Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
EMP – skutočná alebo imaginárna hrozba. Správa publikovaná DEFCON varovným systémom
EMP – Skutočná alebo imaginárna hrozba
od Thomasa Lonely Wolfa
V poslednej dobe sa veľa písalo o tom aké dopady by mohol mať útok v podobe elektromagnetického impulzu (EMP) na Spojené štáty americké. Vďaka postupu Severnej Kórei vo svojom nukleárnom programe, to nemusí byť v tak v ďalekej budúcnosti kedy bude schopná úspešne zahájiť taký útok na USA. Rusko a aj Čína sú už dlho schopní zasadiť úder takýmto spôsobom. A je podozrenie, že aj Irán tajne postupuje v dosiahnutí svojho cieľa a byť rovnako schopný ako Čína alebo Rusko.
[wp_ad_camp_2]Prebieha však mnoho diskusií na tému, či je vôbec podobný útok efektivný ba dokonca reálny.
Kde je pravda?
Za prvé, čo by úspešný EMP útok na USA spôsobil?
Jadrová zbraň s dostatočným záberom s odpálená v tej správnej výške dokáže, tak ako názov hovorí, spôsobiť elektromagnetický impulz, ktorý zasiahne väčšinu kontinentálnej USA a z časti Kanadu a Mexiko. Impuplz by dokázal preťažiť a zničiť mnoho elektronických súčastiek, ktoré nie sú vhodne zatienené. To by zahrňovalo počítače, transformátory a elektrárne, rádia, televízie a ďalšie komunikačné prostriedky, automobily atď. V podstate čokoľvek čo bolo vytvorené a postavené po roku 1960 s akýmkoľvek typom transformátoru alebo s elektronickou súčiastkou je veľmi náchylné na poškodenie a môže byť zničené.
V kadom prípade. je to len teória.
V podstate, je to všetko len teoreticky. Nikdy sa to nestalo. Filmy ako The Day After (rok 1983; SK-Ďeň po; CZ- Den poté) a Threads (rok 1984; Vlákna) to sfilmovali, ukázali svoje predstavy, ale nikto naozaj nevie, čo by sa v skutočnosti stalo, keby sa odpálila jadrová zbraň vysoko v atmosfére. Stále sa vedie o tom veľa dohadov.
Čo skutočne vieme o EMP?
Takže, vieme, že je to reálny efekt. Nahrávacie zariadenia pri prvom jadrovom teste bolo poškodené napriek tomu, že elektronika bola odtienená. (Impulz sa dostal až do začiatku pripojenia, kde bolo tienenie slabé alebo žiadne.)
V šesťdesiatych rokoch sa odohrali skúšky vo vysokej nadmorskej výške, ktoré potvrdili existenciu elektromagnetického impulzu a škody, ktoré by mohol spôsobiť.
[wp_ad_camp_2]Napriek tomu stále existuje diskusia o účinnosti EMP, pretože je ovplyvnená nadmorskou výškou, silou výbuchu, detailmi konštrukcie, cieľovou vzdialenosťou, zasahujúcimi zemepisnými odchylkami a lokálnou silou magnetického poľa Zeme. Navyše, niektorí sa domnievajú, že autá by neboli ovplyvnené kvôli ich krátkej kabeláži a obvodom a že vypnuté elektrické zariadenia by boli menej náchylné ako tie, ktoré sú zapnuté.
Niektorí veria, že útok EMP proti Spojeným štátom by bol devastujúcim úderom, ktorý by krajiny vrátil späť do doby kamennej. Tým, že Spojené štáty sú také veľké, nebudú schopné obnoviť a zjednotiť svoju infraštruktúru ešte predtým ako milióny ľudí zomrie.
Iní sa domnievajú, že EMP útok, aj keď bude úspešný (a toto je diskutabilné), nespôsobí kaskádové škody a krajina je dostatočne odolná, aby prežila a zotavila sa.
Výstražný systém DEFCON dospel k záveru, že hoci sú dôsledky EMP útoku diskutabilné, možnosť značného zničenia a narušenia je dostatočná na to, aby občania boli pripravení prežiť na vlastnú päsť dlhšie časové obdobie v prípade zasiahnutia útokom. Domnievame sa, že jednoducho nie sú k dispozícii dostatočné údaje na to, aby sme zistili určitú predpoveď týkajúcu sa účinnosti rozsiahleho EMP útoku. Jednoducho je lepšie byť pripravení aj keby sa nič nestalo, ako by sme zostali nepripravení a ponechali to na náhodu.
Aj keby by bolo užitočné mať definitívnu odpoveď na to, akú hrozbu môže EMP predstavovať, musíme si priznať, že toto je pre nás neznáma a musíme urobiť potrebné kroky na to, aby sme sa chránili v prípade, že sa hrozba ukáže ako skutočná. Jednať inak by v tomto prípade bola hlúposť.
Hlavná ide je napríklad. Predstavte si, ako vysvetlíte svojej rodine v deň katastrofy, že ste sa predtým nepripravili?
[wp_ad_camp_2]Varovný systém DEFCON je súkromná spravodajská organizácia, ktorá od roku 1984 monitorovala a posudzovala jadrové hrozby proti Spojeným štátom zo strany národných subjektov. Nie je prepojená s žiadnou vládnou agentúrou a nepreprezentuje stav výstrahy žiadnej vojenskej jednotke. Verejnosť by mala robiť svoje vlastné hodnotenia a nespoliehala sa na varovný systém DEFCON pre akékoľvek strategické plánovanie. Vždy sú ale občania vyzývaní, aby sa naučili, aké kroky majú podniknúť v prípade jadrového útoku.
Zdroj: 1
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.