Vyhledávání
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Zázrak z Wörglu - experiment, který vymýtil nezaměstnanost a vytvořil z města oázu prosperity

Film Zázrak z Wörglu (originální německý název Das Wunder von Wörgl) je rakousko-německý, historický dramatický film z roku 2018, který režíroval Urs Egger.
Vypráví skutečný příběh takzvaného Wörgelského experimentu z let 1932 až 1933, jednoho z nejslavnějších příkladů fungování místní měny a demurrage (poplatku za držení peněz) v historii.
Během Velké hospodářské krize bylo rakouské městečko Wörgl v Tyrolsku těžce zasaženo nezaměstnaností a nedostatkem peněz. Starosta Michael Unterguggenberger (ve filmu ho hraje Karl Markovics) se rozhodl pro radikální experiment:
Vydal vlastní místní měnu (Wörgler Schilling nebo „pracovní potvrzení“). Tato měna měla měsíční poplatek 1 % za držení (demurrage) – lidé museli na bankovky každý měsíc nalepit kolkovou známku, jinak peníze ztrácely platnost.
Cílem bylo donutit peníze neustále kolovat (lidé je rychle utráceli místo toho, aby je hromadili).
Výsledek byl ohromující:
Nezaměstnanost v Wörglu prakticky zmizela.
Postavily se nové silnice, mosty, veřejné budovy.
Město vzkvétalo, zatímco zbytek Rakouska (i světa) byl v hluboké krizi.
Experiment ale skončil v roce 1933, kdy ho Rakouská národní banka a vláda zakázaly – báli se ztráty kontroly nad měnou.
Hlavní témata filmu:
-
Síla alternativních ekonomických modelů,
-
Kritika klasického bankovního systému a úrokového mechanismu,
-
Odvaha jednotlivce postavit se systému,
-
Konflikt mezi místní iniciativou a centrální mocí.
Film je velmi oblíbený mezi příznivci komplementárních měn, odpůrci úrokového systému a v kruzích, které se zajímají o reformu peněžního systému (např. příznivci Silvia Gesella, z jehož teorie volných peněz – Freigeld – experiment vycházel).
Komplementární měna je měna, která doplňuje oficiální státní měnu, ale nefunguje místo ní. Jednoduše řečeno: je to „druhá měna“, kterou lidé nebo firmy používají vedle běžných peněz k určitým účelům.
K tomuto tématu přikládám ještě další videa – historie finančního systému.
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem, čeho se týkají, jinak jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti nic neurychlí.
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, ezoterické bludy a jsou k tématu.
Celé znění pravidel najdete ZDE.








Ten zázrak ozaj fungoval …..
A keby chazarská mafia nedostala k moci druhého Hitlera, tak mohol fungovať nielen v Rakúsku a Nemecku, ale minimálne i v celej Európe ….
Hoci tá fotka k článku je podanie rúk „slobodomurárov“ …..
Tú by som radšej vymenil (úsmev) ….
Toto není zednářský pozdrav.