…..NATO si k nám našlo jinou cestu. Je nadpis ve slovenském časopise ZEM a VEK. Samozřejmě jamíci moc dobře vědí jak se kam dostat, když jsou vyhozeni ze země hlavními dveřmi, zadní vrátka jim práve nějací řitníalpinisti z vlády opět otevřou. Je to nekonečný boj do té doby co bude jů es ej jako „světový četník“….

13:54

Odmietli sme základne, NATO si k nám našlo inú cestu

 

Snímek obrazovky 2016-01-23 v 10.11.41

Foto: Michaela Kolimárová

Medzi najdôležitejšie body dnešného rokovania Vlády SR bolo odsúhlasenie verejného obstarávania na rekonštrukciu vojenského areálu v bratislavskej mestskej časti Vajnory. V obnovených priestoroch, ktoré budú k dispozícii už koncom septembra 2016, sa má usídliť styčný tím NATO s tzv. jednotkou NFIU. Jeho vytvorenie na území Slovenska i Maďarska odsúhlasila Severoatlantická rada na úrovni stálych predstaviteľov.Náklady na rekonštrukciu v súčasnosti nevyužívanej administratívnej budovy z roku 1985 a jej okolia, ktoré by mali dosiahnuť celkovú výšku 4,081 milióna eur s DPH, si medzi seba rozdelia rezort obrany a NATO. V akom pomere, zatiaľ nevedno. „Budova, ktorú si aliancia vybrala, je v dezolátnom stave, bola nevyužívaná. Keďže ju spolufinancuje, tak je to pod drobnohľadom aliancie. Aj všetky požiadavky sú komunikované s alianciou,“ vysvetlil šéf rezortu obrany Martin Glváč. Odhadovaná cena rekonštrukcie bola podľa neho stanovená spolu s NATO a v súťaži sa môže ešte znížiť.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Ako konštatuje správa TASR, zámerom pomerne rozsiahlej stavebnej akcie je vytvoriť pre personál vhodné pracovné, technické, hygienické a bezpečnostné podmienky. Budova musí zároveň vyhovovať požiadavkám NATO z technologického i bezpečnostného hľadiska, preto v nej nainštalujú komunikačné a informačné systémy aliancie a zároveň národné počítačové systémy.

Zo zverejnenej časti predkladacej správy sa dozvedáme, že poslaním jednotky NFIU je „zvýšiť reakcieschopnosť aliancie a uľahčiť nasadenie jednotiek veľmi rýchlej reakcie a jednotiek rýchleho nasadenia“. V ďalšom stupni konkretizácie to znamená „dohliadať na prípravu, koordináciu a zabezpečenie hladkého príjmu koaličných vojsk NATO v prípade ich nasadenia na území Slovenskej republiky“, ako aj „koordinácia cvičení medzi Ozbrojenými silami SR a NATO“.

Rýchle majú byť nielen reakcia a nasadenie jednotky NFIU, ale aj deadline na dosiahnutie jej plnej operačnej spôsobilosti, ktorý sa odhaduje smelo – na koniec roka 2016. Z celkovo 41 osôb, ktoré budú v rámci styčného tímu v kasárňach Vajnory pôsobiť, pokryje 21 pozícií Slovensko a zvyšok vojaci z ostatných členských krajín NATO.

Zhrnuté a podčiarknuté – napohľad „administratívne“ sa tváriaci organizmus NATO sa stane v skutočnosti dôležitým koordinačným, funkčným a riadiacim článkom aliancie, ktorý sa bude aktívne zapájať do jej expedičných výprav proti nepriateľovi. Treba mať na zreteli, že o jeho totožnosti sa nebude nikdy rozhodovať u nás, ale v americkom Kongrese, Bielom dome či v Pentagóne. Takže nielen Vajnorčania, ale obyvatelia prakticky celej Bratislavy musia počítať s rizikom, že v prípade vojenskej konfrontácie väčšieho formátu budú mať tú česť patriť k jeho najvyhľadávanejším terčom.

Je diskutabilné, či oku lahodiaca krása vynoveného areálu za vyššie spomínaný pocit stojí…

Zdroj: TASR

http://www.zemavek.sk/articles/view/odmietli-sme-zakladne-nato-si-k-nam-naslo-inu-cestu

[wp_ad_camp_1]

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.