědět EON či jiného dodavatele. Elektřina bude luxus. To znamená večer svítit svíčkami, nepoužívat bednu na vymývání mozku a oprostit se od výhod MATRIXU a dívat se třeba večer na nejlepší televizi a tím je krb. Popřípadě si koupit elelktrocentrálu, na nejnutnější spotřebu a zcela se osamostatnit. Nutí nás do toho přímo společnosti. No však víte své….

05:55

Platit za elektřinu ne podle spotřeby, ale podle jističe? ERÚ spustil kalkulačku

[wp_ad_camp_1]

Energetický regulační úřad (ERÚ) chce, aby se k plánovaným novým tarifům v elektřině vyjádřili sami lidé. Na čtvrteční konferenci o problematice to řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Úřad proto spustil webové stránky, kde si mohou zájemci spočítat, jaký dopad pro ně bude změna mít, a zaslat úřadu případné připomínky.

Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

 Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

FOTO: Milan Malíček, Právo

Kalkulátor spustil ERÚ na svém webu.

Nové tarify, které by podle Vitáskové mohly vydržet deset až 15 let, mají platit od příštího roku. S navrhovanou změnou tarifů nesouhlasí ekologové. Podle nich jde proti těm, kteří elektřinou šetří.

Navrhované změny tarifního systému se podle úřadu týkají výhradně takzvaných regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Na takzvanou silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nemá mít změna žádný vliv.

„Tarifní reforma se týká pouze plateb za distribuci elektřiny, které pro domácnosti tvoří asi 40 procent celkové ceny. Náklady na distribuci elektřiny jsou svou podstatou z více než tří čtvrtin fixní, nezávislé na naší spotřebě,“ řekl analytik společnosti ENA Jiři Gavor. „V současném systému je ale struktura plateb přesně opačná. Z více než tří čtvrtin platíme za distribuci podle své spotřeby,“ upřesnil.

Proti černým pasažérům

Nově by se část ceny z faktury za elektřinu, kterou reguluje stát, neměla počítat podle spotřeby, ale kapacity pojistek. Změnu úřad prosazuje proto, že v budoucnu si stále víc lidí bude vyrábět elektřinu samo například pomocí solárních panelů. O to budou mít spotřebu elektřiny ze sítě nižší a podle současných pravidel by tak platili méně i v regulovaných cenách. Jenže když nesvítí slunce, domácnost plně využívá dodávek ze sítě – a za tuto možnost by mělo platit podle rezervované kapacity. Jinak je v podstatě černým pasažérem.

„Současné tarify, které byly navrženy a zpracovány už před 20 lety, již energetikům nevyhovují,“ řekla Vitásková. Upozornila na to, že za tu dobu nastaly nejen v energetice převratné změny. Za posledních deset let například vyrostlo v Česku 30 000 nových zdrojů energie, uvedla Vitásková.

Výslednou podobu tarifů úřad konzultuje také například i s ministerstvem práce a sociálních věcí. Konzultační proces by měl být podle Vitáskové dokončen do konce července. „V případě, že budou zásadní výhrady, budeme muset termín spuštění nových tarifů odložit o rok. To ale nepředpokládáme,“ dodala.

Dopad na chataře

Nový tarifní systém by podle něj měl lidi motivovat, aby šetřili s velikostí svých jističů. Právě jističe mají na náklady za distribuci hlavní vliv. „Spotřebitelé s nízkou spotřebou a velkým jističem zaplatí více,“ upozornil analytik. „Chalupáři a chataři budou muset přemýšlet, zda je nutné mít cirkulárku vyžadující jistič 3 x 32 A. A třeba dojdou k závěru, že stačí moderní řetězová pila a poloviční jistič,“ dodal Gavor.

Vitásková připomněla, že ERÚ tarify zatím neschválil a na základě připomínek od lidí v nich pravděpodobně ještě udělá změny. „Vím, že jsme národ chatařů a chalupářů. Nechci nastavit těmto lidem tarif tak, že si nebudou moct plnit svůj po generace zažitý návyk. V této oblasti budeme muset na základě připomínek pravděpodobně tarify ještě upravit,“ uvedla.

S navrhovanou změnou tarifů nesouhlasí ekologické organizace. „Na první pohled spravedlivým rozdělením stálých nákladů sítě na všechny včetně domácností dojde paradoxně k motivaci s elektřinou plýtvat, což je proti vyššímu zájmu společnosti s energií šetřit,“ uvedl Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů. Záměr ERÚ kritizuje i Hnutí Duha.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

[wp_ad_camp_1]
Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
4 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře