Premiérka UK Theresa Mayová sa stretla s prezidentom EU Komisie s Jean-Claudeom Junckerom za účelom prediskutovať dohodu o Brexite.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Európska únia a Spojené kráľovstvo sa nedokázali dohodnúť na podmienkách Brexitu. Avšak, Európska Komisia je pripravená pokračovať vo vyjednávaní tento týždeň, oznámil Juncker.

„Napriek nášmu najlepšiemu úsiliu a významnému pokroku, ktorý sme my a naše tímy urobili v posledných dňoch v súvislosti so zostávajúcimi otázkami ohľadom Brexitu, nebolo možné dosiahnuť úplnú dohodu dnes,“ povedal Juncker na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom vlády Spojeného kráľovstva Theresou Mayovou.

Podľa Junckera je Theresa Mayova ťažkým spoločníkom v rokovaniach o Brexite a napriek významnému pokroku, ktorý sa dosiahol počas návštevy predsedu vlády v Bruseli, zostávajú dve alebo tri otvorené otázky.

Predsedníčka vlády Spojeného kráľovstva Theresa Mayová povedala, že napriek dnešnému neúspechu dohodnúť sa, „Pred koncom tohto týždňa sa znovu stretneme a som si istá, že výsledky budú pozitívne.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

Mayová dnes prišla do belgického hlavného mesta Bruselu, aby sa stretla s predsedom Európskej komisie Jean-Claudom Junckerom, hlavným vyjednávačom Brexitovej komisie Michelom Barnierom a Tuskom na posledné kolo rokovaní v rámci prvej fáze rokovaní o Brexite.

Očakáva sa, že Mayová predloží konečné návrhy ohľadom hraníc s Írskom, zákon rozdelenia a práva občanov pred tým, ako sa lídri EÚ stretnú (15. decembra) a rozhodnú sa, či pristúpia k druhej fáze rozhovorov o Brexite.

Zároveň predseda Európskej rady Donald Tusk povedal, že bol „posilený“ z jeho rokovaní s írskym premiérom o pokroku v otázkach týkajúcich sa Brexitu súvisiacich s Írskom a dodal, že rokovania ohľadom Brexitu sa blížili do druhej fázy.

Rokovania o Brexite medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou sa oficiálne za​čali 19. júna a dátum ukončenia, kedy majú byť rokovania uzavreté je naplánovaný na koniec marca 2019.

Preklad: anna, Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.