Frank Walter, ředitel společnosti „die Erste Finanz- und Vermögensberatung“ pro finanční a majetkové poradenství, je přesvědčen, že dříve nebo později dojde k měnové reformě eura. V rozhovoru vysvětluje důvody, a jak mohou být střadatelé i přes měnovou reformu na straně vítězů.

FOCUS-MONEY: Bude ještě na konci roku 2019 existovat euro?

Frank Walter: Jistě. Neboť ho drží při životě politická vůle. Pravděpodobně bude, ale přibývat více stínových měn.

 

[wp_ad_camp_2]

 

MONEY: Co tím myslíte?

Walter: Mám na mysli budoucí rozlišování mezi penězi na účtu a mezi těmi v peněžence. Nakonec budou dva euro světy, jeden fyzický a druhý elektronický. Význam hotovosti se při tom stále více upozaďuje.

MONEY: Co soudíte o riziku měnové reformy eura?

Walter: Nejdříve je nutné vědět, že při měnové reformě jde „pouze“ o nové stanovení hodnoty čísla pro státní dekret, tak jako v historii např. 1987 za Bettina Craxi, kdy se ze 100 milionů italských lir stalo 100.000 lir. Mnohem napínavější otázkou je, proč vůbec k měnové reformě dojde.

MONEY: Vaše odpověď?

[wp_ad_camp_2]

Walter: Příčina je stále stejná: Dluhy. Přičemž vůbec není špatně, když se stát zadlužuje, neboť ve skutečnosti přináší služby a buduje, např. infrastrukturu, vzdělání. Když pak ale dojdeme k bodu, při kterém jsou dluhy, stejně jako v současnosti, kryty libovolným množstvím natištěných peněz, začne to být kritické. V takovém případě vždy dochází k měnové reformě.

MONEY: Co to znamená pro občana?

Walter: Zjednodušeně řečeno, není měnová reforma nic jiného než výměna peněžních prostředků občanů za státní dluhy.

[wp_ad_camp_2]

Pravděpodobnost měnové reformy eura je 100 %

MONEY: Jakým způsobem by mohla proběhnout měnová reforma eura?

Walter: Jednoho dne bude zavedena nová měna. Jestli to bude znamenat, že Němci zase budou mít německou marku, nebo jestli bude severní a jižní euro, nehraje při tom žádnou roli. Nově natištěným penězům bude přidělena specifická kupní síla, která podle zkušenosti z minulosti odpovídá jen jedné desetině původní měny.

MONEY: Jak vysoká je pravděpodobnost, že přijde měnová reforma eura?

Walter: Minulost nám ukázala, že existuje 13 ukazatelů, které mohou být vyhodnoceny jako indikátory blížící se měnové reformy. Osm z nich je už splněno, např. zlatý standard. Přesné načasování měnové reformy eura nelze předpovědět, ale pravděpodobnost, že přijde, je na 100%.

[wp_ad_camp_2]

EU měnová reforma zlikviduje 90 % peněžní hodnoty

MONEY: Na co by si měli střadatelé do budoucna dát pozor?

Walter:  V první řadě přijde inflace, která plíživě zapříčiní vyvlastnění. Dalším varovným signálem bývá těžší možnost získávání hodnotných věcí, kdy například stát zavede při nákupu fyzického zlata DPH. Třetí indicií je pokus odebrat občanům hotovost plnící funkci finanční zásoby.

MONEY: Jak se mohou střadatelé připravit?

Walter: To nejdůležitější je, sestavit si svou osobní majetkovou bilanci. Na jedné straně jsou peníze na účtu a termínované vklady, životní pojištění nebo stavební spoření. Na druhé straně sepíší vkladatelé hodnotné věci jako nemovitosti a vzácné kovy a samozřejmě akcie. Pak je nutné mít na paměti, že při měnové reformě je zlikvidované cca 90 % peněžní hodnoty. Ztráty hodnoty u věcného majetku bývají naproti tomu mnohem menší. Věcný majetek navíc ještě nabývá po měnové reformě na hodnotě, nebo už v průběhu, jako např. zlato.

[wp_ad_camp_2]

Úplně vypnout riziko měnové reformy není ničím jiným, než vsadit celý svůj majetek na to, že výlučně tentokrát bude úspěšné to, co se ještě v celé peněžní historii neuskutečnilo: fungující společná měna“, říká Walter. Jako při „pojištění proti požáru“ by se měli střadatelé pojistit malým dílem svého majetku pro tyto případy.

Walter doporučuje uložit 5 až 15 procent majetku do fyzického drahého kovu, jako ultimativní měny, to fungovalo vždycky. S tímto zajištěním se doposud každá měnová reforma stala obrovskou šancí: „Některá z největších bohatství byla vytvořena právě jako následek takové reformy – ale jen těmi, kteří na to byli připraveni.“

[wp_ad_camp_2]

Vhodné deponování

Zajištění, které Walter doporučuje, je strategie cenných papírů sestávající ze čtyř komponentů po 25 %.

  • Mix hotovosti různých měn zemí, které mají nízkou zadluženost.

  • Akcie kvalitních firem se solidním scénářem nezávisle na obchodním modelu

  • Věcný majetek, jako nemovitosti, zlato a jiné drahé kovy

  • Jako poslední čtvrtinu vybrané, experty aktivně vedené, fondy

S touto strategií neočekávejme žádné rapidní zhodnocení v normálních dobách – Walter počítá se zhodnocením 1 až 2,5 % p.a.

[wp_ad_camp_2]

Zhodnocení za normálních časů ovšem není cílem takovéto investice. „Myšlenkou je mnohem víc: Jak docílím co nejvyšší spolehlivosti a přenesu do nového systému co nejvíce svého majetku, nebo dokonce vyjdu jako vítěz?“, vysvětluje Walter. V případě tvrdé měnové reformy očekává po vzoru Argentiny v roce 2001 výrazný propad burzy. „Kdo je připraven, může pak nakoupit Top akcie s osmdesáti procentní a vyšší slevou.“

pro tadesco přeložila marki | zdroj: focus.de

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.