Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Setkání dvojníků v OSN
  Setkání dvojníků v OSN

  Setkání dvojníků v OSN

 • Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty
  Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty

  Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty

 • Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen
  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

 • JAG zatkl dalšího zločince ze CDC
  JAG zatkl dalšího zločince ze CDC

  JAG zatkl dalšího zločince ze CDC

Související zprávy

Odmítli jsme základny

…..NATO si k nám našlo jinou cestu. Je nadpis ve slovenském časopise ZEM a VEK. Samozřejmě jamíci moc dobře vědí jak se kam dostat, když jsou vyhozeni ze země hlavními dveřmi, zadní vrátka jim práve nějací řitníalpinisti z vlády opět otevřou. Je to nekonečný boj do té doby co bude jů es ej jako „světový četník“….

13:54

Odmietli sme základne, NATO si k nám našlo inú cestu

 

Snímek obrazovky 2016-01-23 v 10.11.41

Foto: Michaela Kolimárová

Medzi najdôležitejšie body dnešného rokovania Vlády SR bolo odsúhlasenie verejného obstarávania na rekonštrukciu vojenského areálu v bratislavskej mestskej časti Vajnory. V obnovených priestoroch, ktoré budú k dispozícii už koncom septembra 2016, sa má usídliť styčný tím NATO s tzv. jednotkou NFIU. Jeho vytvorenie na území Slovenska i Maďarska odsúhlasila Severoatlantická rada na úrovni stálych predstaviteľov.Náklady na rekonštrukciu v súčasnosti nevyužívanej administratívnej budovy z roku 1985 a jej okolia, ktoré by mali dosiahnuť celkovú výšku 4,081 milióna eur s DPH, si medzi seba rozdelia rezort obrany a NATO. V akom pomere, zatiaľ nevedno. „Budova, ktorú si aliancia vybrala, je v dezolátnom stave, bola nevyužívaná. Keďže ju spolufinancuje, tak je to pod drobnohľadom aliancie. Aj všetky požiadavky sú komunikované s alianciou,“ vysvetlil šéf rezortu obrany Martin Glváč. Odhadovaná cena rekonštrukcie bola podľa neho stanovená spolu s NATO a v súťaži sa môže ešte znížiť.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Ako konštatuje správa TASR, zámerom pomerne rozsiahlej stavebnej akcie je vytvoriť pre personál vhodné pracovné, technické, hygienické a bezpečnostné podmienky. Budova musí zároveň vyhovovať požiadavkám NATO z technologického i bezpečnostného hľadiska, preto v nej nainštalujú komunikačné a informačné systémy aliancie a zároveň národné počítačové systémy.

Zo zverejnenej časti predkladacej správy sa dozvedáme, že poslaním jednotky NFIU je „zvýšiť reakcieschopnosť aliancie a uľahčiť nasadenie jednotiek veľmi rýchlej reakcie a jednotiek rýchleho nasadenia“. V ďalšom stupni konkretizácie to znamená „dohliadať na prípravu, koordináciu a zabezpečenie hladkého príjmu koaličných vojsk NATO v prípade ich nasadenia na území Slovenskej republiky“, ako aj „koordinácia cvičení medzi Ozbrojenými silami SR a NATO“.

Rýchle majú byť nielen reakcia a nasadenie jednotky NFIU, ale aj deadline na dosiahnutie jej plnej operačnej spôsobilosti, ktorý sa odhaduje smelo – na koniec roka 2016. Z celkovo 41 osôb, ktoré budú v rámci styčného tímu v kasárňach Vajnory pôsobiť, pokryje 21 pozícií Slovensko a zvyšok vojaci z ostatných členských krajín NATO.

Zhrnuté a podčiarknuté – napohľad „administratívne“ sa tváriaci organizmus NATO sa stane v skutočnosti dôležitým koordinačným, funkčným a riadiacim článkom aliancie, ktorý sa bude aktívne zapájať do jej expedičných výprav proti nepriateľovi. Treba mať na zreteli, že o jeho totožnosti sa nebude nikdy rozhodovať u nás, ale v americkom Kongrese, Bielom dome či v Pentagóne. Takže nielen Vajnorčania, ale obyvatelia prakticky celej Bratislavy musia počítať s rizikom, že v prípade vojenskej konfrontácie väčšieho formátu budú mať tú česť patriť k jeho najvyhľadávanejším terčom.

Je diskutabilné, či oku lahodiaca krása vynoveného areálu za vyššie spomínaný pocit stojí…

Zdroj: TASR

http://www.zemavek.sk/articles/view/odmietli-sme-zakladne-nato-si-k-nam-naslo-inu-cestu

[wp_ad_camp_1]

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál